Porady

Jaskier ostry, azjatycki, górski i polny. Jak uprawiać te kwiaty w ogrodzie i doniczkach?

5 (1 opinia)

Jaskier, jak mało która roślina, potrafi budzić mieszane uczucia. Niektóre gatunki są ulubionymi kwiatami ogrodowymi, dostępnymi w wielu odmianach, inne natomiast bywają traktowane jak uciążliwe chwasty.

Jaskier (Ranunculus) występuje w naturze w ponad 400 gatunkach. W Polsce rośnie dziko 25 gatunków, a kilka jest uprawianych w ogrodach. Są wśród nich zarówno rośliny jednoroczne, jak i byliny. Kwitną od maja do września. Forma kwiatów może być różnorodna. Są dzikie gatunki o kwiatach pojedynczych i liczne odmiany z pełnymi kwiatami. Kolor bywa najczęściej żółty, ale czasem też biały, różowy albo czerwony.

Zastosowanie jaskrów w ogrodzie

Jaskry doskonale nadają się do obsadzania rabat kwiatowych. Byliny pasują idealnie do ogródków skalnych albo naturalnych. Niektóre gatunki mogą rosnąć w strefie brzegowej ogrodowego stawu. Można je też z powodzeniem uprawiać w doniczkach i skrzynkach. Trzeba im tylko zapewnić słoneczne albo półzacienione stanowisko. Podłoże powinno być równomiernie wilgotne, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Dla bujnego kwitnienia jaskrów dobrze jest zasilać je płynnym nawozem. Po okresie kwitnienia, kiedy kwiaty już zwiędną, można zredukować ilość wody odstawić nawożenie.

Jaskier polny - uprawa w ogrodzie
Jaskier polny - uprawa w ogrodzie

Najpopularniejsze gatunki i odmiany jaskrów uprawianych w ogrodzie

1. Jaskier ostry (Ranunculus acris)

Roślina wieloletnia, która w naszym regionie jest mrozoodporna i nadaje się do uprawy w ogrodzie i w doniczce. Ma wyprostowany pokrój, dorasta do 25-70 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Lubi stanowiska słoneczne i w pełnym słońcu. Nie ma specjalnych wymagań, co do podłoża. Zadowala się normalną ziemią ogrodową, która nie ma skłonności do zastoju wody.

Jaskier ostry rozmnaża się przez wysiew nasion albo podział rośliny na wiosnę. Ma znaczne zapotrzebowanie na wodę. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia gleby. Zaleca się zasilenie rośliny wiosną nawozem organicznym lub kompostem. 

W uprawie spotyka się najczęściej ozdobną odmianę ranunculus acris 'Multiplex'. Odmiana dorastająca do 90 cm wysokości. Na rozgałęzionych pędach rozwijają się kuliste, pełne kwiaty o średnicy ok. 2,5 cm. Są intensywnie żółte, a po środku mają zielonawą plamę.

Jaskier ostry 'Multiplex'
Wikipedia
Jaskier ostry 'Multiplex'

2. Jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus)

Dorasta do 20-40 cm wysokości. Rozwija bardzo efektowne kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym, różowym, białym, także dwubarwne albo z kolorową obwódką. Mogą być pojedyncze albo pełne. Szczególne wrażenie robi jaskier azjatycki o kwiatach przypominających piwonie, chętnie uprawiane w polskich ogrodach

Nadaje się na obsadzania rabat, ale również na kwiaty cięte. Ścina się je, kiedy płatki są do połowy rozwinięte i trzyma w możliwie chłodnym miejscu. Wymaga stanowiska słonecznego, ale z ochroną przed południowym słońcem. Gleba powinna być przepuszczalna, wilgotna, ale nie mokra, próchniczna. Dobrym towarzystwem dla jaskra azjatyckiego jest żagwin albo gęsiówka alpejska.

3. Jaskier górski (Ranunculus montanus)

Bylina dorastająca do 25-30 cm (nawet do 50 cm). Złotożółte kwiaty o średnicy 2-3 cm są osadzone pojedynczo na końcach rozgałęzionej łodygi. Kwitnie od maja do września. Jaskier górski, jak wszystkie jaskry, jest trujący. Popularną odmianą jest ranunculus montanus 'Molten Gold' o złocistych kwiatach.

4. Jaskier polny (Ranunculus arvensis)

Jednoroczna roślina dorastająca do 60 cm wysokości. Kwiaty mają średnice ok. 1 cm i są jasnożółte. Okres kwitnienia od maja do lipca.

5. Jaskier tojadolistny (Ranunculus aconitifolius)

Pochodzi z gór Europy Południowej i Centralnej. Preferuje wilgotne stanowiska nad strumieniami i źródłami. Jest rośliną wieloletnią, dorasta od 15 cm do 60 cm wysokości. Głęboko powcinane liście jaskra przypominają liście niebiesko kwitnącego tojadu. Białe kwiaty z kolei wyglądają jak kwiaty poziomki. Jest trujący, chociaż mniej, niż inni przedstawiciele tej rodziny. Popularna odmiana: Ranunculus aconitifolius ‘Flore Pleno‘ o białych, pełnych kwiatach.

Białe kwiaty jaskra tojadolistnego
Białe kwiaty jaskra tojadolistnego

6. Jaskier rozesłany (Ranunculus repens)

Dorasta do 15-50 cm wysokości. Kwiaty żółte rozwijają się w czerwcu do sierpnia. Lubi w naturze wilgotne łąki, brzegi rzek, skraje wilgotnych lasów, źródliska.

7. Jaskier różnolistny (Ranunculus auricomus)

Pokrój rozgałęziony. Dorasta do 20-30 cm wysokości. Żółte kwiaty rozwijają się od kwietnia do maja. Dobrze rośnie w miejscu słonecznym do lekko ocienionego. Nie ma szczególnych wymagań co do gleby. Preferuje świeżą, nieprzesychającą. W zależności od temperatury i stanowiska wymaga regularnego podlewania.

5 (1 opinia)