Porady

Petunia w ogrodzie i na balkonie – zasady pielęgnacji i odmiany

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Rodzaj botaniczny petunia obejmuje 21 gatunków. Pośród wszystkich roślin balkonowych, zajmują czołową pozycję. Ich obfite kwitnienie oraz słodki zapach, przekonają do siebie każdego. O zasadach pielęgnacji oraz najpopularniejszych odmianach, piszemy poniżej!

Needpix

Skąd pochodzą petunie?

Petunie są kwiatami ogrodowymi o bardzo długiej tradycji. Ze względu na swoje duże, otwarte kwiaty w różnych kolorach stały się ulubionymi roślinami ozdobnymi. Niezmordowanie kwitną od maja aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida) powstała w XIX wieku jako krzyżówka białej petunii (Petunia axillaris) z fioletową petunią (Petunia integrifolia). W przypadku większości odmian dostępnych na rynku chodzi o petunię ogrodową.

Przez długi czas do tego samego rodzaju zaliczano również calibrachoa. Jak wykazały jednak nowe badania, te piękne rośliny są tylko kuzynkami petunii i stanowią oddzielny rodzaj. Łączy je przynależność do rodziny psiankowatych, co oznacza pokrewieństwo na przykład z bieluniem, brugmansją i tytoniem. Nawiasem mówiąc „petun” znaczy w języku brazylijskich Indian właśnie „tytoń”. Pierwotną ojczyzną gatunków są obszary Ameryki Południowej o klimacie umiarkowanym do subtropikalnego. Duża liczba gatunków petunii należy do brazylijskich endemitów.

Jak wygląda petunia?

Petunia jest rośliną zielną o słabo rozwiniętym i płytkim systemie korzeniowym. Łodygi są zielone, okrągłe, gęsto rozgałęzione. W zależności od gatunku i odmiany mogą być wyprostowane albo zwisające, nisko rosnące (20 do 30 cm wysokości) albo wysokie sięgające 60 do 70 cm. Liście mocno zróżnicowane pod względem formy i wielkości, bywają siedzące albo z ogonkami, zabarwione na kolor zielony albo ciemnozielony.

Kwiaty petunii o krótkich szypułkach są pojedyncze, lejkowate, rozszerzające się, ulokowane w kątach liści rośliny. Korona kwiatu o średnicy 5 do 16 cm składa się z pięciu zrośniętych płatków, których krawędzie mogą być gładkie, faliste albo pofałdowane.

Kolorystyka kwiatów petunii zachwyca bogactwem barw i odcieni. Podstawowy kolor kwiatów może sięgać od śnieżnobiałego do jasnoróżowego i ciemnopurpurowego albo od delikatnie lawendowego do niebieskoczarnego. Do tego dochodzi żyłkowanie płatków w ciemniejszym kolorze, kontrastowe plamki, jasne obwódki albo środki lejków. Całość robi wrażenie głęboko nasyconych barw.

Jak uprawiać oraz pielęgnować petunie?

Stanowisko i podłoże

Petunie są typowo letnimi kwiatami ogrodowymi i balkonowymi, dlatego potrzebują mnóstwo światła. Wprawdzie w półcieniu będą również rosły, jednak wytworzą znacznie mniej kwiatów. Upalne lato i palące słońce nie szkodzą pięknym petuniom. Ich delikatne kwiaty cierpią jednak mocno podczas zimnej i mokrej pogody, i potrzebują stanowiska dobrze osłoniętego od wiatru. Szczególnie petunie wielkokwiatowe powinny być w każdym wypadku chronione przed deszczem, ponieważ ich efektowne kwiaty szybko przemokną. Im mniejsze kwiaty, tym bardziej mocna i odporna na zewnętrzne wpływy odmiana.

Do pojemników i skrzynek dostępna jest w handlu specjalna ziemia do petunii zawierająca żelazo, o niskiej wartości pH (ok. 5,5), co dobrze wpływa na rozwój roślin. Jako alternatywę można zastosować normalną ziemię ogrodową zmieszaną pół na pół z ziemią torfową.

Wikipedia
Petunie są kwiatami ogrodowymi o bardzo długiej tradycji

Jak sadzić i pielęgnować petunie?

Sadzonki petunii można wyhodować w szklarni albo na parapecie okiennym, siejąc od połowy lutego nasiona do skrzynek. Temperatura otoczenia powinna wynosić przy tym 20-21°C. Siewki mogą być potem, po przejściu ostatnich przymrozków, przyzwyczajane powoli do otwartej przestrzeni. Zwykle jednak petunie kupuje się jako młode rośliny w doniczkach, które wysadza się po prostu w zaplanowanym miejscu.

Aby zachować piękny wzrost petunii, konieczne jest regularne czyszczenie rośliny. Usuwa się przy tym przekwitłe, zwiędłe łodygi i fragmenty uszkodzone. Także przycięcie rośliny działa pobudzająco na kwitnienie.

Kolorystyka kwiatów petunii zachwyca bogactwem barw i odcieni. Podstawowy kolor kwiatów może sięgać od śnieżnobiałego do jasnoróżowego i ciemnopurpurowego albo od delikatnie lawendowego do niebieskoczarnego.

Podlewać należy petunię obficie wodą miękką (deszczówką), w gorące dni rano i wieczorem. Przy czym wodę leje się zawsze na ziemię, a nie na liście i kwiaty!. Barwne kwiaty rosną bardzo szybko, ale potrzebują też dużo składników pokarmowych. Podłoże musi być żyzne i przepuszczalne. Nawożenie odbywa się co 14 dni nawozem z zawartością fosforu.

Zimowanie petunii

Petunie ogrodowe są jednoroczne i wrażliwe na mróz. Kto jednak chciałby swoje rośliny przezimować, może przenieść je do chłodnego (5-10°C) pomieszczenia. Petunie trzeba mocno przyciąć. W kwaterze zimowej trzeba je regularnie po trochu podlewać.

Poznaj niezwykłe odmiany petunii

Niezwykłe odmiany petunii

Istnieje ogromny wybór odmian petunii o różnych kolorach kwiatów, a nawet dwu- i trójkolorowe. W handlu przeważnie powtarzają się te same odmiany, dlatego warto poszukać coś specjalnego. Oto kilka przykładów:

 • ‘Celebration Karneval’ – trójkolorowe: żółte, niebieskie, czerwone
 • ‘Bright Dream’ – białe
 • ‘White’ – białe
 • ‘Pastel’ – pasteloworóżowe
 • ‘Gelb’ – żółte kwiaty, w środku ciemniejsze, jaśniejące na zewnątrz
 • ‘Victorian Yellow’ – intensywnie żółte
 • ‘Ratio Red’ – intensywnie czerwone
 • ‘Purple’ - purpurowofioletowe
 • ‘Burgundy’ – ciemnopurpurowe
 • ‘Blue vein’ – białe z niebieskim żyłkowaniem
 • ‘Happy Sofia’ – niebieskie kwiaty z białą obwódką
 • ‘Amethyst’ – niebieskofioletowe
 • ‘Blue’ – ciemnoniebieskie
 • ‘Sky Blue’ – błękitne jak niebo
 • ‘Red’ – czerwone
 • ‘Hot red’ – różowe z czerwonym żyłkowaniem
 • ‘Hot pink’ – ciemnoróżowe z purpurowym żyłkowaniem
 • ‘Pink vein’ – jasnoróżowe z purpurowym żyłkowaniem
 • ‘Giant purple’ – purpurowe
 • ‘Repens Pink Star’ – jasnoróżowe biało żyłkowane

ZOBACZ RÓWNIEŻ>> Jednoroczne kwiaty ogrodowe

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba