Pomysły na ciekawe kwietniki: stojące, wiszące na balkon, do domu
Rośliny zawsze nadają się doskonałe do tego, aby w niepowtarzalny sposób udekorować mieszkanie. Ustawione na kwiatowej półce albo w wiszącym kwietniku podkreślają zielenią liści albo barwami kwiatów przytulny charakter pomieszczenia. Tworzą w mieszkaniu miłą atmosferę, a na dodatek poprawiają w nim klimat. Aby różne kwiaty optymalnie wyeksponować, dobrze jest użyć kwietników, zarówno stojących, jak i wiszących.
Dekoracyjne kwietniki do domu i na balkon można zbudować samemu z różnych dostępnych materiałów. Są one nie tylko tańsze od kupionych w sklepie, ale też o wiele bardziej oryginalne.
Upcycling w domu – kwietniki z przedmiotów z odzysku
Jeśli ktoś chce zbudować półkę albo stojak na kwiaty, może z powodzeniem sięgnąć do materiałów, które znajdzie w domu. Różne przedmioty codziennego użytku, które z różnych powodów przestały spełniać swoje przeznaczenie, mogą być tutaj szczególnie przydatne.
1. Skrzynka po winie
Od pewnego czasu skrzynka po winie należy do modnych artykułów dekoracyjnych. Doskonale nadaje się też na stojak do kwiatów doniczkowych. Można ją tanio kupić w jakimś sklepie winiarskim i wielostronnie wykorzystać. Skrzynka ustawiona dnem do góry tworzy prosty podest pod rośliny. Ustawiona otworem do przodu prezentuje się jako półka na kwiaty i można umieścić w niej kilka doniczek. Szczególnie efektowne będzie zestawienie różnych skrzynek po winie obok siebie i jedna na drugiej, wzdłuż i w poprzek. W połączeniu z roślinami o różnej wielkości powstanie doskonały kwietnik. Naturalnie, można go upiększyć dodatkowymi elementami.
2. Stara drewniana drabinka
Wykorzystanie drewnianej drabinki, która od dawna leżała w piwnicy albo w garażu, wnosi do każdego mieszkania swojski urok. Taki dekoracyjny kwietnik może z powodzeniem stanąć również na tarasie, na balkonie albo w ogrodzie.
Kto chciałby sam zbudować piękny kwietnik i ze starej drabinki wydobyć to, co najlepsze, musi ją nieco poprawić i dodać parę nowych elementów.
- Najpierw trzeba otworzyć drabinkę i pomierzyć długość i szerokość stopni. Jeśli są za wąskie, aby pomieścić doniczki, należy je powiększyć. Umocowana na każdym stopniu szeroka deska zapewni kwiatom stabilność.
- Kolejnym krokiem jest wyszlifowanie drewna, a następnie polakierowanie albo pomalowanie dowolną farbą. Szlifowanie jest ważne, aby usunąć resztki starego lakieru i oczyścić powierzchnię. Oczywiście, kolor powinien pasować do otoczenia kwietnika.
- Na półkach, które powstały ze starych stopni drabinki ustawia się doniczki i skrzynki z kwiatami. Dla lepszej stabilności doniczek można zastosować taśmę przylepną. Aby nadmiar wody nie spływał na półki, dobrze jest ustawić najpierw płaskie pojemniki z tłuczniem, a dopiero na nie doniczki z kwiatami.
- Jeżeli drabina-kwietnik ma naturalny kolor drewna albo została pomalowana na kolor neutralny, barwne akcenty można stworzyć stosując różnobarwne doniczki. Trzeba ograniczyć się do dwóch-trzech kolorów, aby całość nie wyglądała chaotycznie.
- Drabinka pojedyncza (nie w kształcie odwróconej litery V) może również stać się kwietnikiem. Wystarczy oprzeć ją o ścianę, dobrze przymocować i ustawić na stopniach kwiaty.
3. Kwietnik wiszący – sztuka makramy
Kwiaty doniczkowe wyglądają pięknie nie tylko w doniczkach i skrzynkach, ale też zwisając z sufitu. Odpowiedni wiszący kwietnik można wykonać we własnym zakresie. Technika makramy, czyli sztuka wiązania sznurków, znana od starożytności, ale zapomniana po drodze, od lat 70. przeżywa drugą młodość. To, co kiedyś wyglądało raczej szaro i monotonnie, dzisiaj może być barwne i efektowne. Trudno opisać makramę jednym zdaniem, dlatego zdolnych majsterkowiczów zachęcamy do zapoznania się z tą sztuką. A gotowe już siatki-pojemniki na doniczki można zawiesić na karniszu albo na hakach wkręconych w sufit. Przed wstawieniem doniczek do takich wiszących kwietników trzeba ich wytrzymałość i trwałość węzłów.
4. Piętrowy kwietnik wiszący
Zwolennikom minimalistycznego stylu w mieszkaniu podoba się pewnie prosty sposób wykonania piętrowego kwietnika podwieszanego do sufitu. Wystarczy do tego osiem (albo mniej) kwadratowych kawałków deski, gruby sznur i wiertarka. Zamiast półek, na których ustawia się doniczki z kwiatami, można zastosować półki z otworami. Taki kwietnik jest szczególnie odpowiedni dla kaktusów i innych sukulentów. Woda ściekająca z dna doniczki spada na niżej położoną roślinę. Podstawka jest potrzebna tylko pod najniższą doniczkę.
Liczba pomysłów na wykonanie kwietników zależy tylko od fantazji majsterkowicza. Do wykorzystania nadają się przeróżne rzeczy, na przykład stary rower, żyrandol, sitko, muszla, klatka dla ptaków, pudełko na narzędzia itd.
Przeczytaj: Najlepsze rośliny na kwietnik – 10 pozycji
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.