Porady

Suchodrzew chiński – jak go uprawiać i pielęgnować?

0 (0 opinii)

Suchodrzew chiński (Lonicera pileata) jest nieskomplikowanym w pielęgnacji karłowym krzewem, który może mieć różnorodne zastosowanie. Jego krzaczasty pokrój sprawia, że jest doskonałym gatunkiem na zimozielone żywopłoty. Jest wykorzystywany do nasadzeń na skarpach i nasypach, ale wspaniale sprawdza się również na płaskim terenie. Sprawdza się w roli solitera, jak i elementu formowanego żywopłotu.

Skąd pochodzi suchodrzew chiński?

Ojczyzną suchodrzewu chińskiego są chłodne i wilgotne lasy i zarośla Chin. Należy do rodziny przewiertniowatych, tej samej, którą reprezentuje znajoma krzewuszka, śnieguliczka albo jagoda kamczacka (wiciokrzew kamczacki). Ten gatunek odznacza się dwiema cechami: jest zimozielony i płożący.

Długie gałęzie rozkładają się i krzew osiąga wysokość co najwyżej 1,5 m. Ze względu na sposób wzrostu, suchodrzew chiński jest doskonałą rośliną okrywową. Jego liście przypominają liście mirtu, mają długość do 2 cm i podłużną formę. Górna strona liści jest ciemnozielona i połyskująca, a spodnia – wyraźnie jaśniejsza.

W maju i czerwcu rozwijają się kwiaty, które pośród gęstych liści pozostają stosunkowo mało widoczne, ale – zgodnie z rodzinną tradycją przewiertniowatych – przyjemnie pachną. W zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe albo różowe. Owocami są okrągłe, purpurowofioletowe jagody, osiągające średnicę około pół centymetra. Stanowią atrakcyjną ozdobę, a na dodatek źródło pożywienia dla wielu ptaków.

Suchodrzew chiński - jakie stanowisko?

Suchodrzew chiński pochodzi z Azji, gdzie rośnie w stosunkowo wilgotnych i chłodnych lasach. Dzięki dobrej mrozoodporności do -23°C nadaje się też do uprawy w przydomowych ogrodach. Preferuje przy tym stanowiska słoneczne do półzacienionych. Podłoże powinno być gliniaste z udziałem piasku albo żwiru.

Idealny jest substrat świeży, ubogi w wapń, próchniczny i dobrze przepuszczalny o umiarkowanej żyzności. Optymalna wartość pH leży między wartością słabo kwaśną do alkalicznej.

Sadzenie suchodrzewu chińskiego

Najlepszą porą do sadzenia tego krzewu jest wiosna albo jesień. Ważne, aby ziemia nie była w tym czasie zmarznięta. Dobrym terminem jest koniec kwietnia do maja albo początek września do października.

Najlepszą porą do sadzenia krzewu jest wiosna albo jesień.
Najlepszą porą do sadzenia krzewu jest wiosna albo jesień.

Przed sadzeniem trzeba ziemię dobrze spulchnić i wymieszać według potrzeby z niewielką ilością żwiru albo piasku. Następnie wykopuje się dołek dwukrotnie większy od bryły korzeniowej sadzonki. Dodatkowo można wykonać na dnie dołka warstwę drenażową.

Suchodrzew chiński wykazuje bardzo rozłożysty wzrost; trzeba zwracać uwagę na wystarczające odległości między roślinami. Przy sadzeniu żywopłotu ten odstęp powinien wynosić co najmniej 80 cm.

Luki między młodymi roślinami wypełniają się stosunkowo szybko. W ten sposób żywopłot zagęszcza się w krótkim czasie. Sadząc suchodrzew chiński na zboczach i skarpach jako roślinę okrywową, powinno się zaplanować 5-7 sztuk na metr kwadratowy.

Podlewanie i nawożenie

Lonicera pileata jest rośliną bardzo lubiącą wilgoć. W okresach utrzymującej się suszy codzienne podlewanie jest niezbędne. Wynika to zarówno z zapotrzebowania rośliny na wodę, jak i z zapobiegania szkodom. Mniej wymagający jest suchodrzew chiński pod względem nawożenia. W zupełności wystarczy mu garść dojrzałego kompostu podana wiosną do strefy korzeni. W przypadku krzewów uprawianych w doniczkach zasilanie nawozem płynnym jest potrzebne każdego miesiąca.

Przycinanie suchodrzewu chińskiego

Szczególnej uwagi wymaga zabieg przycinania. Ponieważ krzew często jest sadzony w formie żywopłotu, regularne formowanie jest niezbędne. Również znaczne przyrosty roczne wymagają cięcia, aby utrzymać krzew w ryzach. Suchodrzew chiński zadowalająco znosi nawet radykalne zabiegi przycinania. Cięcie daje też pozytywny efekt zagęszczania żywopłotu. Im częściej przycina się pędy, tym prędzej się rozgałęziają. Dotyczy to nie tylko wykorzystania krzewu w roli żywopłotu albo rośliny okrywowej. Także rośliny posadzone pojedynczo lepiej zagęszczają swój pokrój dzięki celowemu cięciu formującemu.

Suchodrzew chiński w ogrodzie
Suchodrzew chiński w ogrodzie
  • Cięcie skracające – najlepiej wykonać w bezmroźny dzień wiosenny, między marcem i kwietniem, kiedy pędy nie zaczęły się jeszcze rozwijać. Można wtedy krzew skrócić o 10 cm. Pędy środkowe należy jednak pozostawić, aby uzyskać bujny wzrost i rozgałęzienie.
  • Cięcie prześwietlające – dodatkowe cięcie, które należy wykonać zimą między styczniem i lutym. Dzięki niemu pędy środkowe dostaną więcej światła i lepiej będą się rozwijać. W tym celu usuwa się wszystkie pędy obumarłe, zbyt gęsto rosnące oraz osłabione.
  • Cięcie formujące – drobne formowanie można wykonać o każdej porze. Ciąć nie należy jednak zbyt głęboko, aby niepotrzebnie nie osłabiać pędów. Roślinie w fazie wzrostu zabiera się cenną energię, co może prowadzić do podatności na choroby.
  • Cięcie odmładzające – w celu odmłodzenia rośliny można po kwitnieniu usunąć jedną czwartą starych pędów. Pozostałe zaleca się zredukować do kwitnących z mocnymi pąkami.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

W zależności od tego, gdzie suchodrzew chiński został posadzony, mogą być potrzebne dodatkowe zabiegi. Na przykład wyprostowany wzrost w pojedynczych nasadzeniach albo wysokich żywopłotach wymaga zastosowania podpór. Ponieważ roślina z natury wykazuje raczej płożący wzrost, sama nie będzie w stanie rosnąć w górę. Można pomóc, stosując podpory bambusowe, druty i kraty.

W pierwszych latach potrzebne jest staranne odchwaszczanie strefy korzeniowej suchodrzewu. Niepożądane rośliny stanowią uciążliwą konkurencję dla korzeni krzewu i powinny być usunięte.

Rozmnażanie suchodrzewu

Kto chciałby zwiększyć liczbę swoich krzewów suchodrzewu w ogrodzie, powinien wiosną odciąć kawałki zdrewniałych pędów. Należy przy tym zwracać uwagę, aby wybrane pędy nie miały jeszcze nowych przyrostów i przygotować sadzonki o długości 10-20 cm. Usuwa się liście aż do górnego odcinka i umieszcza sadzonkę w pojemniku z ziemią. Pojemnik ustawia się w miejscu jasnym, ciepłym i osłoniętym. Podłoże powinno być regularnie podlewane, aby zapewnić możliwie szybkie ukorzenienie. W przyszłym roku, a ściśle mówiąc na wiosnę, można ukorzenione młode rośliny przesadzić na ocelowe miejsca.

Ponieważ krzew często jest sadzony w formie żywopłotu, regularne formowanie jest niezbędne.

Alternatywą dla ukorzeniania sadzonek pędowym może być metoda rozmnażania przez odkłady. Wiosną albo wczesnym latem nagina się zwisające nad ziemią gałęzie, aby można je było miejscowo obsypać ziemią. Gałąź można ustabilizować kamieniem albo haczykiem z drutu. Wierzchołek pędu powinien wystawać na zewnątrz. Po ukorzenieniu należy oddzielić pęd od rośliny macierzystej i posadzić w wybranym miejscu.

Przeczytaj również: Suchodrzew tatarski – uprawa, rozmnażanie, pielęgnacja

0 (0 opinii)