Porady

Markizy, parasole i pergole, czyli cień na tarasie

5 (1 opinia)

Taras obejmuje zazwyczaj dużą powierzchnię i nie jest osłonięty. Oznacza to, że możemy z niego korzystać tylko w czasie ładnej, bezdeszczowej pogody. Rozwiązaniem tego problemu jest budowa zadaszenia, które osłoni taras od deszczu, a także od słońca. Zadaszenie pozwala na wystawienie na balkon drewnianych mebli lub wykonanie drewnianej podłogi. Tworzy także zaciszny kącik, niemal dodatkowy pokój.

Brak zadaszenia nieco ogranicza walory rekreacyjne i użytkowe tarasu. Nie możemy pozostawić na nim książki, gazety, laptopa czy innych przedmiotów, które mogą zamoknąć w czasie deszczu. Meble muszą być wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Poduszki czy koce musimy za każdym razem zabierać do mieszkania. Jest to nieco kłopotliwe, gdy za każdym razem musimy wszystko wynosić. Dodatkową wadą otwartego tarasu, szczególnie umieszczonego od południa, jest także nagrzewanie się płytek podłogowych, które w upalne dni mogą stać się bardzo gorące.

Markiza to niedrogie i praktyczne rozwiązanie. Nie zmienia wyglądu budynku, chroni przed słońcem i niewielkim deszczem
Markiza to niedrogie i praktyczne rozwiązanie. Nie zmienia wyglądu budynku, chroni przed słońcem i niewielkim deszczem

Zadaszenie tarasu również ma swoje wady. Przede wszystkim ogranicza widoczność i zaciemnia mieszkanie. W naszym klimacie słonecznych dni jest niewiele. Tęsknimy za słońcem i nie chcemy ograniczać światła dziennego, które dociera do pokoju. Budowa zadaszenia może nieco zaciemnić pokój, jeśli taras znajduje się od strony północnej, działka jest zadrzewiona, a pokój jest oświetlony przez okna wychodzące na taras. Rozwiązaniem może być budowa zadaszenia transparentnego ze szkła lub poliwęglanu. Jednak zimą zalegający śnieg i tak zaciemni pomieszczenie. Wadą zadaszenia transparentnego jest nagrzewanie się powierzchni pod nim.

W naszym klimacie bardzo dokuczliwy jest wiatr. Dlatego warto też pomyśleć o osłonięciu tarasu od wiatru, na przykład przez budowę murku lub osłony z roślin. Innym rozwiązaniem jest całkowita zabudowa tarasu, np. budowa ogrodu zimowego.

Jeśli istnieje ryzyko, że zadaszenie tarasu znacząco ograniczy oświetlenie, można zdecydować się na zabudowanie tylko jego części. W takim przypadku dach powinien znajdować się nad drzwiami na taras. Można też zastosować ruchomą markizę mocowaną do ściany budynku lub osłon rozkładanych.

Zadaszenie może nieco zaciemnić pokój, jeśli taras znajduje się od strony północnej, działka jest zadrzewiona, a pokój jest oświetlony przez okna wychodzące na taras. Rozwiązaniem może być budowa zadaszenia transparentnego ze szkła lub poliwęglanu.

Markiza

Rozkładana płócienna markiza stanowi rozwiązanie tanie i praktyczne, gdyż możemy ją zwinąć, aby nie zaciemniała mieszkania. Nie zmienia wyglądu budynku, chronią przed słońcem i niewielkim deszczem. Dostępne są modele w różnych kształtach i kolorach. Warto zdecydować się na markizę z regulowanym nachyleniem, która ochroni przed zacinającym deszczem. Jej konstrukcja nie wytrzymuje jednak dużego obciążenia, a szczególnie wiatru. Należy ją w takich sytuacjach zwijać. Dostępne są markizy z czujnikiem wiatru, które samoczynnie zwijają się przy silnych podmuchach. Należy uważać, żeby przed zwinięciem płótno markizy było całkowicie suche. Zamoczony materiał może zapleśnieć.

Parasol słoneczny

Niewielki taras usytuowany od południa dobrze osłoni duży parasol przeciwsłoneczny. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale niepozbawione wad. Parasol nie chroni przed intensywnym deszczem i silnym wiatrem. Jego konstrukcja jest dość krucha; w czasie ulewy i wiatru trzeba go składać.

Parasol zapewni cień, ale nie ochroni przed ulewą
Parasol zapewni cień, ale nie ochroni przed ulewą

Namiot

Dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest namiot ogrodowy, który możemy rozstawić na tarasie. Namiot nie chroni przed silną ulewą, lecz daje przyjemny cień. Można zaopatrzyć się w namiot z płóciennymi ściankami, które można rozsuwać i zsuwać w razie potrzeby. Namiot wyposażony w moskitierę chroni także przed komarami i innymi owadami.

Żagiel przeciwsłoneczny

Żagiel, zwany też markizą żaglową, posiada konstrukcję odporną na silny wiatr i pozwala na zacienienie dużo większej powierzchni niż parasol. Dobrze zamontowany żagiel przetrwa lata. Wykonuje się go z materii odpornej na wodę i promienie UV. Markizy żaglowe mogą przybierać różne kształty i wyglądać bardzo efektownie. 

W naszym klimacie bardzo dokuczliwy jest wiatr. Dlatego warto też pomyśleć o osłonięciu tarasu od wiatru, na przykład przez budowę murku lub osłony z roślin.

Zadaszenia stałe

Zadaszenie stałe tworzy jakby dodatkowy pokój, gdzie można bezpiecznie zostawić meble, poduszki i inne rzeczy, nie bojąc się, że zamokną na deszczu. Na tarasie można bezpiecznie pozostawić drewniane lub tapicerowane meble. Stałe zadaszenie chroni też płyty podłogowe, które pod wpływem słońca i deszczu mogą pękać i odpadać. Trwałą konstrukcję z drewna można zaopatrzyć w rynnę, która odprowadzi deszczówkę.

Pergola z pnączami

Ciekawym rozwiązaniem chroniącym od słońca jest budowa pergoli pokrytej pnącymi roślinami. Pergola składa się ze słupów, które wspierają ażurowy dach. Może być zbudowana z drewna, stali lub aluminium. Taka osłona zdobi budynek i daje cień. Za to zimą, gdy liście opadną, nie ogranicza oświetlenia mieszkania. Takie rozwiązanie nie ochroni jednak tarasu przed deszczem.

Pergola zdobi budynek i daje cień
Pergola zdobi budynek i daje cień

Pergola z dachem z tkaniny

Jako zadaszenie pergoli można zastosować rozpiętą, impregnowaną tkaninę, która nie przepuszcza wody. Jest to rozwiązanie lekkie i odporne na działanie wiatru. Dostępne są tkaniny w różnych kolorach i wzorach, które można dobrać do charakteru budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest budowa pergoli z aluminium lub drewna, która posiada rozkładany dach z włókna odpornego na wodę. Dach pergoli może być także przykryty poziomą roletą rzymską, którą można zwinąć, jeśli chcemy wypocząć w cieniu. Dach jest napięty i ustawiony pod kątem, dzięki czemu woda łatwo spływa. Ponadto konstrukcja może być zaopatrzona w rynnę. Tkaninę zsuwa się ręcznie przy pomocy sznurka. Dostępne są również modele sterowane elektrycznie przy pomocy pilota. Tego rodzaju rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się na dużych tarasach, gdyż ma ono budowę modułową. Dach składa się z kilku rolet, dzięki czemu część dachu możemy odsłonić w zależności od potrzeb. Pergolę można również zaopatrzyć w ścianki boczne. W naszym klimacie może to być szczególnie ważne, gdyż chroni przed dokuczliwym wiatrem. Ścianki mogą być wykonane ze szkła hartowanego, rozsuwanych rolet lub paneli.

Zadaszenie z poliwęglanu lub szkła

Poliwęglan stanowi przezroczyste tworzywo, znacznie lżejsze od szkła i nietłukące się. Chroni taras przed deszczem. Zadaszenie jest przezroczyste, dlatego nie ogranicza dostępu światła do mieszkania, ale też nie ochroni tarasu przed słońcem. Można zdecydować się na poliwęglan barwiony, który nieco ogranicza operowanie słońca. Aby stworzyć zacienienie, można zamontować rolety pod daszkiem. Na takim dachu można również rozpiąć rośliny pnące, które stworzą cień. Poliwęglan jednak łatwo się brudzi, zaś utrzymanie czystości pod roślinami staje się utrudnione. Zamiast poliwęglanu możemy zastosować szkło bezpieczne - przezroczyste lub dymne. Transparentny dach ze szkła lub poliwęglanu przyda się szczególnie wtedy, gdy chcemy na tarasie hodować rośliny. Konstrukcja dachu może być wykonana z drewna lub aluminium.

Zadaszenie z poliwęglanu jest przezroczyste, nie ogranicza więc dostępu światła
Zadaszenie z poliwęglanu jest przezroczyste, nie ogranicza więc dostępu światła

Zadaszenie drewniane

Jeśli zadaszenie nie ogranicza światła w mieszkaniu, możemy zdecydować się na budowę prostego dachu drewnianego wspartego na słupach. Drewno powinno pasować do całości budynku i być w tym samym kolorze, co ramy okienne.

Ogród zimowy

Całkowite zabudowanie balkonu daje nam do dyspozycji dodatkową przestrzeń mieszkalną. Wadą tego rozwiązania jest ograniczenie oświetlenia pokoju. Zabudowa tarasu ma jednak wiele zalet. Przeszklony taras ogranicza hałas, nie dopuszcza owadów oraz utrudnia zadanie złodziejom. Ogranicza też uciekanie ciepła z mieszkania.

Zabudowany taras stanowi przestrzeń do wypoczynku, gdzie można spokojnie wystawić meble i bez obawy pozostawić rzeczy. Można też stworzyć tak zwany ogród zimowy, całoroczne miejsce wypoczynku w otoczeniu zieleni. Ogród może być ogrzewany, co zapewni odpowiednie warunki do uprawy wielu różnych gatunków roślin. 

5 (1 opinia)