Trawa pampasowa – ogrodniczy poradnik uprawy [ZDJĘCIA]
Puszyste wiechy kortaderii pampasowej, zwanej też trawą pampasową wyglądają jak wata cukrowa. Czasem jedna roślina potrafi odmienić wygląd całego zakątka ogrodu. Takim przykładem jest właśnie trawa pampasowa. Późnym latem rozwija swoje ogromne kwiatostany, niczym watę na patykach, a wielkość i gęstość kłosów jest niezwykle efektowna.
Przez długi czas trawa pampasowa nie była modna, jednak jak wszystkie trawy ozdobne odzyskuje swoją popularność. Do kompozycji ogrodu wprowadza jedyne w swoim rodzaju, mocne akcenty. Jej wielką zaletą jest zmienność ról w ogrodzie: od wiosny do sierpnia jest pięknym elementem tła. Jej liście, które u rozwiniętej rośliny mogą wypełniać metr kwadratowy powierzchni, stoją zwarte i mają zwykle wyraźną niebieskozieloną barwę. Następnie trawa rozwija swoje kwiaty i od sierpnia obejmuje rolę solisty w ogrodzie. Niemal z dnia na dzień srebrzystobiałe do lekko różowawych wiechy kwiatostanów pną się na dwa metry do góry. Optycznie trawa pojawia się w pierwszym planie.
Wygląd i odmiany trawy pampasowej
„Normalna” trawa pampasowa (Cortaderia selloana) ma szarozielone liście, tworzące zwarte kępy o wysokości ok. 60-80 cm. Puszyste wiechy pojawiają się na pędach kwiatowych o długości do 2 m i maja kolor kremowy. Ten gatunek należy do roślin dwupiennych, co oznacza, że kwiaty żeńskie i męskie występują na różnych egzemplarzach. Bardziej dekoracyjne są rośliny z kwiatami żeńskimi. Istnieją odmiany trawy pampasowej o niższym wzroście, a także o innym zabarwieniu, na przykład srebrzystym albo różowym. Oto kilka przykładów:
- Cortaderia selloana ‘Rosea’ – tworzy bardzo efektowne pióropusze o srebrzystoróżowym kolorze. Zakwita pod koniec września, dorasta do 2 m.
- Cortaderia selloana ‘Rendatleri’ – pędy o wysokości 2 m i więcej są zwieńczone różowymi wiechami.
- Cortaderia selloana ‘Andes Silver’ – tworzy wysokie, kremowe wiechy.
- Cortaderia selloana ‘Patagonia’ – średniej wielkości odmiana o jasnozielonych liściach i jasnych do czerwonawo połyskujących wiechach kwiatowych.
- Cortaderia selloana ‘Pumila’ – odmiana o zwartej formie i stosunkowo niewielkiej wysokości – do 1 m. Kremowobiałe, puszyste wiechy stanowią ozdobę przez wiele tygodni.
- Cortaderia selloana ‘Sunningdale Silver’ – rozwija białe wiechy ze srebrzystym połyskiem, duże i szczególnie regularne. Dorasta do 2,5 m wysokości.
Stanowisko i gleba do uprawy trawy pamasowej
Optymalnym stanowiskiem dla trawy pampasowej jest miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru, ponieważ długie źdźbła są łamliwe. Roślina preferuje poza tym żyzne, głębokie i próchniczne gleby, które nie wysychają latem i są dobrze przepuszczalne. W żadnym wypadku gleba nie powinna być zbyt wilgotna. Nadmiar wody prowadzi do zgnilizny i oznacza wcześniej, czy później nieuchronną śmierć trawy. Z tego powodu nie należy sadzić trawy pampasowej w ogrodzie w miejscach, gdzie gromadzi się woda, na przykład u podnóża zbocza.
Zastosowanie trawy pampasowej w ogrodzie
Ze względu na swój niezwykle elegancki wygląd trawa pampasowa jest mocnym akcentem w każdym ogrodzie, a jej uroda predestynuje ją do roli solitera. Pozwala się komponować także z innymi bylinami, przy czym sadząc ją należy pamiętać, z czasem może osiągnąć znaczne rozmiary. Kępa trawy o średnicy jednego metra nie jest tutaj rzadkością. Szczególnie piękny kontrast tworzą byliny o filigranowym pokroju jak werbena patagońska (Verbena bonariensis) albo gaura (Gaura). Poza tym, szukając odpowiednich partnerów dla trawy pampasowej, trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na podobieństwo wymagań co do stanowiska i gleby.
Trawa pampasowa nadaje się też doskonale do suchych bukietów. Najlepszą porą do ścinania i suszenia puszystych wiech jest czas, kiedy kwiaty jeszcze się w pełni nie rozwinęły.
Kiedy sadzić trawę pampasową?
Odpowiedni czas na sadzenie trawy pampasowej w ogrodzie, to późna wiosna, ponieważ roślina do wzrostu potrzebuje ciepła, a początkowym okresie jest szczególnie wrażliwa na chłód. Z tego powodu należy ją sadzić w maju dopiero po ustąpieniu ostatnich przymrozków.
Jak pielęgnować i przycinać trawę pampasową?
Należy do nielicznych traw ozdobnych, które wymagają dodatkowego nawożenia (o ile gleba jest zbyt mało żyzna). Tylko wtedy mogą rozwinąć swoje wspaniałe pióropusze w pełnej krasie. Najlepiej nadają się nawozy organiczne, jak na przykład kompost, który każdego roku rozkłada się cienką warstwą przed rozpoczęciem wegetacji. Regularnie nawozić można roślinę aż do kwitnienia, ale bez przesady, ponieważ przenawożenie zakłóca normalny wzrost. Jeśli chodzi o podlewanie, trawę pampasową należy oszczędnie zasilać wodą, ponieważ łatwiej zniesie suszę niż nadmiar wilgoci.
Ponieważ przez zimę źdźbła trawy służą jako ozdoba, a zarazem ochrona rośliny, trzeba je ściąć dopiero na wiosnę. Cięcie wykonuje się na wysokości 15-20 cm nad ziemią, zwracając uwagę, aby nie uszkodzić nowych liści.
Zimowanie trawy pampasowej
Przygotowując ogród do zimy, należy w spokoju pozostawić trawę pampasową, która wciąż utrzymuje swoje ozdobne wiechy. Kiedy kwiatostany zaczną już powoli więdnąć, powinno się trawę luźno związać. Aby pomóc roślinie przetrwać zimę, trzeba ją osłonić dodatkowo liśćmi, słomą albo gałęziami.
Zdjęcia Czytelników
Poniżej prezentujemy Wam zestawienie zdjęć trawy pampasowej w ogrodach naszych Czytelników:
Komentarze