Krzew ozdobny – perukowiec podolski. Uprawa, odmiany, rozmnażanie
Perukowiec podolski (Cotinus coggygria Scop.) jest wspaniałą ozdobą parków i ogrodów już od 1650 roku. Jako krzew o zaokrąglonym pokroju dorasta do 3-5 m. W zależności od odmiany ma liście zielone albo czerwone, które jesienią przybierają kolor żółtawopomarańczowy do ciemnoczerwonego.
W naszym regionie krzew tworzy pod koniec maja małe, żółte kwiaty zebrane w wiechy. Swoją nazwę i popularność zawdzięcza jednak niezwykle efektownym owocostanom. Do późnej jesieni można podziwiać ich białe, miękkie, puszyste „peruki”.
Ojczyzną perukowca są regiony południowo-zachodniej Azji oraz południowo-wschodniej Europy. Może być jednak z powodzeniem uprawiany w naszych ogrodach.
Jakie stanowisko wybrać dla perukowca podolskiego?
Krzewy perukowca o czerwonych liściach czują się najlepiej na stanowisku bardzo słonecznym i znoszą dobrze nawet dłuższe okresy suszy. Tylko młode, świeżo posadzone rośliny potrzebują podczas utrzymujących się upałów większej dawki wody. Posadzone w cieniu słabo się rozwijają, tworzą mało kwiatów, a potem owoców i bardzo tracą przez to na atrakcyjności. Zielonolistne perukowce rosną dobrze także w miejscach zacienionych.
Krzewy perukowca o czerwonych liściach czują się najlepiej na stanowisku bardzo słonecznym i znoszą dobrze nawet dłuższe okresy suszy.
Instrukcja przygotowania podłoża - perukowiec
W stosunku do właściwości gleby jest perukowiec podolski stosunkowo mało wymagający.
- W przypadku bardzo gliniastego podłoża potrzebna jest domieszka piasku albo drobnego żwiru.
- Zwykła ziemia ogrodowa jest dla krzewu zwykle wystarczająca.
- Także umiarkowana żyzność gleby nie stanowi dla niego problemu.
- Gleby kamieniste nadają się do uprawy perukowca pod warunkiem, że są wystarczająco wapienne.
- Należy zapewnić odpowiednią przepuszczalność podłoża.
- Wybrane miejsce powinno mieć odpowiednią wielkość.
- Nie należy sadzić perukowca w gleby zbite i zasolone.
Kiedy, gdzie i z jakimi roślinami sadzić perukowce?
Perukowiec można sadzić w ogrodzie zarówno wiosną, jak i na jesieni. Należy zachować przy tym odpowiednie odstępy między sadzonkami. Krzew rozrasta się znacznie i trzeba wziąć pod uwagę jego szerokość w zależności od odmiany. Wygląda efektownie nie tylko w roli solitera. Szczególnie pięknie prezentuje się obok takich roślin, jak:
- ligustr;
- aster chiński;
- nagietek lekarski;
- iglaki;
- kosmos;
- kalina hordowina;
- złotokap;
- kolkwicja.
Krzew może być też sadzony w formie żywopłotu. Należy tylko pamiętać, że krzewy nierzadko osiągają szerokość dwóch metrów i w związku z tym nie mogą rosnąć zbyt gęsto.
Zobacz: Krzewy ozdobne – złotokap. Zasady uprawy i przycinania
Perukowiec podolski: podlewanie i nawożenie
Nie tylko wybór podłoża ale też i pielęgnacja perukowca podolskiego nie stwarza większych trudności. Jeśli tylko owocostany pod koniec jesieni albo na początku zimy zwiędną, należy je niezwłocznie usunąć. Tylko małe krzewy, zaraz po posadzeniu, powinny być w czasie upalnej pogody obficie podlewane. Nawożenie krzewów perukowca nie jest konieczne.
Perukowiec można sadzić w ogrodzie zarówno wiosną, jak i na jesieni. Należy zachować przy tym odpowiednie odstępy między sadzonkami.
Zimowanie młodych roślin
Perukowce są mrozoodporne i znoszą temperatury do -20°C. Jednak młode krzewy są jeszcze bardzo wrażliwe. Aby nie ucierpiały od mrozu, powinno się młode rośliny zimować w chłodnym, ale nie przemarzającym pomieszczeniu. Starsze egzemplarze potrzebują na czas silnych mrozów zimowej ochrony, najlepiej w postaci gałęzi świerkowych.
Jak rozmnażać perukowiec podolski?
Rozmnażanie krzewów perukowca nie jest dla ogrodnika-amatora szczególnym wyzwaniem. Najlepiej wykonać ten zabieg wiosną z sadzonek wierzchołkowych młodych pędów. Sadzonki o długości ok. 10 cm, po uprzednim zanurzeniu końców w ukorzeniaczu, umieszcza się w mieszance torfu z piaskiem. Ziemię wokół sadzonek trzeba utrzymywać stale w stanie wilgotnym. Można też wykonać odkłady ziemne i po ukorzenieniu oddzielić je od krzewu macierzystego.
Rozmnażanie krzewów perukowca nie jest dla ogrodnika-amatora szczególnym wyzwaniem. Najlepiej wykonać ten zabieg wiosną z sadzonek wierzchołkowych młodych pędów.
Możliwe jest rozmnażanie perukowca z nasion. W październiku zbiera się dojrzałe nasiona, które będą następnie przechowywane w wilgotnym piasku przez trzy miesiące w temperaturze 0-5°C. Wiosną nasiona wysiewa się w inspekcie. Na jesieni wyrośnięte siewki można przesadzić na stałe miejsce.
Najpiękniejsze odmiany perukowca do ogrodu
Perukowiec podolski uprawiany jest w ogrodach w różnych odmianach. Należą do nich m.in.:
- ‘Royal Purple’ – Intensywnie ciemnopurpurowe liście, odporny na upał i suszę. Jesienią przebarwia się na kolor żółtoczerwony do pomarańczowego. Może rosnąć na glebie piaszczystej.
- ‘Young Lady’ – W ogrodzie i w donicy ma bardzo zwarty pokrój. Dorasta do 2-3 m. zakwita już w pierwszym roku.
- ‘Rubrifolius Group’ – Liście ciemnopurpurowe, jesienią przybierają kolor jaskrawoczerwony.
- ‘Lilia’ – Dorasta do 1,5 m. Purpurowe liście przebarwiają się jesienią na czerwono i pomarańczowo.
Komentarze