Porady

Topinambur - właściwości lecznicze i zastosowanie [WIDEO]

4,8 (33 opinie)

Topinambur (słonecznik bulwiasty) jest nie tylko źródłem pożywienia, ale też cenną rośliną leczniczą. Zawiera w swoich bulwach mnóstwo składników, które pozytywnie działają na ciało i ducha. Szczególnie korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Topinambur (Helianthus tuberosus) nazywany też „jerozolimskim karczochem”, znany jest od tysięcy lat. Bulwy tego słonecznika są bardzo ubogie pod względem energetycznym (tylko 30-40 kcal/100 g), ale za to bogate w witaminy i składniki mineralne. Na pokrycie dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej w błonnik wystarczy porcja 250 g topinamburu.

Znaczna zawartość inuliny, około 17%, cieszy przede wszystkim diabetyków. Ten wielocukier nie jest przyswajany w jecie cienkim, co oznacza, że nie ma wpływu na poziom cukru we krwi. Niestrawiona inulina wędruje do jelita grubego, do dyspozycji znajdujących się tam bakterii. Pozytywnie wpływa też na florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

Bulwy tego słonecznika są bardzo ubogie pod względem energetycznym (tylko 30-40 kcal/100 g), ale za to bogate w witaminy i składniki mineralne.

Jakie właściwości ma topinambur?
Jakie właściwości ma topinambur?

Topinambur: zdrowe pożywienie dla bakterii jelitowych

Bakterie jelitowe, zwane florą jelitową, żyją w ogromnej ilości w przewodzie pokarmowym. Jest to sytuacja absolutnie bezpieczna i korzystna dla obu stron, to znaczy człowieka i bakterii. Nasz organizm zapewnia bakteriom pożywienie, schronienie i przyjazne środowisko, a w zamian za to korzysta z substancji wytwarzanych przez te bakterie (m.in. krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe).

Bulwy topinamburu, czyli botanicznie biorąc słonecznika bulwiastego (Helianthus tuberosus), są jadalne i zawierają dużo inuliny (wielocukier). Są zdrowe, ponieważ inulina należy do grupy probiotyków, a te są bardzo korzystne dla naszych bakterii jelitowych. Wspomagają zdrowie, siły obronne organizmu i pomagają przy odchudzaniu. Istotna dla organizmu jest także odpowiednia ilość dostarczanego błonnika, a trudno o lepszy błonnik, niż ten dostarczany przez bulwy topinamburu. 

Czy topinambur zapobiega nowotworom?

„Ziemne jabłko” zawiera polifenole, które działają przeciwzapalnie, a także zapobiegają chorobom nowotworowym. Polifenole są naturalnymi przeciwutleniaczami i nie tylko chronią komórki przed wolnymi rodnikami, ale też mogą łagodzić wiele dolegliwości, między innymi arteriosklerozę i chorobę alzheimera.

Topinambur jest bogaty także w inne cenne lecznicze substancje, w tym np. w kwas salicylowy. Natomiast kwas gentyzynowy, znajdujący się w bulwie, działa przeciwzapalnie. Kwas chlorogenowy ma wielostronne działanie i może pomóc w chorobie wrzodowej żołądka. Poza tym wspomaga regenerację komórek oraz spowalnia proces wchłaniania cukru do krwi.

Nawet dla pacjentów z wirusem HIV można w topinamburze znaleźć coś pożytecznego. Otóż w łodydze tej rośliny znajduje się kwas dikawoilochinowy, który znacząco obniża wiremię („ładunek wirusów”) HIV.

Topinambur ma szerokie zastosowanie w lecznictwie.
Topinambur ma szerokie zastosowanie w lecznictwie.

Topinambur bogaty w mikro i makroelementy oraz witaminy

Bulwy topinamburu składają się w około 80% z wody i praktycznie nie zawierają tłuszczu. Ze swoimi 30-40 kcal/100 g i wysoką zawartością błonnika, bulwy są idealnym środkiem ułatwiającym zrzucenie wagi. W 100 gramach topinamburu tkwi dokładnie:

  • 2 g białka,
  • 0,4 g tłuszczu,
  • 17 g węglowodanów,
  • w tym 12 g błonnika.

Przy tym topinambur zawiera dwa specyficzne rodzaje błonnika, które z wielu względów medycznych mają ogromne znaczenie. Już na początku XX wieku uczeni stwierdzili, że niektóre artykuły spożywcze dlatego są takie zdrowe, ponieważ zawierają szczególnie dużo określonych substancji: inuliny (nie mylić z insuliną!) i oligofruktozy. Topinambur jest jednym z produktów szczególnie bogatych w inulinę. W 100 g bulwy znajduje się 16 g inuliny. Według ekspertów wystarczy już dawka 8 g na dzień, aby uzyskać działanie probiotyczne flory jelit.

Topinambur zawiera także wiele rozmaitych witamin i minerałów, które przyczyniają się do utrzymania zdrowia człowieka. W 100 g topinamburu znajduje się m.in.:

  • 0,2 mg witaminy B1 – ważna dla metabolizmu węglowodanów i aminokwasów oraz dla układu nerwowego, 
  • 1,3 mg witaminy B3 – pomaga regenerować nerwy, mięśnie i skórę,
  • 4 mg witaminy C – o działaniu przeciwutleniającym, wiążącej wodne rodniki w organizmie,
  • 4 mg żelaza – odpowiada za transport tlenu,
  • 500 mg potasu – ogrywa kluczową rolę w równowadze płynów i przekazywaniu impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych i mięśniowych,
  • 0,1 mg miedzi – bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek i jest ważna dla ośrodkowego układu nerwowego.  
Topinambur bogaty jest w mikro i makroelementy oraz witaminy.
Topinambur bogaty jest w mikro i makroelementy oraz witaminy.

Na jakie dolegliwości poleca się topinambur?

  • Równowaga w przewodzie pokarmowym. Nowotwór jelita grubego jest często wywołany błędami w żywieniu. Topinambur stanowi pod tym względem przykład dobrej diety. Błonnik oraz inulina utrzymują florę bakteryjną jelit w równowadze i zapewniają właściwe funkcjonowanie trawienia. Dzięki temu zaparcia przechodzą do historii, a wraz z nimi zmniejsza się ryzyko powstania uchyłka jelita grubego. Spożywanie bulw topinamburu obniża też możliwość wystąpienia choroby nowotworowej jelita.
  • Topinambur: pożywienie dla diabetyków. Inulina zawarta w bulwach nie podnosi poziomu cukru we krwi. Prawie w całości przechodzi do jelita grubego.
  • Przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej. Wiele osób ma z tym problemy, i to nie tylko z powodu złego odżywiania, ale też stresu, który wpływa na cały organizm. Dzienne spożycie tylko 50 g topinamburu może unormować poziom pH w jelitach.
  • Przeciwko bólom i gorączce. Bulwy topinamburu znane są ze zdolności do obniżania gorączki i łagodzenia bólu. Ujawnia się tutaj działanie kwasu salicylowego, który działa jak naturalna aspiryna.
Topinambur w ogrodzie
Topinambur w ogrodzie
  • Przeciwko wysokiemu poziomowi cholesterolu. Jak wykazują badania, arterioskleroza, nowotwór, cukrzyca albo zawał serca mogą być skutkiem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Topinambur pomaga ten poziom obniżyć. Służą temu przede wszystkim polifenole oraz błonnik.
  • Dieta bezglutenowa. Na celiakię cierpi prawie 20% ludzi. Mają oni problem ze znalezieniem odpowiedniego pożywienia. Często na skutek jednostronnej diety pojawia się w organizmie niedobór jakichś mikroelementów. Bulwy topinamburu są w tym wypadku idealne, ponieważ nie zawierają glutenu, a jednocześnie dostarczają wszystkich niezbędnych składników mineralnych.
Topinambur jest bardzo zdrowy!
Topinambur jest bardzo zdrowy!
  • Redukcja nadwagi. Bulwy topinamburu są niskokaloryczne, a jednocześnie duża zawartość błonnika daje szybko poczucie sytości. Kto chciałby bezpiecznie stracić zbędne kilogramy, powinien skorzystać z dobrodziejstw topinamburu.
  • Wzmocnienie systemu odpornościowego. Wiele chorób zależy od stanu systemu immunologicznego organizmu. Topinambur wyraźnie wzmacnia ten system. Liczne ważne mikro- i makroelementy oraz witaminy tej rośliny, wpływają pozytywnie na cały organizm.
  • Hemoroidy oraz łuszczyca. Sok z bulw pomaga leczyć wymienione dolegliwości, oraz pomaga na: zapalenie spojówek, powiek oraz skóry. 

Topinambur - właściwości lecznicze i zastosowanie [WIDEO]

4,8 (33 opinie)