Porady

Najpiękniejsze odmiany żurawki ogrodowej

4,4 (7 opinii)

Takie rośliny, jak żurawka (Heuchera) są doskonałym przykładem wspaniałego efektu osiągniętego niewielkim nakładem pracy. Żurawki są roślinami o wielkiej urodzie, co czyni je tym bardziej ulubionymi przez właścicieli ogrodów. Idealnie nadają się na miejsce w półcieniu. Bardzo dobrze rosną w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Pielęgnacja tych ogrodowych roślin ogranicza się przede wszystkim do regularnego podlewania. Żurawki w występują w bardzo wielu różnych odmianach, a każda z nich zasługuje na miejsce w ogrodzie.

Stanowisko dla żurawki ogrodowej

Idealnym dla żurawki jest miejsce w półcieniu, bogate w próchnicę, o glebie przepuszczalnej i wilgotnej, z lekko zasadowym odczynem pH. Możliwa jest też uprawa tej rośliny na stanowisku nasłonecznionym, ale trzeba przy tym pamiętać, aby zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Ze wzrostem zacienienia należy zredukować ilość podawanej wody, ponieważ roślina może zachorować.

Jak pielęgnować żurawkę ogrodową?

Żurawki są bylinami łatwymi w uprawie, więc idealnie sprawdzą się dla zapracowanych osób. Nie wymagają żadnych systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych, należy pamiętać jedynie o podlewaniu.

Żurawki są bylinami, które większość liści zachowują przez zimę. Na wiosnę powinny być one ścięte, aby zrobić miejsce dla tegorocznego przyrostu. Rosnące w gruncie są zimoodporne i nie wymagają specjalnej ochrony. Natomiast żurawki uprawiane w pojemnikach muszą być zabezpieczone przed zimą. Należy je ustawić w osłoniętym miejscu i dodatkowo okryć.

Kompozycja żurawki ogrodowej z funkią na rabacie
Kompozycja żurawki ogrodowej z funkią na rabacie

Żurawka ogrodowa: rozmnażanie i sadzenie

Żurawkę można rozmnażać przez podział rośliny macierzystej. Dużą roślinę należy wykopać, oczyścić z ziemi i oddzielić od głównego pędu małe zielone odrosty z wytworzonymi akurat korzeniami. W ten sposób otrzymane sadzonki muszą być posadzone do skrzynki w odstępach 20-30 cm. Następnie trzeba poczekać, aż staną się starsze i mocniejsze. Podlewa się je raz w tygodniu. Odmiany żurawki rozmnaża się najlepiej wiosną lub jesienią. Rozmnażanie z nasion nie przynosi dobrych rezultatów, zwłaszcza jeśli chodzi o uprawę amatorską.

Podczas sadzenia żurawki nie powinno się przekraczać liczby 12 sadzonek na 1 m2.

Najpiękniejsze odmiany żurawki ogrodowej

Dzisiaj istnieją liczne odmiany i hybrydy wyhodowane z kilku gatunków żurawki. Dzięki pracy ogrodników-selekcjonerów powstały rośliny zachwycające niezwykłą barwą liści i formą kwiatów. Poniższa lista to oczywiście tylko subiektywny wybór kilkunastu przykładów spośród ogromnej liczby odmian. Różnokolorowe dywaniki żurawki ozdobią każdy ogród.

Odmiana żurawki 'Ring of Fire'
Vivai Priola
Odmiana żurawki 'Ring of Fire'

1. Odmiany żurawki o liściach srebrnozielonych

Te żurawki mają liście ze srebrzystym nalotem, białe i błękitnawe odcienie, które nadają całości wygląd subtelny i elegancki.

Heuchera ‘Mint Frost’

Srebrzysty marmurkowy deseń na jasnozielonych liściach tworzy bardzo dekoracyjny efekt. Dzwonkowate, czerwone kwiaty rozwijają się w czerwcu-lipcu.

Heuchera ‘Silver Light’

Liście srebrne z ciemniejszym żyłkowaniem, okrągłe w zarysie. Kwiaty różowe.

Heuchera ‘Can Can’

Pomarszczone liście mają kolor purpurowoczerwony ze srebrzystym rysunkiem na wierzchniej stronie. Kwiaty są drobne, kremowe albo beżowe.

Heuchera 'Ring of Fire'

Liście mają srebrny rysunek i szarozielone unerwienie. Jesienią zmienia się kolor unerwienia liści na purpurowobrązowy, a brzegi liści też się deliokatnie przebarwiają.

Heuchera 'Mint Julep'

Oryginalna odmiana o miętowozielonych liściach ze srebrnym nalotem. Kwiaty białe.

Heuchera 'Blackberry Jam'

Fioletowobordowe liście mają metaliczny, srebrzysty nalot i ciemne żyłkowanie. Kwiaty drobne, kremowe.

Odmiana żurawki ogrodowej 'Berry Marmalade'
Monrovia
Odmiana żurawki ogrodowej 'Berry Marmalade'

2. Odmiany żurawki o liściach czerwonych

Heuchera 'Berry Marmalade'

Liście czerwonopurpurowe, lekko pofalowane. Kwiaty drobne, białe.

Heuchera 'Amber Lady'

Sercowate liście mają ciekawy, rudobursztynowy kolor. Kwiaty są białe, niewielkie.

Heuchera 'Autumn Leaves'

Jasne, czerwonoróżowe liście wiosną zmieniają z czasem barwę na ciemnoczerwoną. Tworzą doskonały kontrast z innymi roślinami.

Heuchera ‘Palace Purple’

Liście sercowate, wiśniowoczerwone stanowią długo efektowną dekorację ogrodu. Kwiaty beżowe.

Odmiana żurawki 'Electric Lime'
Garden Hood
Odmiana żurawki 'Electric Lime'

3. Odmiany żurawki o liściach żółtych

Heuchera 'Electric Lime'

Żółtozielone liście tworzą ciekawy akcent barwny w ogrodzie. Jesienią uwidoczniają się czerwone żyłki. Kwiaty białe.

Heuchera 'Citronelle'

Liście złocistożółte, odpowiednie do tworzenia różnych kompozycji. Kwiaty kremowe.

Jest to oczywiście tylko subiektywny wybór kilkunastu przykładów spośród ogromnej liczby odmian. Różnokolorowe dywaniki żurawki ozdobią każdy ogród.

Sprawdź: Żurawka drżączkowata – uprawa, zastosowanie i wymagania

4,4 (7 opinii)