Kosodrzewina (sosna górska) – przycinanie, uprawa, odporność
Kosodrzewinę można spotkać w górach na wysokości nawet 2500 m. Przystosowana do życia w warunkach zbyt trudnych dla innych drzew, tworzy własne piętro, poza którym rozciągają się tylko górskie pastwiska. Idealnie nadaje się ta sosna do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych, gdzie powolny i niewielki wzrost jest dużą zaletą. Zastosowanie znajduje też do formowania niskich żywopłotów albo do uprawy w dużych donicach.
Kosodrzewina, czyli sosna górska (Pinus mugo), odznacza się dużą zmiennością. Pod względem botanicznym jest dzielona na podgatunki i odmiany, a poza tym tworzy naturalne mieszańce z sosną pospolitą, czarną albo bośniacką. W ogrodowej uprawie istnieje też wiele kultywarów, czyli odmian wyhodowanych przez ogrodników.
Wygląd i wzrost kosodrzewiny (sosny górskiej)
Sosna górska to jeden z najpiękniejszych iglaków do ogrodu. Rośnie zwykle jako mocno rozgałęziony krzew, a jej wygięte konary płożą się po ziemi. Może osiągnąć wysokość 450-600 cm. Istnieją jednak niskie odmiany o pokroju płaskim, poduszkowym albo kulistym. Igły są ciemnozielone, zebrane po dwie, o długości 3-4 cm. Na pędach pozostają od 4 do 9 lat.
W czerwcu i lipcu rozwijają się kwiaty kosodrzewiny, a potem tworzą się jajowate do kulistych szyszki. Z czasem przebarwiają się na kolor ciemnobrązowy, rzadziej na czerwono- albo żółtobrązowy.
Stanowisko i gleba dla sosny górskiej
Jak wszystkie sosny, kosodrzewina preferuje stanowiska słoneczne. Wiatr i deszcz hartują jej igły, przez co stają się odporne na choroby i szkodniki. Dobrze czuje się na każdej niemal glebie. Nawet ubogie i suche gleby nie stanowią dla niej problemu, podobnie jak zasadowy albo kwaśny odczyn pH.
Kosodrzewina (sosna górska) – podlewanie i nawożenie
Podlewanie sosny górskiej należy do jej pielęgnacji i tutaj powinno się zwracać uwagę na właściwą ilość wody. Roślina nie potrzebuje jej zbyt dużo, jednak ziemia nie powinna nigdy całkowicie wyschnąć. Spowodowałoby to obumieranie drobnych korzeni. Idealne byłoby utrzymywanie podłoża stale w stanie lekko wilgotnym. Jeżeli przesuszone zostanie drzewko uprawiane w donicy, należy wstawić je do większego naczynia napełnionego wodą, aby mogło uzupełnić wilgoć.
Do podlewania rośliny najlepsza jest zebrana deszczówka albo odstana woda z wodociągu. Dobrze jest zastosować lekki prysznic, aby nie wymywać ziemi, a jednocześnie opłukać igły z kurzu. Podczas słonecznej i upalnej pogody trzeba roślinę obserwować i w razie potrzeby częściej podawać jej wodę. Nadmiar wody może jednak źle wpłynąć na rozwój kosodrzewiny. Szczególnie zimą nadmierne podlewanie może zniszczyć niezbędne do życia sosny grzyby mikoryzowe, a tym samym drzewo.
Nawożenie sosny nie jest konieczne, jednak poprawia zdrowy wzrost i atrakcyjny wygląd drzewa. Między kwietniem i wrześniem można raz w miesiącu użyć dostępnego w handlu nawozu płynnego. W okresie kwitnienia należy zaprzestać nawożenia.
Jak przycinać sosnę górską?
Swoją opinię niezniszczalnego iglaka sosna górska potwierdza również w zakresie przycinania. Zachowanie właściwej formy Pinus mugo nie stanowi wyzwania nawet dla mało doświadczonego ogrodnika-amatora.
Najlepszą porą do przycinania kosodrzewiny jest wiosna. Jej prędkość wzrostu rzędu 5-15 cm rocznie nie zmusza nikogo do corocznego zabiegu skracania pędów. Aby utrzymać zwarty pokrój drzewa i zmotywować je do krzaczastego wzrostu, powinno się sięgnąć po nożyce co 2-3 lata. Odpowiedni termin zabiegu to maj i czerwiec podczas pochmurnej pogody.
Wysoka tolerancja kosodrzewiny na przycinanie pozwala na głębsze cięcie do dwóch trzecich. Jest to czasem niezbędne w przypadku uprawy doniczkowej. Jeśli potrzebny jest szybki przyrost z jednoczesnym gęstym, krzaczastym pokrojem, należy skrócić wiosną młode pędy o jedną trzecią.
Możliwe jest też prowadzenie sosny górskiej w formie bonsai.
Zimowanie kosodrzewiny
Kosodrzewina jest całkowicie mrozoodporna i znosi nawet ostre mrozy bez dodatkowej osłony. Trzeba tylko od czasu do czasu skontrolować substrat. Aby bryła korzeniowa zimą całkiem nie wyschła, zalecane jest podlewanie w dni odwilżowe.
Przesadzanie kosodrzewiny doniczkowej
Ze względu na niewielki wzrost i bardzo interesujący pokrój, sosna górska jest rośliną doskonale nadającą się do uprawy w donicach i pojemnikach. Ponieważ przyrasta tylko kilka centymetrów w ciągu roku, a na dodatek dobrze radzi sobie w mniej korzystnych warunkach glebowych, nie ma potrzeby, aby przesadzać ją każdego roku. Najpóźniej po czterech latach nadchodzi jednak pora, aby wymienić zużytą ziemię, przyciąć nieco korzenie i wybrać większą doniczkę/pojemnik. Odpowiedni pojemnik powinien mieć wysokość około dwóch trzecich całkowitej wysokości drzewka.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.