Porady

Jak uprawiać róże w doniczkach?

4,5 (13 opinii)

Róże mogą rosnąć nie tylko w ogrodach. Miłośnicy róż, którzy nie mają odpowiedniej rabaty albo nawet ogrodu, nie muszą popadać w rozpacz. Alternatywą dla róż ogrodowych są róże uprawiane w doniczkach. Przy odpowiednim wyborze odmiany i dobrej pielęgnacji róże doniczkowe zdobią balkon albo taras przez długie lata.

Do uprawy doniczkowej mogą być wykorzystane nie tylko róże miniaturowe. Istnieją też inne odmiany, które radzą sobie w małej przestrzeni życiowej. Sprawdzonych w tej roli jest na przykład wiele róż rabatowych albo drobnokrzaczastych, jak również kilka wielkokwiatowych.

Do uprawy doniczkowej mogą być wykorzystane nie tylko róże miniaturowe. Istnieją też inne odmiany, które radzą sobie w małej przestrzeni życiowej.

Róże miniaturowe - charakterystyka

Zachwycają swoją subtelną urodą. Mają zwarty pokrój, dorastają do zaledwie 20-50 cm. Maleńkie krzewy są obsypane kwiatami praktycznie przez całe lato. Kwiaty o średnicy 1-3 cm mogą mieć najróżniejsze formy i kolory; rozkwitać pojedynczo albo tworzyć grona. Te małe krasawice wszędzie wyglądają pięknie – w rozarium, pośród kamieni, w koszyku na tarasie. Mogą rosnąć zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie.

Róże miniaturowe związane są pochodzeniem z Chinami. Do Europy trafiły w 1810 roku, jednak na szersze uznanie musiały czekać ponad sto lat.

Róże miniaturowe związane są pochodzeniem z Chinami. Do Europy trafiły w 1810 roku, jednak na szersze uznanie musiały czekać ponad sto lat. Ich urodę odkrył na nowo około 1822 roku dr Roulet w Szwajcarii. Napotkał on w wiosce opodal Grandson, na oknie domu, maleńki, kwitnący krzew różany. Rozmnażając go zapoczątkował nową historię mini-róży. Na jego cześć nazwano odmianę „Rosa Roulettii”. Najpewniej pochodzi ona od wspomnianej róży chińskiej (Rosa chinensis). Dzisiaj znanych jest ponad 5000 odmian róż miniaturowych.

Nawiasem mówiąc ta „prawdziwa” róża chińska nie ma nic wspólnego z różą chińską ketmią (Hibiscus rosa-sinensis), rośliną z rodziny ślazowatych.

Dzisiaj znanych jest ponad 5000 odmian róż miniaturowych.
Dzisiaj znanych jest ponad 5000 odmian róż miniaturowych.

Czy róże w doniczkach mają szczególne wymagania?

Róże w doniczkach mają właściwie takie same wymagania, jak ich krewniaczki posadzone do gruntu. Trzeba tylko pamiętać, że przestrzeń przeznaczona dla korzeni jest w doniczce mocno ograniczona. Dlatego też bardzo ważne znaczenie ma wielkość pojemnika. Doniczka, w której kupuje się różę, nie nadaje się do dłuższego użytku. Pojemność doniczki powinna wynosić co najmniej 10 litrów, a jeszcze lepiej 20 albo 30, a w przypadku bardziej rozrośniętych odmian nawet 40 litrów. Ze względu na pionowy układ systemu korzeniowego róży, wysokość pojemnika nie może być mniejsza niż 35-40 cm. Mimo nawożenia, ziemię w doniczce trzeba co jakiś czas wymieniać na nową. W największych doniczkach po około pięciu latach, a w mniejszych – co dwa-trzy lata.

Róże w doniczkach mają w zasadzie takie same potrzeby, jak ich krewniaczki posadzone do gruntu. Trzeba tylko pamiętać, że przestrzeń przeznaczona dla korzeni jest w doniczce mocno ograniczona.

Przy wyborze miejsca dla róży doniczkowej trzeba się kierować powiedzeniem: „róże są dziećmi słońca”. Nie musi to być południowa wystawa z pełnią nasłonecznienia, ale przez 5-6 godzin dziennie słońce jest konieczne. Od tego zależy dobry wzrost i bujne kwitnienie róży. Trzeba przyznać, że róże doniczkowe mają poważną przewagę nad rosnącymi w ziemi krewniaczkami, ponieważ są mobilne i można je, w razie potrzeby, przenosić z miejsca na miejsce.

Róże w doniczkach mają w zasadzie takie same potrzeby, jak ich krewniaczki posadzone do gruntu.
Róże w doniczkach mają w zasadzie takie same potrzeby, jak ich krewniaczki posadzone do gruntu.

Podlewanie i nawożenie róż w doniczkach

Róże nie lubią mieć ani suchych, ani przemoczonych stóp. Od właściwego podlewania zależą podstawowe funkcje życiowe tych roślin. Podlewać róże należy regularnie, ponieważ nadmiar wody jest dla nich tak samo nie do zniesienia, jak jej brak. Ważną rzeczą jest zapewnienie drenażu w doniczce, aby szybko odprowadzić nadmiar wody z podlewania albo z opadów.

Podlewać róże należy regularnie, ponieważ nadmiar wody jest dla nich tak samo nie do zniesienia, jak jej brak.

Powtarzające kwitnienie róże są prawdziwymi wyczynowcami i dla utrzymania kwiatów potrzebują dodatkowego pożywienia. Należy stosować odpowiednie dla róż nawożenie i przestrzegać zalecanych dawek.

Przycinanie róż doniczkowych

Najlepszą porą do tego zabiegu jest wiosna. Usuwa się wszystkie obumarłe albo przemrożone pędy. Stopień przycięcia róży doniczkowej zależy od stanowiska i przeznaczenia. Jeśli na przykład pojedyncza róża stanowi główny barwny element ogródka skalnego, pożądane jest jak najdłuższe jej kwitnienie. Ważne jest wtedy regularne przycinanie i usuwanie zwiędłych kwiatów.

Stopień przycięcia róży doniczkowej zależy od stanowiska i przeznaczenia. Jeśli na przykład pojedyncza róża stanowi główny barwny element ogródka skalnego, pożądane jest jak najdłuższe jej kwitnienie.

Ważne jest regularne przycinanie i usuwanie zwiędłych kwiatów.
Ważne jest regularne przycinanie i usuwanie zwiędłych kwiatów.

Zimowanie róż doniczkowych

Jeśli róże doniczkowe mają być na okres zimy przeniesione do pomieszczenia, powinny być spełnione pewne warunki:

  • miejsce wolne od mrozu;
  • temperatura powietrza w pomieszczeniu od 5 do 15ºC;
  • miejsce jasne i chłodne.

W balkonowych skrzynkach większość róż przeżyje pod warunkiem, że pojemnik ma co najmniej 20 cm szerokości i tyle samo głębokości. Jesienią wszystkie róże powinny być nawodnione.

Porada wideo: róże w doniczkach

4,5 (13 opinii)