Porady

Cudowna surfinia na balkonie – odmiany, uprawa, wymagania

4,8 (12 opinii)

Surfinie należą niewątpliwie do najbardziej ulubionych kwiatowych roślin balkonowych. Chociaż nazwa sugeruje jakiś odrębny rodzaj botaniczny, to w rzeczywistości jest to grupa odmian petunii ogrodowej (Petunia × hybrida). Zupełnie niedawno, bo dopiero pod koniec XX wieku, pojawiły się te oryginalne japońskie hybrydy w naszym kraju.

Hybrydy petunii o zwisających pędach są mniej wrażliwe na niepogodę, niż normalne petunie i lepiej znoszą deszczowe dni. Szczególne wrażenie robią ponad metrowej długości pędy surfinii pokryte kwiatami w mocnych kolorach. Niezwykle efektowne kwietne kaskady potrafią surfinie stworzyć w ciągu 6 do 8 tygodni.

Ta niezwykle efektowna roślina, bez której trudno wyobrazić sobie letni balkon, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mając odpowiednie stanowisko i dobrą mieszankę ziemi w doniczce, wymaga jedynie wystarczającego podlewania i nawożenia.

Odmiany surfinii polecane na balkon

Surfinie są dostępne w handlu w ogromnej liczbie odmian. Można wybierać kwiaty nie tylko z całej palety kolorów, ale też dwu- i trójbarwne. Wybór nie kończy się na tym; odmiany różnią się miedzy sobą także wielkością kwiatów, formą wzrostu, odpornością na chłód. Oto kilka przykładów odmian surfinii według koloru kwiatów:

 • Czerwony – ‘Deep Red’, ‘Ratio Red’, ‘Giant Purple’, ‘Celebration Salmon’, ‘Table Dark Red’.
 • Różowy - ‘Hot Pink‘, ‘Pink Vein‘, ‘Repens Pink Star‘, ‘Pastel‘.
 • Biały – ‘Table White‘,‘Bright Dream’, ‘Bianca‘.
 • Niebieski – ‘Sky Blue’, ‘Happy Sophia’, ‘Giant Blue’.
 • Żółte – ‘Victorian Yellow’.
 • Trójkolorowe – ‘Celebration Karneval’ (żółty, niebieski, czerwony).

Stanowisko i substrat do uprawy surfinii

Ze swoimi południowoamerykańskimi korzeniami mają oferowane dzisiaj w handlu surfinie raczej niewiele wspólnego. Renomowani eksperci w dziedzinie ogrodnictwa wyhodowali hybrydy piękne i mocne. Niemniej jednak wszystkie petunie kochają słoneczne stanowiska, a hybrydy również nie odbiegają tutaj od normy.

Miejsce dla surfinii powinno być słoneczne i ciepłe. Cień wpływa niekorzystnie na rozwój roślin. Wprawdzie petunie zwisające znoszą deszcz lepiej niż inne odmiany, niemniej jednak osłona przed opadami dobrze im zrobi. Surfinie bardzo nie lubią wiatru, drażni je ustawiczne drganie długich pędów. Krótko mówiąc, miejsce trzeba wybrać:

 • słoneczne i ciepłe;
 • poza cieniem drzew lub budynków;
 • osłonięte przed wiatrem i deszczem.

Odpowiednim miejscem dla surfinii będzie południowy balkon. 

W sprzedaży dostępna jest specjalna ziemia dla petunii, która odpowiada wszystkim potrzebom rośliny. Ważne, aby substrat był lekko kwaśny o wartości pH ok. 5,5. Powinien być też żyzny i przepuszczalny.

Surfinie to jedne z ulubionych kwiatów balkonowych
Surfinie to jedne z ulubionych kwiatów balkonowych

Jak sadzić surfinie na balkonie?

Petunie są bardzo wrażliwe na mróz, surfinie natomiast nieco mniej. Lekkie spadki temperatury poniżej zera znoszą najczęściej bez problemu. Niemniej jednak warto wstrzymać się z sadzeniem surfinii do czasu, kiedy przestaną zagrażać nocne przymrozki. Poza tym najlepiej jest sadzić w jednym pojemniku tylko surfinie, ponieważ innym gatunkom roślin ich zapotrzebowania mogą nie odpowiadać.

 • Sadzi się 2-3 rośliny do wiszącego naczynia.
 • Do dużej skrzynki balkonowej potrzeba 5-6 sadzonek surfinii.
 • W doniczkach i skrzynkach konieczny jest drenaż, ponieważ surfinie lubią wprawdzie wilgoć, ale nie znoszą zastoju wody.
 • Korzenie surfinii potrzebują przestrzeni; nie należy sadzić ich zbyt gęsto.

Pielęgnacja surfinii – podlewanie, nawożenie i przycinanie

Surfinia – bogata w kwiaty piękność – nie zgadza się na suchy substrat. Nawet krótkotrwała susza może wyrządzić zwisającej petunii poważne szkody. Niebezpieczeństwo wzrasta w upalne, letni dni. Ilość ziemi w doniczce albo skrzynce jest mocno ograniczona i wilgoć szybko z niej odparowuje. Konieczna jest regularna kontrola stanu wilgotności podłoża.

 • Podlewać surfinie należy rano i późnym popołudniem.
 • Nie podawać wody w pełnym południowym słońcu.
 • Używać wody deszczowej albo odstanej z wodociągu.
 • Unikać powstawania zastojów wody.

Surfinie przemieniają ample i balkonowe skrzynki we wspaniałe morze kwiatów. Aby móc osiągnąć ten cel, potrzebują regularnego zaopatrzenia w składniki pokarmowe. Specjalny nawóz zapewnia im niezbędne składniki mineralne, niezbędne do wykształcenia kwiatów i bujnego wzrostu.

Aby uniknąć przenawożenia roślin, należy stosować preparaty nawozowe zgodnie z zaleceniami producenta. Nadmiar nawozu może spowodować uszkodzenie korzeni i prowadzić do nadmiernego wzrostu pędów.

Surfinie przemieniają ample i balkonowe skrzynki we wspaniałe morze kwiatów.

Surfinie nie wymagają przycinania. Ważne jest natomiast, aby zwiędłe kwiaty regularnie usuwać. Pobudza to roślinę do wytwarzania wciąż nowych pędów i kwiatów. Cięcie jest potrzebne jedynie wówczas, gdy roślina ma przezimować. Pozostawia się jedynie około dwudziestocentymetrowe odcinki pędów. Cienkie i słabe pędy, które wyrosną w okresie zimowania, należy na wiosnę usunąć.

Jak zimować surfinie?

Zimowanie surfinii jest całkowicie możliwe. Potrzebne jest tylko jasne pomieszczenie, które nie jest ani za zimne, ani za ciepłe – najlepiej ok. 10°C. Roślinę należy uprzednio nisko przyciąć. Zimą surfinię podlewa się tylko tak, aby nie przeschła. Bez nawozu.

4,8 (12 opinii)