Orchidea, czyli storczyk. Najlepsze rodzaje i odmiany w uprawie
Precyzyjne i jednoznaczne rozpoznawanie roślin jest bardzo ważne nie tylko dla botaników. W przypadku roślin leczniczych pomyłka albo nieporozumienie mogą być tragiczne w skutkach. Błędnie opisana roślina ozdobna to gwarancja nieudanej uprawy, ponieważ specyficzne wymagania miewają często nawet odmiany tego samego gatunku, a cóż dopiero odmienne gatunki albo rodzaje.
Mówiąc potocznie o orchidei, czyli storczyku, mamy na myśli raczej na pewno jakiegoś przedstawiciela rodziny storczykowatych (Orchidaceae), a nie rodzaj botaniczny storczyk (Orchis L.). Rodzina orchidei jest niezwykle liczna, liczy około 1000 rodzajów i do 30 000 gatunków. Orchidee są cenione przez kolekcjonerów, ale cieszą się też sympatią wielu miłośników kwiatów, którzy kochają te niezwykłe rośliny. W ogromnej różnorodności gatunków i odmian trudno się zorientować. Dla wielu z nich trudno jest stworzyć w warunkach domowych odpowiednie warunki, ale są też takie, które z powodzeniem można uprawiać w mieszkaniu. Oto kilka przykładów:
Storczyki z rodzaju falenopsis
Storczyki z rodzaju falenopsis są niewątpliwie najchętniej hodowane. Wynika to z tego, że prezentują najróżniejsze kolory, formy i wielkości, a na dodatek są rzeczywiście łatwe w uprawie. Hybrydy są tak wyselekcjonowane, że doskonale radzą sobie w warunkach mieszkaniowych. Poza tym te rośliny długo kwitną i mają wyjątkowo przystępne ceny.
Falenopsis tworzą duże liście i liczne korzenie powietrzne. Wspaniałe grona kwiatów mogą mieć długość do jednego metra, jednak zwykle bywają krótsze. Do efektownych odmian należą:
- Phalaenopsis ’Little Emperor’ – wyjątkowa odmiana o żółtych kwiatach.
- Phalaenopsis ’Alois Handlbauer’ – ciemnoczerwone płatki kwiatów z nieregularną białą obwódką.
- Phalaenopsis Taida Salu – stara hybryda o karminowoczerwonych kwiatach z delikatnym rysunkiem i wąską żółtą obwódką.
Cambria – piękne i niewymagające orchidee
Z krzyżowania różnych rodzajów orchidei powstały liczne hybrydy, które zebrano w grupę o nazwie Cambria. Zwykle mają one dwóch albo więcej przodków z różnych rodzajów. Cel hodowców był prosty: stworzyć piękne rośliny, które nie będą zbyt wymagające w uprawie. Najlepsze cechy, czyli duże kwiaty i bujne kwitnienie, powinny odziedziczyć po swoich odpowiednio dobranych przodkach. Do najpiękniejszych odmian należą:
- × Beallara ‘Peggy Ruth Carpenter’ – multihybryda, powstała przez krzyżowanie innych odmian hybrydowych. Ma różowo-białe kwiaty, jest łatwa w uprawie.
- ‘Hansueli Isler’ – żółte kwiaty z ciemnoczerwonymi wzorami.
- × Wilsonara ’Anna Claire’ – białe kwiaty z czerwonym wzorem, bardzo trwała.
Storczyki dendrobium
Dendrobium to todzaj orchidei posiadający chyba największą liczbę odmian i gatunków. Są wśród nich zarówno małe rośliny, jak i dorastające do dwóch metrów olbrzymy. Ogromna jest też różnorodność form i kolorów. Ważną różnicą w porównaniu z falenopsisem jest wyraźnie zaznaczony okres spoczynku po kwitnieniu. Aby dendrobium po raz kolejny mogło oczarować swoimi kwiatami, musi przebywać w pomieszczeniu z temperaturą 15-18°C w dzień i 10-12°C w nocy. Ogranicza się wtedy zarówno nawożenie, jak i podlewanie. Dendrobium liczy ponad 1500 gatunków, a jeszcze więcej hybryd i odmian, należą do nich m.in.:
- Dendrobium lindleyi – żółte kwiaty z ciemniejszym sercem i jaśniejsze na zewnątrz.
- Dendrobium x delicatum – czysto białe kwiaty z lekko liliowym rysunkiem, bardzo subtelny, uroczy wygląd.
- Dendrobium amabile – białe kwiaty z różowym brzegiem i żółtym sercem, duża liczba kwiatów w gronie.
Storczyki cymbidium
Cymbidium to rodzaj dużych orchidei. Niektóre odmiany nadają się najlepiej do roli solitera, ale są też małe cymbidia, odpowiednie do uprawy na okiennym parapecie. Maja też tę zaletę, że są łatwe w pielęgnacji. Piękne orchidee z rodzaju cymbidium pochodzą z Chin i były tam ulubionymi roślinami doniczkowymi na długo przed początkiem naszej ery. Ze względu na długą trwałość, pędy z kwiatami są często oferowane w formie ciętej. Do pięknych odmian należą:
- Cymbidium ‘Butterball’ – żółte kwiaty z odrobiną jasnej czerwieni, długie pędy kwiatowe.
- Cymbidium devonianum ’Peter Pan’ – zielonawożółte kwiaty z zabarwioną na ciemny mahoń wargą, forma nisko rosnąca.
- Cymbidium ‘Summer Wind White Japan‘ – niewielka orchidea o białych kwiatach z żółtą wargą.
Miltonia – orchidee łatwe w uprawie
Te orchidee można rozpoznać po typowym wyglądzie bratków. W uprawie nie stwarzają problemów. Storczyki miltonia dobrze rosną na parapetach okiennych, czasem nawet lepiej, niż w szklarni. Rośliny z tego rodzaju nie lubią wysokich temperatur i dobrze rosną w półcieniu. Istnieje wiele odmian, wśród nich:
- Miltonia ’Newton Falls – liliowe kwiaty z białym rysunkiem, przypominającym małe wodospady.
- Miltonia phalaenopsis – białe kwiaty z dodatkiem żółci i różu, kwitnie podobnie jak falenopsis.
- Miltonia spectabilis – białe kwiaty z różowym rysunkiem.
Więcej o pielęgnacji storyczków przeczytasz w naszym osobnym artykule.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.