Porady

Karagana syberyjska – jak uprawiać i pielęgnować ten wyjątkowy krzew?

0 (0 opinii)

Karagana syberyjska (Caragana arborescens Lam.), zwana też akacją żółtą albo grochodrzewem syberyjskim, jest mistrzem przetrwania w upale na ubogiej ziemi, a ogród zdobi jaskrawożółtymi kwiatami i świeżą zielenią liści. Jest przedstawicielem rodziny bobowatych (motylkowatych).

Pochodzenie i wygląd karagany syberyjskiej 

Na obszarze między południową Rosją, Chinami i Himalajami spotyka się karaganę syberyjską jak również około 80 innych gatunków rodzaju botanicznego Caragana. Wszystkie rosną na otwartych stepach i w suchych lasach, na wrzosowiskach i piaszczystych wydmach, a nawet w górach. Caragana arborescens jest jednym z niewielu przedstawicieli swojego rodzaju, który jest uprawiany w ogrodach. Częściej niż dziką formę rośliny, spotyka się w uprawie jej kilka odmian hodowlanych.

Karagana syberyjska prezentuje się jako krzew o sztywnych, wyprostowanych pędach zaopatrzonych w kolce i słabo rozgałęzionych. Przy wysokości dochodzącej do sześciu metrów osiąga szerokość około czterech metrów. Delikatne owłosienie młodych pędów zanika z czasem, a żółtozielona kora zaczyna się łuszczyć. Płasko ułożone korzenie rozchodzą się szeroko na wszystkie strony. Wszystkie części rośliny są słabo trujące. Spożycie większej ilości liści albo nasion może doprowadzić do zaburzeń jelitowo-żołądkowych. Jest przy tym daleko mniej niebezpieczna, niż złotokap, który ma podobne kwiaty, ale liście potrójne, jak koniczyna.

Można karaganę syberyjską łatwo rozpoznać po delikatnych, jasnozielonych pierzastych liściach, o długości 8-15 cm. Składają się z ułożonych parami 8-12 listków eliptycznych lub odwrotnie jajowatych. Pierzaste liście osadzone są naprzemianlegle w znacznych odstępach.

W połowie maja pojawiają się motylkowe kwiaty pojedynczo albo w pęczkach po 2-4 sztuki. Są jaskrawożółte i mają długość do 2 cm. Po przekwitnieniu rozwijają się strąki o długości do 5 cm, wąskie, brązowe i zwisające w dół. Kiedy dojrzeją, pękają gwałtownie skręcając się i rozrzucając nasiona.

Jakie stanowisko i podłoże dla karagany syberyjskiej?

Karagana syberyjska jest niezwykle mało wymagająca. Doskonale radzi sobie z suszą i suchym powietrzem. Ponieważ dobrze znosi również letnie upały, jest odpowiednią rośliną do klimatu miejskiego. Tylko światła potrzebuje w każdym przypadku: musi mieć zapewnione miejsce w pełnym słońcu. Jeśli chodzi o mrozy, znosi spadki temperatury nawet do -40°C. Co gleby, również wykazuje dużą tolerancję i znosi nawet zasolenie. Z reguły nadaje dla karagany syberyjskiej każda normalna do lekko gliniastej ziemia ogrodowa. Powinna być przede wszystkim przepuszczalna, a poza tym może być kwaśna do zasadowej, sucha do świeżej, byle nie miała skłonności do zastoju wody. Na nadmiar wody krzew reaguje zgnilizną korzeni. Tolerowane są gleby lekkie, piaszczyste i wapienne.

Mrozoodporną karaganę syberyjską można sadzić do gruntu praktycznie przez cały rok.
Mrozoodporną karaganę syberyjską można sadzić do gruntu praktycznie przez cały rok.

Sadzenie i pielęgnacja karagany

Mrozoodporną karaganę syberyjską można sadzić do gruntu praktycznie przez cały rok. W przypadku uprawy doniczkowej potrzebny jest odpowiednio duży pojemnik, w którym korzenie znajdą dla siebie przestrzeń. Karaganę doniczkową trzeba przesadzać do świeżego substratu co trzy lata i ewentualnie zmieniać doniczkę na większą.

Szczególnie na słonecznych stanowiskach konieczne jest wystarczające zaopatrzenie w wodę. Podlewać należy w okresie sezonu wegetacyjnego, ale dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest dobrze przeschnięta. Krzew znosi dobrze nawet dłuższe okresy suszy posadzony w gruncie, w doniczce potrzebuje jednak regularnego podlewania. Nawożenie powinno być umiarkowane, najlepiej nawozem organicznym, a nie mineralnym.

Zapoznaj się: Judaszowiec – intrygująca roślina w ogrodzie. Cena, uprawa i pielęgnacja

Karagana syberyjska - zastosowanie

W swojej ojczyźnie krzewy karagany służą jako osłona od wiatru i umocnienie wydm. Jako rośliny motylkowe współpracujące z odpowiednimi bakteriami korzeniowymi, potrafią wykorzystywać azot z powietrza i poprawiać jakość gleby. W ogrodzie wykorzystuje się karaganę syberyjską jako roślinę okrywową albo do nasadzeń grupowych w formie swobodnie rosnącego żywopłotu. Uprawiane są odmiany odpowiednie do ogrodów skalnych i stepowych, oraz do uprawy w doniczkach. Ze względu na kolczaste gałęzie, krzewy karagany stanowią dobre miejsce do gniazdowania ptaków, a kwiaty dostarczają pokarmu pszczołom.

Karagana syberyjska w ogrodzie
Karagana syberyjska w ogrodzie

Rozmnażanie karagany syberyjskiej

Karagana syberyjska jest interesującą rośliną, która przede wszystkim jest stosowana do tworzenia żywopłotów oraz osłon przed wiatrem. Daje się rozmnażać za pomocą nasion albo sadzonek pędowych.

  • Wysiew nasion
    Siew nasion karagany syberyjskiej wykonuje się wiosną. Przed wysiewem nasiona zalewa się gorącą wodą i chłodzi po minucie do letniej temperatury. Następnie zostawia się nasiona w wodzie na 24 godziny do zmiękczenia. Ten zabieg jest konieczny, aby namoczyć twarde osłonki i ułatwić kiełkowanie. Po namoczeniu sieje się nasiona na głębokość ok. 1 cm w odpowiednich pojemnikach albo doniczkach. Ustawia się je w ciepłym i jasnym miejscu o temperaturze nie niższej niż 25°C i utrzymuje podłoże stale wilgotne. Kiedy rozwiną się 2-4 liście, można siewki przepikować w małe doniczki. Trzeba przy tym uważać, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni. Zaleca się młode rośliny przetrzymać w doniczkach do następnego roku. Do gruntu można je przesadzać wiosną od marca do kwietnia albo jesienią od września do listopada.
  • Ukorzenianie sadzonek pędowych
    Dobrą porą do wycinania sadzonek jest lato, koniec lipca. Nadają się półzdrewniałe pędy, z których przycina się 10-1 cm odcinki. Aby jak najbardziej ograniczyć parowanie wilgoci, trzeba usunąć z pędów liście i kwiaty. Nie każda sadzonka zostanie ukorzeniona, dlatego dobrze jest przygotować większą ich liczbę. Umieszcza się je do pojemników z substratem i utrzymuje go w stanie wilgotnym. Optymalna temperatura otoczenia podczas ukorzeniania wynosi 20-30°C. Kiedy młode rośliny dobrze się ukorzenią, można je przesadzić do gruntu.

Jak przycinać karaganę syberyjską?

Karagana syberyjska niekoniecznie wymaga przycinania. Dla zapewnienia zwartego pokroju albo dla odmłodzenia krzewu można jednak bez problemu wykonać ten zabieg. Rośliny, które są zbyt wysokie, można skrócić w marcu. W okresie od października do marca możliwe jest cięcie odmładzające starszych krzewów.

0 (0 opinii)