Porady

Krzew ozdobny – perukowiec podolski. Uprawa, odmiany, rozmnażanie

0 (0 opinii)

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria Scop.) jest wspaniałą ozdobą parków i ogrodów już od 1650 roku. Jako krzew o zaokrąglonym pokroju dorasta do 3-5 m. W zależności od odmiany ma liście zielone albo czerwone, które jesienią przybierają kolor żółtawopomarańczowy do ciemnoczerwonego.

W naszym regionie krzew tworzy pod koniec maja małe, żółte kwiaty zebrane w wiechy. Swoją nazwę i popularność zawdzięcza  jednak niezwykle efektownym owocostanom. Do późnej jesieni można podziwiać ich białe, miękkie, puszyste „peruki”.

Ojczyzną perukowca są regiony południowo-zachodniej Azji oraz południowo-wschodniej Europy. Może być jednak z powodzeniem uprawiany w naszych ogrodach.

Jakie stanowisko wybrać dla perukowca podolskiego?

Krzewy perukowca o czerwonych liściach czują się najlepiej na stanowisku bardzo słonecznym i znoszą dobrze nawet dłuższe okresy suszy. Tylko młode, świeżo posadzone rośliny potrzebują podczas utrzymujących się upałów większej dawki wody. Posadzone w cieniu słabo się rozwijają, tworzą mało kwiatów, a potem owoców i bardzo tracą przez to na atrakcyjności. Zielonolistne perukowce rosną dobrze także w miejscach zacienionych.

Krzewy perukowca o czerwonych liściach czują się najlepiej na stanowisku bardzo słonecznym i znoszą dobrze nawet dłuższe okresy suszy.

Instrukcja przygotowania podłoża - perukowiec

W stosunku do właściwości gleby jest perukowiec podolski stosunkowo mało wymagający.     

 • W przypadku bardzo gliniastego podłoża potrzebna jest domieszka piasku albo drobnego żwiru.
 • Zwykła ziemia ogrodowa jest dla krzewu zwykle wystarczająca.
 • Także umiarkowana żyzność gleby nie stanowi dla niego problemu.
 • Gleby kamieniste nadają się do uprawy perukowca pod warunkiem, że są wystarczająco wapienne.
 • Należy zapewnić odpowiednią przepuszczalność podłoża.
 • Wybrane miejsce powinno mieć odpowiednią wielkość.
 • Nie należy sadzić perukowca w gleby zbite i zasolone.
Perukowiec podolski - piękne liście
Perukowiec podolski - piękne liście

Kiedy, gdzie i z jakimi roślinami sadzić perukowce?

Perukowiec można sadzić w ogrodzie zarówno wiosną, jak i na jesieni. Należy zachować przy tym odpowiednie odstępy między sadzonkami. Krzew rozrasta się znacznie i trzeba wziąć pod uwagę jego szerokość w zależności od odmiany. Wygląda efektownie nie tylko w roli solitera. Szczególnie pięknie prezentuje się obok takich roślin, jak:

 • ligustr;
 • aster chiński;
 • nagietek lekarski;
 • iglaki;
 • kosmos;
 • kalina hordowina;
 • złotokap;
 • kolkwicja.

Krzew może być też sadzony w formie żywopłotu. Należy tylko pamiętać, że krzewy nierzadko osiągają szerokość dwóch metrów i w związku z tym nie mogą rosnąć zbyt gęsto.

Zobacz: Krzewy ozdobne – złotokap. Zasady uprawy i przycinania

Perukowiec podolski: podlewanie i nawożenie

Nie tylko wybór podłoża ale też i pielęgnacja perukowca podolskiego nie stwarza większych trudności. Jeśli tylko owocostany pod koniec jesieni albo na początku zimy zwiędną, należy je niezwłocznie usunąć. Tylko małe krzewy, zaraz po posadzeniu, powinny być w czasie upalnej pogody obficie podlewane. Nawożenie krzewów perukowca nie jest konieczne.

Perukowiec można sadzić w ogrodzie zarówno wiosną, jak i na jesieni. Należy zachować przy tym odpowiednie odstępy między sadzonkami.

Zimowanie młodych roślin

Perukowce są mrozoodporne i znoszą temperatury do -20°C. Jednak młode krzewy są jeszcze bardzo wrażliwe. Aby nie ucierpiały od mrozu, powinno się młode rośliny zimować w chłodnym, ale nie przemarzającym pomieszczeniu. Starsze egzemplarze potrzebują na czas silnych mrozów zimowej ochrony, najlepiej w postaci gałęzi świerkowych.

Perukowiec podolski - piękne liście
Perukowiec podolski - piękne liście

Jak rozmnażać perukowiec podolski?

Rozmnażanie krzewów perukowca nie jest dla ogrodnika-amatora szczególnym wyzwaniem. Najlepiej wykonać ten zabieg wiosną z sadzonek wierzchołkowych młodych pędów. Sadzonki o długości ok. 10 cm, po uprzednim zanurzeniu końców w ukorzeniaczu, umieszcza się w mieszance torfu z piaskiem. Ziemię wokół sadzonek trzeba utrzymywać stale w stanie wilgotnym. Można też wykonać odkłady ziemne i po ukorzenieniu oddzielić je od krzewu macierzystego.

Rozmnażanie krzewów perukowca nie jest dla ogrodnika-amatora szczególnym wyzwaniem. Najlepiej wykonać ten zabieg wiosną z sadzonek wierzchołkowych młodych pędów.

Możliwe jest rozmnażanie perukowca z nasion. W październiku zbiera się dojrzałe nasiona, które będą następnie przechowywane w wilgotnym piasku przez trzy miesiące  w temperaturze 0-5°C. Wiosną nasiona wysiewa się w inspekcie. Na jesieni wyrośnięte siewki można przesadzić na stałe miejsce.

Najpiękniejsze odmiany perukowca do ogrodu

Perukowiec podolski uprawiany jest w ogrodach w różnych odmianach. Należą do nich m.in.:

 • ‘Royal Purple’ – Intensywnie ciemnopurpurowe liście, odporny na upał i suszę. Jesienią przebarwia się na kolor żółtoczerwony do pomarańczowego. Może rosnąć na glebie piaszczystej.
 • ‘Young Lady’ – W ogrodzie i w donicy ma bardzo zwarty pokrój. Dorasta do 2-3 m. zakwita już w pierwszym roku.
 • ‘Rubrifolius Group’ – Liście ciemnopurpurowe, jesienią przybierają kolor jaskrawoczerwony.
 • ‘Lilia’ – Dorasta do 1,5 m. Purpurowe liście przebarwiają się jesienią na czerwono i pomarańczowo.     
0 (0 opinii)