Porady

Sosna – jakie ma właściwości zdrowotne? [WIDEO]

4,5 (2 opinie)

Sona pochłania szkodliwe pyły zawieszone z powietrza, a stosowana doraźnie wykazuje wiele właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie. Polecana jest na schorzenia dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu moczowego, dolegliwości skórne. Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i odkażające.

Sosna – niezwykła roślina na przestrzeni wieków

Sosna (Pinus L. 1753) należy do rodziny roślin składającej się z ponad 100 różnych gatunków drzew i krzewów. Niemal każda jej odmiana wykazuje niezwykłe właściwości prozdrowotne – także sosny uprawiane są w przydomowych ogrodach (zobacz artykuł: Sosna – jaki wybrać gatunek do przydomowego ogrodu?).

Sosny doceniane są od wieków. W wierzeniach ludowych symbolizowały m.in. długowieczność, witalność, odwagę oraz sprawiedliwość. Gałązki sosny wrzucano np. zmarłym do grobów – wierzono bowiem, że dzięki temu dusza umarłego będzie nieśmiertelna. Sosnę czczono zarówno w kulturze słowiańskiej, jak i greckiej, rzymskiej oraz kulturach azjatyckich.

Przeczytaj: Sosna limba – uprawa, pielęgnacja i odmiany

Właściwości zdrowotne sosny

  • Według badań norweskich naukowców z instytutu Bioforsk, sosny najlepiej radzą sobie z pochłanianiem szkodliwych pyłów zawieszonych PM, które znacznie pogarszają jakość powietrza.
  • Sosna jest cennym źródłem flawonoidów, olejków eterycznych, soli mineralnych i garbników.
  • Dzięki temu drzewo ma działanie: przeciwzapalne, moczopędne, przeciwbakteryjne i odkażające, rozkurczowe oraz wykrztuśne. W celach leczniczych stosuje się zarówno pączki sosny, jak i młode pędy (np. w postaci syropu z pędów sosny), dziegieć czy olejek.

Pozyskiwanie surowców z sosny, z których następnie będziemy przygotowywać syrop, napar czy olejek, musi odbywać się w odpowiednim czasie. Przykładowo pączki najlepiej zrywać w czasie przedwiośnia, z kolei pędy – pod koniec kwietnia.

Sosny doceniane są od wieków. W wierzeniach ludowych symbolizowały m.in. długowieczność, witalność, odwagę oraz sprawiedliwość.

Na co pomagają preparaty z sosny?

Preparatów z sosny nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią lub osoby, które są uczulone na tą roślinę. Receptury na bazie sosny możemy stosować przy zapaleniu oskrzeli lub zatok, w przeziębieniach, na ból gardła, w przypadku nieżytu nosa. Pączki oraz pędy sosny wykazują silne działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne oraz rozkurczowe. Olejek sosnowy z kolei działa przeciwzapalnie i odkażająco. Może on również pomóc osobom zmagającym się z nerwobólami, reumatyzmem, chorobami układu moczowego. Olejek pozyskiwany z igieł sosny przeciwdziała ponadto zmęczeniu, lekko pobudza i dodaje energii. Kolejna część drzewa – dziegieć sosnowy – może być stosowany w przypadku chorób skóry (łojotok, łuszczyca).

Z sosny można przygotować leczniczy olejek, syrop, napar i wywar
Z sosny można przygotować leczniczy olejek, syrop, napar i wywar

Jak stosować sosnę w celach leczniczych? Przepisy

  • Napar z sosny: potrzebujemy pół łyżki ususzonych i rozdrobnionych pączków, które zalewamy szklanką wrzącej wody. Zaparzamy przez 15 minut i odcedzamy.
  • Wywar z sosny: przygotowujemy go z igieł. Rozdrabniamy 2 łyżki igieł, zalewamy 2 szklankami wody, doprowadzamy do wrzenia. Następnie gotujemy przez 10 min, odstawiamy na godzinę i odcedzamy.
  • Syrop z pędów sosny: w dużym słoiku układamy naprzemiennie warstwy pokrojonych młodych pędów sosny oraz cukru (ok. 3 łyżeczki na jedną warstwę). Słoik dokładnie zakręcamy i odstawiamy w dość ciepłe miejsce. Więcej na temat przygotowania syropu z sosny piszemy w osobnym artykule – TUTAJ.
  • Olejek sosnowy: przygotowanie trwa ok. miesiąca. Potrzebujemy świeże igły sosny oraz wysokoprocentowy alkohol (najlepiej 80%). Igły rozcieramy w moździerzu i wrzucamy do słoika. Zalewamy je alkoholem i odstawiamy w ciemne miejsce. Codziennie potrząsamy słoikiem. Po około miesiącu odcedzamy wywar i pozostały olejek przelewamy do buteleczki.

Bibliografia:

Sosna - jakie ma właściwości zdrowotne? [WIDEO]

4,5 (2 opinie)