Porady

Goździki – niesamowite właściwości!

5 (1 opinia)

Goździki - pierwsze skojarzenie? Przyprawa do piernika, grzańca lub herbaty. Nie powinniśmy jednak myśleć, że to koniec zalet tej niezwykłej rośliny. Zebraliśmy 8 wyjątkowych właściwości, które sprawią, że goździki na długo zagrzeją miejsce w naszym domu!

Goździki korzenne, których nie należy mylić z kwiatowymi bylinami z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), są częściowo rozwiniętymi pączkami kwiatowymi goździkowca korzennego, zwanego czapetką pachnącą (Syzygium aromaticum). Jest to niewysokie drzewo lub krzew z rodziny mirtowatych (Myrtaceae).

Skąd pochodzą goździki?

Znane w Europie od wczesnego średniowiecza goździki mają swoją ojczyznę na indonezyjskich wyspach, a uprawiane są w klimacie równikowym głównie na Półwyspie Malajskim, na Zanzibarze i Madagaskarze. Zbierane ręcznie pąki kwiatowe są następnie suszone. Charakterystyczny smak i zapach goździków sprawia, że są one cenną przyprawą do różnych potraw i wyrobów cukierniczych. Ich właściwości lecznicze są od wieków wykorzystywane w medycynie indyjskiej oraz chińskiej.

Właściwości lecznicze goździków

Wysuszone pączki kwiatowe czapetki są bogate w olejki eteryczne. Te z kolei w 80-95% składają się z eugenolu, substancji z grupy terpenów, o silnych właściwościach odkażających i znieczulających. Goździki mają właściwości lecznicze:

  • antybakteryjne,
  • uspokajające,
  • grzybobójcze,
  • przeciwskurczowe,
  • przeciwbólowe,
  • napotne.
Goździki mają swoją ojczyznę na indonezyjskich wyspach.
Wikipedia
Goździki mają swoją ojczyznę na indonezyjskich wyspach.

1. Goździki – doskonałe antyoksydanty

Badania przeprowadzone na hiszpańskim Uniwersytecie Miguela Hernándeza w Elche wykazały, goździki korzenne (Syzygium aromaticum) należą do najlepszych naturalnych przeciwutleniaczy. Podczas badań wzięto pod uwagę pięć typowych dla antyoksydantów właściwości. Goździki kazały się we wszystkich punktach ponadprzeciętne.

Hiszpańscy naukowcy odkryli, że goździki zawierają dużo związków fenolowych, o właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. Mogą chronić błony komórkowe przed wolnymi rodnikami.

2. Goździki przeciwko wolnym rodnikom

Wolne rodniki są powstającymi w organizmie w naturalnych procesach chemicznych niekompletnymi atomami tlenu i w normalnych warunkach pełnią tam ważne role. Ich powstawanie jest na przykład związane z oddychaniem. Jak długo produkcja wolnych rodników odbywa się w ustalonych ramach, dla organizmu nie stanowią żadnego problemu. Jednak na skutek przede wszystkim stresu, a także paleniu papierosów i niezdrowego odżywiania się, wolne rodniki są nadmiernie wytwarzane, co może poważnie szkodzić komórkom.

Wolne rodniki trafiając na błonę komórkową, białko albo DNA, wyciągają z nich elektrony i uszkadzają komórki. Ten proces „kradzieży” elektronów nazywa się oksydacją, a antyoksydanty przeciwdziałają – jak sama nazwa wskazuje – podkradaniu elektronów. Przechwytują wolne rodniki, oddają im potrzebne elektrony i zapobiegają szkodom w obrębie komórek. Jak długo jest wystarczająco dużo antyoksydantów, tak długo oksydanty nie stanowią żadnego zagrożenia. Idealnym dostarczycielem antyoksydantów są właśnie goździki korzenne.

3. Goździki przy nadmiarze żelaza

Goździki mogą również redukować nadmiar żelaza w organizmie. To brzmi nieco dziwnie, ponieważ wiele osób zabiega raczej o podwyższenie ilości żelaza we krwi. Istnieje jednak także zjawisko odwrotne i niektórzy cierpią na nadmiar tego pierwiastka. Jest to metaboliczna choroba zwana hemochromatozą.

O ile często spotykany niedobór żelaza w organizmie nie zagraża życiu, to nadmiar tego pierwiastka prowadzi do marskości wątroby, niewydolności krążenia albo choroby nowotworowej. Przyczyną nadmiernego gromadzenia żelaza mogą być defekty genetyczne, inne choroby albo też nadużywanie alkoholu.

Podczas gdy niedobór żelaza można stosunkowo łatwo naprawić odpowiednią dietą, wyleczenie hemochromatozy jest znacznie trudniejsze.

Według badań przeprowadzonych na wspomnianym uniwersytecie, efektywnym środkiem na nadmiar żelaza, obok różnych ziół śródziemnomorskich, jest właśnie goździk korzenny.

Goździki mogą również redukować nadmiar żelaza w organizmie.
Diet-Heatlh
Goździki mogą również redukować nadmiar żelaza w organizmie.

4. Goździki jako środek przeciwbólowy

Goździki pochodzą z Moluków, indonezyjskiej grupy wysp znanych kiedyś jako „wyspy korzenne”. Goździki i mieszanki przyprawowe z goździkami są wprawdzie bardzo popularne w kuchni indyjskiej, jednak małe, suszone pączki kwiatowe szybko znalazły miejsce w kuchniach na całym świecie.

Chińscy lekarze stosowali goździki już w III. wieku p.n.e. Przeciwbólowe właściwości goździków zostały też docenione w zachodniej medycynie. Aromatyczna roślina zawiera substancje łagodzące ból zęba. Jeden albo dwa goździki kładzie się na bolący ząb i trzyma w ustach tak długo, aż nastąpi ulga. Nie należy goździków połykać.

5. Goździki na lepszą sprawność mózgu oraz poprawę sylwetki

Swój aromat zawdzięczają goździki zawartości eugenolu, substancji chemicznej o działaniu między innymi antyseptycznym. Ze względu na działanie silnie dezynfekujące goździki mogą być stosowane również w stanach zapalnych w obrębie nerek.

Poza tym goździki wzmacniają sprawność mózgu i poprawiają figurę. To ostatnie jest możliwe, ponieważ są w stanie zmotywować organizm do zaprzestania gromadzenia wody. Goździki działają regulująco na pracę żołądka i jelit, i mogą pomóc nawet pozbyć się pasożytów układu pokarmowego.

6. Antybiotyczne działanie goździków korzennych

Goździki są stosowane do naturalnego zwalczania bakterii albo grzybów. Olejek goździkowy bywa także stosowany zewnętrznie przeciwko różnym infekcjom. Badania potwierdziły też skuteczność olejku goździkowego przeciwko bakteriom wywołującym trądzik.

Goździki używa się do wyrobu pasty do zębów oraz środków higieny jamy ustnej.

Goździki mogą być stosowane również w stanach zapalnych w obrębie nerek.
Goździki mogą być stosowane również w stanach zapalnych w obrębie nerek.

7. Goździki przeciwko opryszczce

Goździki zawierają liczne substancje czynne, które są odpowiedzialne za prozdrowotne działanie tych kwiatowych pąków. Badania przeprowadzone ok. 20 lat temu wykazały, że eugenol może leczyć opryszczkę.

8. Goździki i cukrzyca

W badaniach z roku 2005 sprawdzano pomoc goździków na leczeniu cukrzycy. Naukowcy odkryli, że substancje zawarte w goździkach są w stanie wpływać na komórki wątrobowe – podobnie jak to czyni insulina.

Insulina jest hormonem, który jest odpowiedzialny za wchłanianie cukru przez komórki i magazynowanie go w komórkach wątroby. U chorych na cukrzycę gospodarka cukrem nie przebiega poprawnie, ponieważ albo trzustka wytwarza za mało insuliny, albo komórki organizmu na nią nie reagują. Trwają poszukiwania substancji roślinnych, które mogłyby regulować poziom cukru zamiast insuliny. Okazuje się, że goździki mogą wykazywać działanie podobne do insuliny, co daje możliwość wykorzystania ich w celach leczniczych.

Z roślin o zdrowotnych właściwościach, warto również zwrócić uwagę na mniszka. Poznaj szczegóły uprawy i właściwości mniszka lekarskiego.

5 (1 opinia)