Porady

Stokrotki na rabatach – z czym komponować?

0 (0 opinii)

Liczne odmiany stokrotki są wyhodowane na bazie stokrotki pospolitej (Bellis perennis), spotykanej w naturalnym środowisku w całej Polsce. Zarówno forma dzika, jak i kultywary stokrotki zaliczają się do rodzaju botanicznego Bellis w dużej rodzinie astrowatych (Asteraceae). Z czym warto komponować te piękne, popularne kwiaty?

Zastosowanie stokrotek w ogrodzie, a także możliwości komponowania ich z innymi roślinami ozdobnymi, wynika z zewnętrznego wyglądu roślin oraz ich wymagań, co stanowiska i pielęgnacji.

Cechy zewnętrzne stokrotek

Sadzone na ogrodowych rabatach stokrotki są bylinami dorastającymi do 15-30 cm wysokości. Są wyraźnie większe od dzikiej formy i mają większe kwiaty. Liście są zebrane w płaską rozetkę. Z niej wyrastają liczne łodygi kwiatowe. Łopatkowate liście mają długość do 4 cm i szerokość do 2 cm.

Stokrotki należą do wiosennych roślin kwiatowych. Już od marca pojawiają się na szypułkach o długości do 20 cm pełne albo pojedyncze, białe, czerwone albo różowe koszyczki kwiatów. Nazwa botaniczna Bellis perennis oznacza „piękna i trwała”, co trafnie opisuje stokrotkę. Mówiąc o kwiatach stokrotki mamy zwykle na myśli jej kwiatostany zebrane w pojedynczy koszyczek. Efektowne kwiaty języczkowe ustawione na krawędzi koszyczka albo tworzące kolorowe pompony, pełnią rolę „reklamową”, wabiąc motyle i inne zapylające owady. Obupłciowe kwiaty rurkowe są skupione na środku koszyczka i mają żółty kolor. To z nich powstaną z czasem owoce-niełupki.

Odmiany stokrotek można podzielić na rozmaite grupy według różnych kryteriów:

  • pora zakwitania - stokrotki wczesne i późno kwitnące;
  • średnica kwiatów – miniaturowe (1-4 cm), średnie (4-6 cm) i duże (ponad 6 cm);
  • forma kwiatów – płaskie, kuliste, pomponowe;
  • wypełnienie kwiatów – pełne, półpełne, pojedyncze;
  • kolor kwiatów języczkowych – białe, w odcieniach różu i czerwieni;
  • typ zabarwienia kwiatów – jednobarwne, w różnych odcieniach płatków na górze i na dole, w paski albo nakrapiane;
  • wysokość rośliny – 1-30 cm.
Stokrotki należą do wiosennych roślin kwiatowych.
Stokrotki należą do wiosennych roślin kwiatowych.

Stanowisko i gleba dla stokrotek

Aby stokrotki długo i obficie kwitły, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Szukając dla nich towarzystwa na rabatach, również należy się kierować podobieństwem upodobań innych roślin. Dla stokrotek optymalnym miejscem jest stanowisko nasłonecznione. Dziko rosną zwykle na łąkach, które są dobrze przepuszczalne i zawierają próchnicę gromadzącą wodę.

  • Chociaż nie są wybredne, to najlepiej rosną na żyznej glebie.
  • Im miejsce jest bardziej nasłonecznione i ciepłe, tym piękniej rozwijają się kwiaty stokrotki.
  • Możliwe jest sadzenie stokrotek również w półcieniu.
  • Posadzone w miejscu zacienionym będą słabo rosły i kwitły, a kwiaty będą niewielkie.

Gdzie sadzić stokrotki i z czym je komponować?

Stokrotki doskonale nadają się na rabaty, do ozdobnego obramowania klombów, do skrzynek i doniczek na balkon i taras. Stanowią element ciekawej kompozycji ogrodowej w formie łąki kwietnej. Łąka kwietna zachwyca różnorodnością kwitnących ziół i służy drobnym zwierzętom jako ważna przestrzeń życiowa. Motyle, trzmiele, muchówki i dzikie pszczoły czują się tutaj doskonale, podobnie jak rozmaite gatunki ptaków, znajdujące na łące pożywienie dla swoich młodych.

W porównaniu z trawnikiem łąka kwietna jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, ponieważ w zielonym, strzyżonym regularnie dywanie żyją jedynie nieliczne, wyspecjalizowane w tym środowisku owady. Jedyną zaletą trawnika jest jego praktyczność: zielona powierzchnia trawnika może być placem zabaw dla dzieci, podczas gdy na kwitnącą łąkę raczej nie wchodzi się na co dzień. Aby móc z bliska podziwiać kwiaty na ogrodowej łące, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kosiarką przygotować sobie na niej wąską ścieżkę.

Nisko rosnące stokrotki można sadzić mieszanych rabatach i wzdłuż ogrodowych ścieżek.
Nisko rosnące stokrotki można sadzić mieszanych rabatach i wzdłuż ogrodowych ścieżek.

W kombinacji z innymi roślinami wiosennymi, jak narcyzy, bratki i tulipany, stokrotki wnoszą wiele koloru na zimowe wciąż jeszcze rabaty. Ich puszyste kwiatowe główki pięknie wyglądają też w małych grupach w pojemnikach i miskach.

Kwiaty stokrotek na długich, mocnych szypułkach nadają się na kwiaty cięte do wazonu wraz z pierwiosnkami i niezapominajkami. Tworzą wspaniałe, małe wiosenne bukiety.

Obficie kwitnące, nisko rosnące stokrotki można sadzić mieszanych rabatach i wzdłuż ogrodowych ścieżek, na alpejskich górkach i w roli rośliny okrywowej. Bardzo malowniczo prezentują się stokrotki wokół ogrodowych zbiorników wodnych, dużych kamieni, krzewów i drzew. Świetnie wyglądają na tle paproci i iglastych krzewów, razem z żonkilami, hiacyntami, liliami, konwalią, ciemiernikiem, tulipanami i pierwiosnkami.

Miłośnicy ogrodów cenią stokrotki za ich bezpretensjonalną urodę i zdolność do przyjmowania towarzystwa innych kwiatów.

0 (0 opinii)