Świerki ogrodowe – ciekawostki, uprawa i zastosowanie
Świerk jest niewątpliwie supergwiazdą pośród drzew iglastych. Dzięki połyskującym zielonym albo błękitnoszarym igłom, smukłej sylwetce i małym wymaganiom, różne gatunki i odmiany świerka cieszą się dużą popularnością w przydomowych ogrodach.
Świerk i jodła – jak od siebie odróżnić?
Świerki nie są jedynymi drzewami iglastymi, sadzonymi w ogrodach. Początkujący ogrodnicy mają czasem problem z odróżnieniem świerka od jodły, liczącej wiele odmian i gatunków. Oto najważniejsze różnice:
Jak uprawiać świerki? Poradnik krok po kroku
1. Stanowisko – gdzie posadzić świerk?
Większość gatunków i odmian świerka nie stawia szczególnych wymagań, co do stanowiska. Rosną zarówno na wilgotnych glebach, ubogich piaszczystych, jak i na gliniastych. Preferując dobrze przepuszczalne i bez zastoju wody. Wybór stanowiska decyduje o wzroście, zdrowotności i zakresie pielęgnacji świerka. Jeśli pójdzie się na kompromis, rozwinie się on najpewniej w podatne na wywrócenie przez wiatr drzewo iglaste o płaskim systemie korzeniowym. Natomiast w warunkach optymalnych wytworzy świerk w młodości dodatkowe korzenie, które zakotwiczą go mocno w ziemi. Sadząc świerki należy zachować kilka zasad:
- Miejsce słoneczne do półzacienionego, możliwie w chłodnym, północnym obszarze ogrodu.
- Dobrze przepuszczalna, próchniczna i wilgotna gleba.
- Gliniasta do piaszczystej i pulchna.
- Najlepiej o wartości pH od 5,5 do 6,5.
Planując stanowisko dla świerka trzeba zwrócić uwagę, aby wcześniej nie rósł w tym miejscu inny przedstawiciel tego gatunku.
2. Podlewanie świerka
Wystarczające zaopatrzenie w wodę odgrywa w pielęgnacji świerka kluczową rolę. Mimo swojej wybitnej mrozoodporności i dużej tolerancji w stosunku do stanowiska, świerk nie lubi stresu wywołanego suszą. Przyjemność sprawi mu podlewanie zebraną deszczówką albo odwapnioną wodą ze stawu, jako że preferuje podłoże lekko kwaśne. Świeżo posadzone świerki należy przez pierwsze tygodnie obficie nawadniać co 2-3 dni, aby wspierać ukorzenienie. Podczas suchej pogody trzeba codziennie sprawdzać wilgotność wierzchniej warstwy gleby i w razie potrzeby podlewać.
3. Świerk – nawożenie
Od drugiego roku życia świerk powinien otrzymywać regularnie dawkę nawozu. Odpowiedni jest dostępny w handlu nawóz dla iglaków. W miarę możliwości należy preferować zasilanie nawozem organicznym.
4. Świerk – jak przycinać to drzewo?
Świerk nie rozwija nowych pędów ze starego drewna, co mocno ogranicza możliwość jego formowania. Na osłonowe żywopłoty świerk nadaje się tylko wtedy, jeśli z biegiem lat będzie miał możliwość rozwinąć swój przestrzenny pokrój. Jedynie konsekwentne przycinanie każdego roku pozwoli utrzymać żywopłot w ryzach.
5. Zimowanie świerka – czy trzeba zabezpieczyć przed zimą?
Chociaż świerk nosi wiecznie zielony płaszcz igieł, to zimą całkowicie wstrzymuje proces fotosyntezy. Zamiast tego wypełnia swoje igiełkowate liście naturalnym środkiem przeciwzamarzającym, tak że bez szkody może przetrwać temperatury -30°C i niższe. Niemniej jednak świerk w pierwszym roku po posadzeniu oraz drzewka w pojemnikach zaleca się odpowiednio zabezpieczyć przed zimą:
- Bryłę korzeniową przykryć słomą, ziemią liściową albo gałązkami iglastymi.
- Młode pędy i pień osłonić matą przed ostrym zimowym słońcem.
- Pojemnik owinąć matą i postawić na podstawce drewnianej.
Zastosowanie świerka w ogrodzie
Do pojedynczych nasadzeń nadają się najlepiej większe, prosto rosnące gatunki o efektownych koronach, jak na przykład świerk Brewera (Picea breweriana), świerk kaukaski (Picea orientalis), jak również świerk serbski (Picea omorika). Także okazałe formy ogrodowe świerka pospolitego, jak na przykład zwieszająca się odmiana ‘Inversa’, doskonale sprawdzają się w roli solitera. Znacznie większy jest wybór odmian karłowych świerka pospolitego i innych gatunków. Często miewają one pokrój kulisty albo poduszkowy i chętnie są sadzone w ogrodach wrzosowych i skalnych. Poza tym świerk jest ulubionym towarzyszem różaneczników, a także zielonym tłem dla rabat bylinowych i różanych.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.