Porady

Żurawka drżączkowata – uprawa, zastosowanie i wymagania

0 (0 opinii)

Takie rośliny jak żurawka (Heuchera) stanowią idealny przykład doskonałego efektu przy niewielkim nakładzie pracy. Żurawka jest botanicznym rodzajem roślin o wielkiej urodzie, które zyskują coraz większą popularność w naszych ogrodach. O żurawce drżączkowatej przeczytasz w naszym artykule!

Za co jest ceniona żurawka drżączkowata?

Żurawki nadają się do miejsc półzacienionych, bardzo dobrze rosną w skrzynkach na balkonach albo na tarasach. Znakomitą i błyskotliwą karierę od ogrodowego kopciuszka do supergwiazdy zawdzięcza żurawka żmudnej pracy selekcjonerów. To ogrodnicy poprzez tworzenie hybryd i kultywarów stworzyli bogaty wybór roślin ozdobnych o różnych odcieniach i formach liści i kwiatów. Do takich hybryd należy żurawka drżączkowata (Heuchera x brizoides hort.), czyli Heuchera americana × Heuchera micrantha × Heuchera sanguinea.

Żurawka drżączkowata nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem żurawki amerykańskiej, drobnokwiatowej i krwistej. Jest ceniona za piękne i długie kwitnienie. Na wysokich i mocnych łodyżkach zebrane jest mnóstwo dosyć dużych kwiatów. Formą przypominają dzwoneczki i mają kolor biały, koralowy albo różowy, w zależności od odmiany.

Żurawka drżączkowata ‘Leuchtkäfer’ robi ogromne wrażenie na ogrodnikach
Żurawka drżączkowata ‘Leuchtkäfer’ robi ogromne wrażenie na ogrodnikach

Odmiany żurawki drżączkowatej

Niewielka wysokość roślin, bardzo dekoracyjne przez cały sezon liście żurawki i długotrwałe kwitnienie sprawiają, że znajduje w ogrodzie różnorodne zastosowanie. Dawno już przestała być rośliną sadzona w zacienionych miejscach pod drzewami i krzewami. Doskonale tworzy obramowania rabat, staje się częścią kompozycji kwiatowych albo ogrodów skalnych. Posadzona w skrzynkach i donicach może być ozdobą tarasu albo balkonu.

  • Żurawka drżączkowata ‘Plue de Feu’ – odmiana byliny mieszańcowego pochodzenia. Wyglądem bardzo przypomina żurawkę krwistą, ale różni się od niej większymi rozmiarami liści, kwiatów i kwiatostanów. Dorasta do wysokości 30-40 cm, kępy osiągają średnicę 40-50 cm. Łodygi kwiatowe mają długość do 60 cm. Liście są osadzone na długich ogonkach, ciemnozielone z jaśniejszym, marmurkowym rysunkiem. Kwiaty drobne, dzwonkowate, czerwone, zebrane w luźne wiechowate kwiatostany długości do 20 cm. Długie szypułki kwiatowe powodują, że dzwonki drżą charakterystycznie na wietrze – stąd nazwa rośliny. Kwitnie w lipcu. Najlepiej rośnie w rozproszonym świetle albo w półcieniu.
    Preferuje glebę dobrze przepuszczalną, o umiarkowanej wilgotności, żyzną i neutralną pod względem wartości pH. W okresie suszy wymaga umiarkowanego podlewania. Dobrze reaguje na zasilanie nawozem. Można polecić tę odmianę żurawki do nasadzeń pojedynczych i grupowych w alpinariach, kompozycjach kwiatowych i na rabatach. Pięknie nadaje się do obsadzania brzegów zbiorników wodnych. Dobrze łączy się z kosaćcami, pierwiosnkami, funkiami, dekoracyjnymi trawami i innymi bylinami.
  • Żurawka drżączkowata ‘Schneewittchen’ – wieloletnia roślina, odmiana mieszańca żurawki, o grubym, mięsistym korzeniu. Liście odziomkowe tworzą kępę o średnicy do 50 cm i wysokości 20 cm. Liście są dosyć duże, mocne, sercowate, grubo ząbkowane. Mają ciemnozielony kolor z jaśniejszymi plamkami, tworzącymi marmurkowy wzór. Liczne drobne kwiatki w formie białych dzwoneczków są zebrane w miotlaste wiechy, wzniesione nad rozetką liści. Wysokość łodyg kwiatowych dochodzi do 50 cm. Początek kwitnienia tej odmiany żurawki przypada na czerwiec, kwiaty trzymają się do samej jesieni.
    Rozmnożenie byliny poprzez dzielenie bryły korzeniowej wykonuje się w maju albo sierpniu/wrześniu, nie rzadziej niż co 3-4 lata. Ukorzenianie sadzonek pędowych można wykonać w czerwcu lub lipcu. Gleba powinna być dla „królewny śnieżki” żyzna, pulchna, dobrze przepuszczalna o neutralnym wskaźniku pH. Miejsce do sadzenia powinno znajdować się w półcieniu, bez padania promieni słonecznych bezpośrednio na roślinę. Odmiana jest odporna na szkodniki i choroby oraz na mróz. Podobnie jak inne żurawki, dobrze wypada w towarzystwie wcześnie kwitnących roślin cebulowych, w otoczeniu liliowców, kosaćców, róż i ozdobnych funkii. Nadaje się na obrzeża rabat, jak i do ogrodów skalnych.
  • Żurawka drżączkowata ‘Huntsman’ – ulepszona wersja starych odmian tego mieszańca o przedłużonym kwitnieniu. Kwitnie od maja do lipca rozwijając czerwone dzwoneczki kwiatów, ma zielone liście. Dorasta do wysokości 40-60 cm. Dobrze rośnie w cieniu i półcieniu.
  • Żurawka drżączkowata ‘Leuchtkäfer’ - czerwone kwiaty tej żurawki pojawiają się od maja do lipca. Preferuje stanowiska słoneczne do półzacienionych. Gleba powinna być przepuszczalna i świeża.
  • Żurawka drżączkowata ‘Gracillima’ – odmiana dorastająca do 50 cm wysokości. Delikatne, różowe kwiatki rozwijają się w czerwcu i lipcu. Liście są zielone, długoogonkowe, sercowate o bujnym wzroście. Lubi stanowiska słoneczne do półzacienionych. Jest mało wymagająca.
  • Żurawka drżączkowata ‘Stormy Seas’ – odmiana kwitnąca od czerwca do sierpnia. Kwiaty białe, zebrane w luźne wiechy na łodyżkach do 40 cm wysokości. Liście koloru bordowego. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Poza tym nie ma specjalnych wymagań; wystarczy jej przeciętna gleba ogrodowa o neutralnym pH i średniej wilgotności.
0 (0 opinii)