Porady

Niezapominajka błotna, leśna i polna w ogrodzie. Jak ją komponować?

5 (2 opinie)

Błękitne jak niebo i ulotnie pachnące jak chmury - małe kwiaty niezapominajki zachwycają zarówno romantyków, jak i miłośników przyrody. Niezapominajka (Myosotis L.) – dosłownie "mysie uszko" – należy niewątpliwie do najpiękniejszych roślin wiosennych. Niezliczone ilości subtelnych, niebieskich kwiatów z typowymi żółto-białymi gwiazdkami środków, mieszają się dyskretnie z tulipanami, narcyzami i stokrotkami, tworząc niezapomniany widok.

Ta roślina o delikatnych kwiatach była znana już w starożytności. Jej nazwa, w zadziwiający sposób podobna w różnych językach, pochodzi według legendy od zapominalstwa rośliny, która po stworzeniu świata w żaden sposób nie mogła sobie przypomnieć, jak się nazywa. Stwórca bez namysłu nadał jej nowe imię: „Nie-zapomnij-mnie”.

Gatunki niezapominajek do uprawy w ogrodzie

Spośród około 50 gatunków niezapominajek kilka jest uprawianych w ogrodach jako rośliny ozdobne.

1. Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica)

Tę niezapominajkę można spotkać w naturze na świeżych łąkach i obrzeżach lasu. Dwuletnia roślina, dorastająca do 15-30 cm wysokości, ma gęsto rozgałęzione pędy i podłużne, owłosione liście. Mnóstwo małych, jasnoniebieskich kwiatów pojawia się od kwietnia do czerwca w groniastych kwiatostanach wyrastających ponad liście. W zależności od odmiany kolor kwiatów zmienia się od mocno niebieskiego („Amethyst’, ‘Victoria Indigoblau’) przez biały do różowego (Victoria Rosea’ i ‘Victoria Weiss’).

Niezapominajka leśna lubi chłodne, półzacienione miejsca w ogrodzie ze świeżą, lekko wilgotną glebą. Wysiewa się ją w lipcu i przesadza we wrześniu albo październiku na wybrane miejsce. Tam gdzie się dobrze czuje, rozsiewa się obficie. W ten sposób powstają całe kępy pod luźnymi koronami drzew albo błękitne obwódki wiosennych rabat kwiatowych. Na optymalnym stanowisku pielęgnacja jest właściwie zbędna. Przycięcie rośliny po kwitnieniu pobudza powtórne rozwijanie kwiatów. Niektóre kwiatostany można pozostawić, aby mogły dojrzeć nasiona. Przy długo utrzymującej się wilgotnej i ciepłej pogodzie niezapominajka jest podatna na mączniaka. Trzeba wówczas opanowane rośliny usunąć, aby choroba grzybowa nie przenosiła się na inne. Nie należy się tym przejmować, ponieważ nawet wyrwanie wielu egzemplarzy nie spowoduje zniknięcia niezapominajki z ogrodu. Sama się o to zatroszczy.

Można powiedzieć, że kto raz sprowadził niezapominajkę do ogrodu, będzie ją miał na zawsze. Nie tylko sama się łatwo rozsiewa, ale ma też pracowitych sprzymierzeńców. Mrówki mianowicie roznoszą nasiona wzdłuż i wszerz ogrodu, co ma nawet swoją nazwę „myrmekochoria”. Dzięki sprytnemu urządzeniu natury, niezapominajka tworzy na swoich nasionach specjalne wyrostki (elajosomy), które mrówki zjadają w nagrodę za transport.

Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides L.)
Wikipedia
Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides L.)

2. Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides L.)

Niezapominajka błotna rośnie tylko na wilgotnych miejscach, podczas gdy niezapominajki polna i leśna wymagają mniej wilgoci i zadowalają się zwykłą ziemią ogrodową. Niezapominajka błotna występuje w naturze na terenach mokrych, nad brzegami rzek, na bagnach, między trzcinami i na mokrych łąkach. Ta trwała, zimoodporna roślina pojawia się też każdego roku nad stawami i strumieniami.

Osiąga wysokość do 50-80 cm. Od maja do września rozwija małe kobaltowobłękitne do różowych, pięciopłatkowe kwiatki na krótkich szypułkach. Są zebrane na szczycie łodygi w kwiatostan-sierpik. Liście są świeżo zielone, lancetowate, długie.

W ogrodzie niezapominajka błotna może znaleźć szczególnie korzystne miejsce w strefie brzegowej sadzawki obok wełnianki (Eriophorum), kroplika żółtego (Mimulus guttatus) albo pierwiosnka różowego (Primula rosea).

Niezapominajkę błotną sadzi się w ogrodzie wiosną lub jesienią na wilgotnych stanowiskach w odstępach 20-30 cm. Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych i ciągle wilgotnych. Posadzona w optymalnych warunkach niezapominajka błotna wymaga nie wiele zabiegów. Nie trzeba jej ani podlewać, ani nawozić, ponieważ bagnista ziemia oferuje jej wszystko, co potrzeba.

3. Niezapominajka polna (Myosotis arvensis L.)
3. Niezapominajka polna (Myosotis arvensis L.)

3. Niezapominajka polna (Myosotis arvensis L.)

Niezapominajka polna przybyła na nasze tereny tak dawno (w epoce brązu), że ma oficjalny status archeofita, a prywatnie uchodzi za gatunek rodzimy. Rośnie na poboczach dróg, na polach i w ogrodach. Dobrze czuje się na żyznych glebach gliniastych. Jedno- albo dwuletnia roślina dorasta do 40 cm. Z luźnej rozety liści odziomkowych wyrastają liczne, rozgałęzione łodygi. Liście łodygowe są lancetowate i siedzące. Cała roślin jest owłosiona. Błękitne jak niebo kwiatki mają zaledwie 2-4 mm średnicy. Rozwijają się od czerwca do października.

Niezapominajki mogą być również uprawiane w pojemnikach i skrzynkach. Ich delikatne kwiaty sprawią, że na balkonie albo tarasie powstanie wyjątkowe miejsce ze skrawkiem błękitnego nieba pośród zieleni.

5 (2 opinie)