Porady

Co robić, gdy kaktusy nie chcą zakwitnąć? Skuteczne sposoby!

5 (1 opinia)

Kaktusy na pierwszy rzut oka raczej nie porażają urodą – ot, zielone, często grube i przysadziste pędy pokryte kolcami. Kiedy jednak zdecydują się rozwinąć swoje niezwykłe, w jaskrawych kolorach kwiaty, trudno znaleźć dla nich konkurencję. Co trzeba zrobić, aby kaktus zdecydował się zakwitnąć?

Wiele osób sądzi, że każdy kaktus, ascetyczny mieszkaniec pustynnych terenów, nie ma żadnych potrzeb i zadowala się tym, co mu jałowy grunt oferuje. A tymczasem kaktusy stanowią wielką rodzinę sukulentów, która liczy około 200 rodzajów i ponad 1500 gatunków. Kaktusy są zadomowione na kamienistych pustyniach, sawannach, w górach, a nawet w lasach deszczowych. Kwiaty kaktusów są osobliwością samą w sobie. Mają piękne, czyste kolory, często czerwone, białe, różowe albo żółte – nie ma tylko niebieskich. Niektóre są niezwykle duże i robią niezapomniane wrażenie, inne zaś są drobne. Jak w przypadku każdej rośliny, kwitnienie i owocowanie kaktusów poza naturalnym środowiskiem wiąże się nierozerwalnie z warunkami życia. Najlepiej, aby te sztucznie stworzone warunki były jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Znając pewne zasady, można domowe kaktusy nakłonić do kwitnienia.

Ranking najładniejszych gatunków kaktusów - tutaj.

Dlaczego kaktus nie kwitnie?

Nie zawsze istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Warto zwrócić uwagę na kilka wyjaśnień:

  • Czy w ogóle ten kaktus jest już w odpowiednim do kwitnienia wieku? Na przykład w przypadku Rebutia wystarczą zwykle dwa lata, natomiast z takim Echinocactus grusonii, zwanym „poduszką teściowej”, trzeba na kwiaty poczekać c najmniej 40-50 lat.
  • Czy na pewno kaktus jest zadowolony z warunków, w jakich przyszło mu żyć? Kwiaty rozwijają się zwykle na ubiegłorocznych areolach, dlatego trzeba zadbać, aby kaktus otrzymał świeżą ziemię, odpowiednie podlewanie i nawożenie.
  • Czy kaktus ma wystarczająco dużo światła? Jeśli nie, pomóc może dobra lampa.
  • Czy przypadkiem kaktus nie stoi przez cały rok w tym samym pomieszczeniu, na przykład w salonie? Jeśli nie jest zachowany okres spoczynku w niskiej temperaturze, kaktus nie ma motywacji do zawiązywani i tworzenie kwiatów.

Większość kaktusów kwitnie niezawodnie już w wieku kilku lat. Niemniej jednak potrzebne są do tego określone warunki w fazie wzrostu i całkiem odmienne w fazie spoczynku.

Faza wzrostu kaktusów – od kwietnia do września

W tym czasie kaktusy są wdzięczne za stanowiska nasłonecznione. W zasadzie można powiedzieć: „im więcej słońca, tym lepiej”. Takie miejsca jak okna, ogród zimowy, balkon albo taras są właśnie godne polecenia. Przymrozki, które w naszym regionie zdarzają się jeszcze w połowie maja, dla kaktusów są z reguły nie do zniesienia. Jeśli w okresie spoczynku miały miejsce mniej nasłonecznione niż to przewidziane na kres wzrostu, przeprowadzkę trzeba zaplanować na dni pochmurne, albo rośliny przez kilka dni osłaniać przed słońcem. Podobnie jak ludzka skóra, również kaktus musi się przyzwyczaić do słońca. W najgorszym razie nawet kaktusy mogą doznać poparzenia słonecznego, co może doprowadzić do straty rośliny.

A tymczasem kaktusy stanowią wielką rodzinę sukulentów, która liczy około 200 rodzajów i ponad 1500 gatunków.
A tymczasem kaktusy stanowią wielką rodzinę sukulentów, która liczy około 200 rodzajów i ponad 1500 gatunków.

Przy dobrej pogodzie można kaktusy raz w tygodniu obficie podlać, aby cały substrat dobrze namókł. Nadmiar wody, zgromadzony w podstawce, trzeba wylać. Podstawowa zasada brzmi: „podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia całkiem obeschnie”. Nawozić można raz w miesiącu nawozem do kaktusów albo normalnym nawozem do roślin doniczkowych, przy czym w drugim przypadku trzeba dawkę zredukować o połowę. Od początku września należy porcje wody, w zależności od pogody, zredukować, a od połowy września całkiem zaprzestać. To wszystko ma służyć przestawieniu się kaktusa na fazę spoczynku.

Faza spoczynku kaktusów – październik do marca

W tej fazie kaktusy mogą, jak sama nazwa wskazuje, zapaść w stan spoczynku. W tym celu powinny zostać przeniesione do chłodnego pomieszczenia z temperaturą powietrza 5 do 15°C. Może to być korytarz, słabo ogrzewana sypialnia albo ogród zimowy, gdzie zaprzestaje się podlewania. Odpowiedni okres odpoczynku pobudza kaktusy do zawiązywania pąków kwiatowych na przyszły sezon wegetacyjny.

Jeśli rośliny mogą zimować jedynie w ogrzewanym pomieszczeniu, powinno się je raz w miesiącu podlewać niewielką ilością wody, aby wyrównać utratę wilgoci w suchym powietrzu. Ciepła kwatera zimowa jest najczęstszą przyczyną braku kwitnienia kaktusów następnym roku. Często na skutek niezachowania zasad zimowego przechowywania kaktusów dochodzi do nienaturalnej formy wzrostu w słabo oświetlonym pomieszczeniu, przez co roślina traci swój atrakcyjny kształt.

Większość kaktusów czuje się w wyżej opisanych warunkach dobrze. Rosną prawidłowo i każdego roku kwitną na nowo. Na szczególnie udane kwitnienie można liczyć u kaktusów z rodzaju Echinopsis, Mammillaria, Notocactus albo Rebutia. Także kaktusy kolumnowe mogą być w podobny sposób pielęgnowane, z tym że w porównaniu do kaktusów kulistych osiągną zdolność kwitnienia znaczne później i po uzyskaniu odpowiedniej wielkości. Różnorodność kaktusów jest ogromna i różne bywają też ich wymagania.

5 (1 opinia)