Porady

Jesion wyniosły w ogrodzie. Jak uprawiać? Poradnik krok po kroku

5 (2 opinie)

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.) jest legendarnym drzewem, wspominanym w licznych sagach i legendach. Dla narodów słowiańskich i nordyckich był drzewem kultowym, podobnie jak dęby. Według greckiej mitologii, Prometeusz przekazał ludziom ogień w postaci płonącego kawałka drewna jesionu.

Zastosowanie jesionu w ogrodzie

Doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników, jako kamień węgielny pod własny leśny zakątek na działce. Tak się składa, że jesion najlepiej rośnie wtedy, gdy zostawi się go w spokoju. Jeśli tylko stanowisko zostało dobrze wybrane i przygotowane, to jesion jest naprawdę łatwy w pielęgnacji.

Nic więc dziwnego, że jesion wyniosły spotyka się w wielu ogrodach, gdzie coraz częściej tworzy aleje, prezentuje się jako soliter albo jest sadzony dla osłony przed pyłem i hałasem. Jako że potrafi dożyć wieku 300 lat i więcej, miejsce dla jesionu wyniosłego w ogrodzie należy wybrać bardzo perspektywiczne.

Wybór stanowiska do uprawy jesionu wyniosłego

Należący do rodziny oliwkowatych (Oleaceae) jesion preferuje jasne i słoneczne stanowiska. Zalicza się do gatunków światłolubnych. Lubi poza tym świeże, wilgotne gleby, przez doskonale nadaje się doskonale jako drzewo liściaste na odsłoniętym brzegu akwenu. Może też bez problemu rosnąć obok stawu, strumienia albo źródła w ogrodzie.

Mimo zamiłowania jesionu do wilgoci, wybierając dla niego miejsce powinno się zwrócić uwagę na dobrą przepuszczalność podłoża. Ta właściwość odnosi się raczej do dobrej wymiany powietrza, ponieważ glebę, która gromadzi wilgoć jesion potrafi docenić. Lubi gleby mineralne, żyzne i w żadnym wypadku nie kwaśne. Piaszczysto-gliniaste, względnie żwirowo-gliniaste substraty o wartości pH od 7 do 10 są najbardziej odpowiednie.

Ponieważ jesion wyniosły jest wysokim drzewem o głębokim i rozłożystym systemie korzeniowym, inne rośliny, zwłaszcza drzewiaste, trzeba sadzić w odpowiednio dużej odległości. Także mury i stałe przeszkody ziemne nie są wskazane w promieniu mniejszym niż cztery metry od drzewa. W przeciwnym razie jesion nie będzie w stanie zaprezentować się w pełnej wspaniałości.

Jesion wyniosły to drzewo łatwe w uprawie
Jesion wyniosły to drzewo łatwe w uprawie

Sadzenie jesionu krok po kroku

1. Właściwy termin sadzenia jesionu

Jesion sadzi się od wiosny do jesieni. Szczególnie korzystny jest okres późnego lata, kiedy drzewo posiada zgromadzoną energię i może szybko się ukorzenić. Poza tym temperatury od końca sierpnia do początku października są jeszcze na tyle wysokie, że młode korzenie wykształcone przez roślinę nie są narażone na przemarznięcie.

2. Przygotowanie miejsca do sadzenia jesionu

Właściwa struktura i kwasowość gleby chronią jesion przed przykrymi niespodziankami. Nie zaszkodzi też przed sadzeniem namoczyć nieco bryłę korzeniową sadzonki.

3. Sadzenie jesionu

Drzewko ze zwilżonymi korzeniami ustawia się w średniej wielkości jamce. Zanim wypełni się ją ziemią, należy zwrócić uwagę na proste i stabilne umieszczenie sadzonki.

4. Podlanie i stabilizacja drzewa po posadzeniu

Po posadzeniu jesion trzeba obficie podlać. Celowe jest zastosowanie podpórki, aby uniknąć wychylenia drzewka przy silnym wietrze i ułatwić mu umocowanie w gruncie.

Pielęgnacja jesionu: podlewanie, nawożenie, przycinanie i zimowanie

Jeżeli jesion wyniosły został posadzony w pobliżu zbiornika wodnego, który znajduje się w zasięgu jego korzeni, dodatkowe podlewanie jest potrzebne jedynie w pierwszych miesiącach. W przeciwnym razie drzewo będzie wymagało pomocy. Zwłaszcza w okresach suszy drzewo trzeba zaopatrywać regularnie w wodę.

Zasilanie jesionu składnikami pokarmowymi wykonuje się wyłącznie wiosną przed kwitnieniem. Odpowiedni dla jesionu jest do tego nawóz wapienny albo kompost. Jeżeli stanowisko zostało właściwie dobrane, jesion – podobnie jak inne drzewa – nie wymaga specjalnego nawożenia.

Drzewa liściaste, jak jesion wyniosły, najlepiej rosną w ogrodzie, kiedy nie są niczym ograniczane. To oznacza, że cięcie powinno być wykonane jedynie wówczas, gdy zbyt rozłożysta korona drzewa zaczyna sprawiać problemy. Wybierając zawczasu odpowiednie miejsce, można oszczędzić drzewu takiego stresu.

Jesion wyniosły bez problemu znosi mrozy do -35°C.

Rozmnażanie jesionu wyniosłego

1. Rozmnażanie jesionu z nasion

Kto chce całkowicie samodzielnie wyhodować sobie jesion, może zebrać w lesie nasiona. Najlepiej wykonać to od połowy sierpnia do końca września. Nasiona wysiane w pojemniku pozostawia się na okres jesieni i zimy na zewnątrz. Na wiosnę powinny pojawić się siewki. Kiedy osiągną wysokość 5-10 cm, można je pojedynczo wysadzać do gruntu.

2. Ukorzenianie sadzonek pędowych jesionu

Alternatywą dla siewu jest metoda wegetatywna. W tym celu w czerwcu odcina się dobrze wykształcone pędy długości ok. 20-30 cm. Po usunięciu dolnych liści umieszcza się sadzonki w pojemniku z ziemią. Jeśli zapewni się wilgoć i ocienienie, pędy powinny po 4-6 tygodniach wykształcić własne korzenie. Następnej wiosny będą gotowe do przesadzenia do gruntu.

Zobacz: Jesion mannowy – jak o niego dbać?

5 (2 opinie)