Porady

Na co pomaga cytryniec chiński? Niesamowite działanie

4,8 (13 opinii)

Cytryniec chiński od tysięcy lat wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Pomaga mi.n. na dolegliwości wątroby, osłabienie i objawy starzenia się. Lista jego właściwości jednak zdaje się nie mieć końca. Sprawdź jakie działanie ma ta niezwykła roślina!

Skąd pochodzi cytryniec chiński?

Naukowa nazwa tej rośliny brzmi Schisandra chinesis i należy ona do starej rodziny cytryńcowatych. Jak sama wskazuje, cytryniec chiński jest zadomowiony głównie w Chinach, chociaż występuje również w Japonii i Korei. Ma wiele nazw potocznych, a wśród nich „wu wei zi”, czyli „nasiono pięciu smaków”.

Jako pnącze może dorastać do pięciu-ośmiu metrów wysokości. Na zimę zrzuca liście, ale łodygi pozostają i z czasem drewnieją. Liście mają jajowaty kształt i długość 8-10 cm. Rozdzielnopłciowe kwiaty pojawiają się w maju do czerwca. Z nich rozwijają się zebrane w grona czerwone jagody. Osiągają średnicę do 8 mm i mają w środku zwykle dwa nasiona. Dojrzewają również w naszym umiarkowanym klimacie.

Cytryniec chiński – cenny jak żeńszeń

W chińskiej medycynie ludowej cytryniec znany jest od tysięcy lat i zajmuje drugie miejsce po żeńszeniu. On również szybko przywraca energię życiową i poprawia ogólny stan organizmu. W odróżnieniu do żeńszenia może być uprawiany nawet przez początkującego ogrodnika.

Cytryniec chiński występuje w chińskich legendach. Według jednej z nich, cudowna moc jego jagód została odkryta przypadkowo. A było to tak:

Żona pewnego młodego węglarza, który wypalał węgiel w tajdze, ciężko zachorowała. Aby ją ratować, wyruszył na poszukiwanie żeńszenia. Kiedy znalazł wreszcie drogocenny korzeń, zdarzyło się nieszczęście. Przez sześć dni bez odpoczynku wędrował przez tajgę żywiąc się tylko korzonkami i wyczerpany nie miał sił na powrotną drogę. W końcu zaplątał się w jakieś pnącza i upadł. Nagle zobaczył nad sobą grona jasnoczerwonych jagód. Ostatkiem sił sięgnął po nie i włożył kilka do ust. I wtedy zdarzył się cud: jego ciało odzyskało energię, młody człowiek szczęśliwie wrócił do domu i uratował żonę. Od tamtej pory Chińczycy od 15 wieków przywracają życiową energię leczniczymi jagodami cytryńca.

Cytryniec chiński jest jedną z nielicznych dzikich roślin, które mogą być bezpiecznie wykorzystane w całości.
Cytryniec chiński jest jedną z nielicznych dzikich roślin, które mogą być bezpiecznie wykorzystane w całości.

Znaczenie jagód cytryńca dla zdrowia

Cytryniec chiński jest jedną z nielicznych dzikich roślin, które mogą być bezpiecznie wykorzystane w całości. Ani jagody, ani liście cytryńca nie są trujące. Wysoka zawartość witamin i innych licznych substancji czynnych sprawia, że owoce mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Mogą być spożywane w postaci suszonej albo w formie herbatki.

Europejczycy zetknęli się z cytryńcem chińskim w początkach XIX wieku, wtedy też zainteresowali się nim uczeni. Znane były relacje dalekowschodnich myśliwych, którzy wyruszając w tajgę nie brali ze sobą wielkich zapasów żywności, a siły wzmacniali suszonymi jagodami cytryńca. Dzięki nim mogli całymi dniami bez jedzenia i odpoczynku podążać za sobolami, zachowując pogodę ducha i ostry wzrok.

Początkowe zainteresowanie rośliną przygasło, a przypomniano sobie o niezwykłych jagodach podczas II. wojny światowej. W ZSRR w 1942 roku przeprowadzono badania farmakologiczne cytryńca, które potwierdziły jego właściwości lecznicze. W rezultacie preparaty z cytryńca zaczęły trafiać do szpitali na front dla przywrócenia sił rannym żołnierzom, a napary z jagód zaczęto wydawać lotnikom dla poprawy wzroku przed nocnymi lotami.

Główne kierunki zastosowania

Przede wszystkim stosuje się cytryniec chiński przy: dolegliwościach wątroby, stanu ogólnego osłabienia i objawach starzenia się.

Jakie właściwości lecznicze posiada cytryniec chiński?
Jakie właściwości lecznicze posiada cytryniec chiński?

Właściwości lecznicze

Właściwości tej rośliny są: adaptogeniczne, oczyszczające, wzmacniające, regenerujące, rozluźniające, afrodyzyjne.

Obszary zastosowania

O tym jak wszechstronne działanie posiada ta „cudowna jagoda”, świadczy długa lista zastosowań:

Wyczerpanie, stany lękowe, astma, zapalenie pęcherza, depresja, cukrzyca, biegunka, egzema, przeziębienie, kłopoty z pamięcią, grypa, wysypka, zapalenie wątroby, kołatanie serca, kaszel, brak koncentracji, bezsenność, choroba Parkinsona, problemy ze słuchem, problemy ze wzrokiem i stres.

Lecznicze właściwości cytryńca chińskiego

W wersji „na surowo” jagód cytryńca chińskiego raczej się nie używa, ponieważ smak mają kwaśny i cierpki. Za to suszy się je, przygotowuje kompoty, syropy, wina, dżemy, konfitury. Naturalny świeży sok długo przechowuje się w lodówce nie tracąc cennych właściwości. Po rozcieńczeniu wodą powstaje bardzo przyjemny w smaku napój o orzeźwiającym smaku i cytrynowym zapachu. Można go też dodać do herbaty.

Herbatka z gałązek i liści cytryńca ma złocistożółty kolor, delikatny cytrynowy zapach i można ją pić zamiast zwykłej herbaty.

Najbardziej ceniony jest jednak cytryniec chiński jako źródło substancji czynnych. Owoce i nasiona zawierają cukry, kwasy organiczne i witaminy, a także schyzadrynę – naturalny stymulator centralnego systemu nerwowego człowieka. Oddziałuje na organizm podobnie jak żeńszeń.

4,8 (13 opinii)