Porady

Jaskier – z czym go komponować w ogrodzie? Terminy sadzenia i poradnik

4,9 (10 opinii)

Jaskier to subtelna roślina o zadziwiająco pięknych kwiatach. Szczególne efektowne są odmiany ogrodowe jaskrów, przypominające miniaturowe piwonie albo róże. Botaniczny rodzaj jaskier (Ranunculus L.) liczy ponad 400 gatunków, które dziko rosną na mokrych łąkach, w lasach, w górach i na suchych ugorach. Wiele z nich jest wykorzystywanych w ogrodach w charakterze roślin ozdobnych.

Jaskier – wygląd

Wzniesione, rozgałęzione pędy jaskra osiągają – w zależności od gatunku – od 20 do 100 cm. W czerwcu albo lipcu na wierzchołkach łodyg rozwijają się kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym, kremowym, białym albo purpurowym. Mają one średnicę od 2 do 10 cm, bywają pełne albo pojedyncze. Okres kwitnienia jaskrów trwa około miesiąca.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany jaskrów

Najbardziej rozpowszechniony jest jaskier ostry (Ranunculus acris) o żółtych, miseczkowatych kwiatach. Wyhodowana odmiana ‘Multiplex’ ma kwiaty pełne, jaskrawożółte z zieloną plamką w środku. Częstym gościem w naszych ogrodach jest pochodzący z cieplejszych regionów jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus L.). Ten dziko rosnący na stepach i w lasach gatunek rozwija w maju przeważnie czerwone, ale również białe i żółte kwiaty. W uprawie spotyka się liczne mieszańce i kultywary o jeszcze bardziej efektownych kwiatach. Podzielono je umownie na cztery grupy:

  • jaskry tureckie (turbanowe) – z dużymi kulistymi, pełnymi kwiatami;
  • jaskry perskie – niskie, z prostymi albo pełnymi kwiatami;
  • jaskry francuskie – z kwiatami półpełnymi;
  • jaskry peoniowe – z dużymi, pełnymi kwiatami.

W naszych warunkach klimatycznych najbardziej popularne są jaskry peoniowe. Ich pełne, piękne kwiaty przypominają nieco różę angielską. Dostępne w każdym prawie kolorze, a nawet dwubarwne, zaliczają się do najbardziej atrakcyjnych zwiastunów lata. Z różami nie mają oczywiście nic wspólnego. W XVI wieku jaskry azjatyckie trafiły do Anglii i tam przez długi czas zajmowały pozycję równie wysoką co tulipany, które często pojawiają się w naszych ogrodach.

Z czym komponować jaskry?

Jaskry występują w kolorze białym, żółtym, różowym, czerwonym, łososiowym, purpurowym, a bywają też wielobarwne. Szeroka paleta barw pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji kwiatowych z samych jaskrów. Pięknie wyglądają nie tylko zwarte grupy jaskrów, ale też w połączeniu z błękitem orlików, czerwienią wiązówki albo bielą, różem i fioletem kocimiętki. Mogą rosnąć w towarzystwie funkii, dzwonków, chabrów albo zimozielonych krzewów. W zależności od wysokości odmiany mogą zajmować centralną albo frontową część rabaty.

Jaskier azjatycki  o pięknych, czerwonych kwiatach
Jaskier azjatycki o pięknych, czerwonych kwiatach

Stanowisko do uprawy jaskrów

Jaskier azjatycki, będący podstawą kultywarów określanych mianem jaskra ogrodowego, pochodzi z regionów nieco cieplejszych od naszego. Dobrze dostosowały się do tutejszych temperatur, jednak reagują dosyć nerwowo na mroźne i mokre zimy. Jaskry są naprawdę mało wymagającymi roślinami, które rosną zarówno w ciepłych i słonecznych miejscach, jak i nieco chłodniejszych i zacienionych. Najpiękniej jednak rozwijają swoje kwiaty w słońcu. Jako osłonę dla jaskrów przed palącymi promieniami południowego słońca zaleca się wykorzystać sąsiadujące rośliny, które dadzą nieco cienia.

Ważnym czynnikiem zapewniającym zdrowy i mocny wzrost jaskrów jest dobrze przepuszczalna gleba, która może też gromadzić wilgoć. Te czarujące kwiaty nie lubią skrajności. Normalna, próchniczna ziemia ogrodowa stanowi idealne podłoże do uprawy jaskrów. Wartość pH powinna wynosić 4,5 do 7, czyli neutralna do lekko kwaśnej.

Kiedy sadzić jaskry?

Bulwiaste korzenie jaskra można sadzić do gruntu już wczesną wiosną. Dobrą porą jest okres od marca do kwietnia. Trzeba zwracać uwagę, aby bulwy chronić przed przymrozkami i wilgocią. Dla pewności należy po sadzeniu przykryć rabatę słomą albo liśćmi. Sadzonki roślin przygotowane z rozsady można wysadzać do ogrodu dopiero od połowy maja. Pędy i liście jaskrów są bardziej wrażliwe na chłód niż bulwy leżące w ziemi.

Podlewanie i nawożenie jaskrów

Jaskier ogrodowy lubi wilgotne podłoże, ale nigdy nadmiernie mokre. Utrzymująca się susza jest dla niego równie szkodliwa, jak ustawiczna wilgoć. Trzeba zwracać uwagę, aby w obrębie bryły korzeniowej jaskra nie tworzyły się zastoje wody. Prowadzi to pleśni, zgnilizny korzeni i obumarcia rośliny. Po okresie kwitnienia można dawkę wody nieco zredukować.

Do zasilania najlepiej jest wykorzystać długo działający nawóz organiczny, który dostarcza składniki odżywcze do gleby powoli i w sposób ciągły. W ten sposób roślina ma dostatek pożywienia w całym okresie kwitnienia. Jaskry rabatowe wystarczy zasilać nawozem raz w roku na wiosnę.

Czy należy przycinać jaskry?

Ponieważ te rośliny zimują w formie podziemnych bulw i kłączy, muszą pod koniec lata i jesienią przygotować się do tego. W żadnym wypadku nie należy usuwać liści po przekwitnieniu kwiatów, ponieważ roślina odprowadza z nich wszystkie ważne składniki odżywcze do korzeni, gdzie zostaną zmagazynowane. Jeśli roślina zostanie przedwcześnie pozbawiona liści, na wiosnę zabraknie jej energii, aby rozwinąć nowe pędy. Natomiast ma sens usuwanie zwiędłych kwiatów. Pobudza się przez to tworzenie nowych i przedłuża okres kwitnienia.

4,9 (10 opinii)