Odchwaszczanie trawnika – jak zrobić to skutecznie?
Jak skutecznie przeprowadzić odchwaszczanie trwanika? Chwasty na trawniku skutecznie psują zieloną wizytówkę ogrodnika-amatora. Na skutek niewłaściwej pielęgnacji biała koniczyna i inne niepożądane rośliny szybko się rozprzestrzeniają.
Kiedy monotonną zieleń wypielęgnowanego trawnika zdobią pojedyncze złote, białe i błękitne kwiaty mniszka, stokrotki i przetacznika, to większość ogrodników wcale nie myśli o zwalczaniu chwastów z trawnika. Niestety, chociaż kwiaty trawnikowych chwastów posiadają swoją subtelną urodę, to te rośliny w krótkim czasie zdolne są zająć całą powierzchnię, wypierając z niej trawy.
Dlaczego na trawniku pojawiają się chwasty?
Najczęstszą przyczyną wzrostu chwastów na trawniku jest niedobór składników pokarmowych w glebie. Jeśli nie zostanie on zlikwidowany, trawa będzie rosnąć coraz słabiej, a zieleń trawnika stanie się coraz bardziej przerzedzona. Różne gatunki chwastów dobrze dostosowane do ubogich siedlisk bez wysiłku wygrają zawody z trawami. Proces zachwaszczania trawnika przebiega szczególnie szybko latem, kiedy występuje nie tylko brak pożywienia, ale i wody. Na słabo nawożonym trawniku szczególnie koniczyna szybko zaczyna stwarzać problemy. Przy pomocy bakterii brodawkowych sama zaopatruje się w azot i wykorzystuje okazję, aby zwiększyć swój zasięg.
Najczęstszą przyczyną wzrostu chwastów na trawniku jest niedobór składników pokarmowych w glebie.
Inną przyczyną zachwaszczenia trawnika może być zła mieszanka nasion. Tanie mieszanki traw bywają już „fabrycznie” zanieczyszczone nasionami chwastów albo tworzone są z traw pastewnych. Te rosną szybko, ale w przeciwieństwie do prawdziwych traw trawnikowych nie tworzą gęstej darni.
Ręczne i mechaniczne usuwanie chwastów z trawnika
Klasyczną metodą walki z chwastami na trawniku jest ręczne usuwanie niepożądanych roślin. We wczesnym stadium ten wysiłek może być skuteczny. Przede wszystkim można pozbyć się jednorocznych chwastów nasiennych. Wieloletnie chwasty korzeniowe, jak głowienka albo jaskier, można usunąć wycinakiem do chwastów. To proste narzędzie posiada ostrza i uchwyt ułatwiający wyjmowanie niechcianej rośliny z ziemi. Najlepiej jest wykonywać zabieg po deszczu, kiedy powierzchnia trawnika została zmiękczona.
Chwastów tworzących całe dywaniki (biała koniczyna, przetacznik, bluszczyk kurdybanek) można się skutecznie pozbyć poprzez wertykulację.
Jeśli chwasty zdążyły się już rozprzestrzenić na dużej powierzchni, to ręczna metoda może się okazać zbyt pracochłonna. Chwastów tworzących całe dywaniki, jak biała koniczyna, przetacznik, czy bluszczyk kurdybanek, można się skutecznie pozbyć poprzez wertykulację.
Chemiczne zwalczanie chwastów z trawnika – jakie wybrać opryski?
Gdy ręczne i mechaniczne techniki odchwaszczenia trawnika zawodzą, pozostają jeszcze opryski chemiczne. Kto nie zdecydował się na ponowne założenie trawnika, a jednocześnie nie chce uprawiać dzikiej łączki kwiatowej, ma do dyspozycji herbicydy. O ile przed urządzaniem terenu zielonego można posłużyć się herbicydem kontaktowym niszczącym wszystkie rośliny, to na istniejącym już trawniku w grę wchodzą tylko herbicydy selektywne. Tak zwane herbicydy układowe wchłaniane są przez rośliny dwuliścienne (należą do nich trawnikowe chwasty) i od środka zakłócają ich procesy życiowe. Powodują między innymi niekontrolowany wzrost tych roślin, co prowadzi w końcu do ich obumarcia. Proces jest długotrwały, a całkowite zniszczenie nadziemnej i podziemnej części roślin następuje po dwóch miesiącach.
Na istniejącym już trawniku w grę wchodzą tylko herbicydy selektywne.
Działanie herbicydów zależy od pogody, jak również od odpowiedniego ich przygotowania i zastosowania. Ciepła, wilgotna gleba i łagodne temperatury powietrza w nocy są warunkiem dobrej skuteczności oprysku. Jeśli zagraża przymrozek albo ziemia jest bardzo sucha, to lepiej jest zabieg przełożyć. Przy niedoborze składników pokarmowych zaleca się zastosowanie nawożenia trawnika na dwa tygodnie przed opryskiem. Zasadniczo, im prędzej rosną rośliny, tym lepiej działa herbicyd.
Tuż przed opryskiem nie należy wykaszać trawnika, aby nie redukować zbytnio zielonej masy. Zdecydowanie największa dawka herbicydu jest wchłaniana przez liście chwastów. Dlatego też dobrze jest, jeśli przynajmniej przez osiem godzin po oprysku nie pada deszcz.
Wapnowanie trawnika – jak je wykonać?
Idealnie pielęgnowany trawnik wykazuje pH między 6 i 7. Jeśli ta wartość spada poniżej 5,5, to kwasowość gleby dryfuje w kierunku obszarów kwaśnych. A w takim środowisku dobrze rosną właśnie chwasty i mchy. Należy wykonać analizę gleby na trawnik i zastosować w razie potrzeby wapnowanie.
Właściwe koszenie trawnika – środek przeciwko chwastom?
Skuteczną ochroną przed chwastami na ogrodowym trawniku (poza dobrym nawożeniem, podlewaniem i wartościowymi nasionami) jest również prawidłowa wysokość koszenia. Chwasty trawnikowe kiełkują tylko przy dobrym nasłonecznieniu. Jeśli pozostawi się źdźbła trawy o wysokości ok. 4 cm, stworzą one na tyle skuteczne zacienienie, że zahamuje ono kiełkowanie większości chwastów. Aby uwolnić trawnik od niepożądanych roślin, należy go możliwie regularnie (co siedem dni) wykaszać. Z czasem chwasty osłabną i całkowicie wycofają się z trawnika.
Komentarze