Porady

Jałowiec chiński – odmiany, uprawa, choroby

0 (0 opinii)

Chociaż ojczyzną jałowca chińskiego (Juniperus chinensis) są Chiny, Japonia i Korea Północna, to jest on blisko spokrewniony z naszym jałowcem pospolitym (Juniperus communis). Do Europy trafił pod koniec XVIII wieku. Szybko zdobył sympatię ogrodników swoim wyglądem oraz niecodziennym ulistnieniem w postaci kłujących igieł na starszych gałęziach i przylegających łuskach na młodych pędach

Lancetowate igły jałowca mają od 6 do 12 mm długości i dwa białe paski na górnej stronie. Łuskowate liście są ciemnozielone, lekko spłaszczone i tępe. Ich długość wynosi od 1,5 do 3 mm.

Odmiany jałowca chińskiego

Odznacza się dużą zmiennością i rośnie jako zimozielony krzew z płożącymi pędami albo wysokie do 20 m drzewo z piramidalną koroną. W młodym wieku jałowiec chiński rośnie wolno, potem nieco przyspiesza. W obrębie gatunku opisano cztery odmiany botaniczne:

  • Juniperus chinensis var. chinensis – występuje w Chinach i Japonii.
  • Juniperus chinensis var. sargentii – występuje w północno-wschodnich Chinach, na Sachalinie, w Korei i w Japonii.
  • Juniperus chinensis var. taiwanensis – występuje endemicznie na Tajwanie.
  • Juniperus chinensis var. tsukusiensis – występuje na japońskiej wyspie Yakushima.

Dla miłośników jałowców ważniejsza będzie jednak informacja, że projektując ogród można wybierać już spośród 50 odmian jałowca chińskiego wyhodowanych przez ogrodników-selekcjonerów. Oto niektóre z nich:

  • Juniperus chinensis 'Blue Alps'. Dorasta do 4,5 m wysokości. Główne pędy są mocne, wyprostowane, korona zwarta ze zwisającymi końcami gałęzi. Igły mocne, kłujące, do 1 cm długości, srebrzystoniebieskawe. Jest odporny na mróz. Lubi stanowisko słoneczne. Może rosnąć na glebie kamienistej, jednak lepiej rozwija się na urodzajnym podłożu. Ta odmiana jałowca idealnie nadaje się do stworzenia formowanego żywopłotu, który przekształci się w nieprzebytą zaporę, albo jako ogrodowe bonsai.
  • Juniperus chinensis 'Stricta'. Gęsty krzew o stożkowej koronie. W starszym wieku przybiera formę szerokiej kolumny. Po 10 latach dorasta do 1,5-2 m wysokości. Igły mają niebieskozieloną barwę. Szyszkojagody są fioletowobrązowe, kuliste. Znosi nawet największe mrozy, natomiast podobnie jak inne jałowce uprawiane w ogrodzie, nie lubi przesadzania. Dobrze wygląda zarówno w roli solitera, jak i w grupie.
  • Juniperus chinensis 'Expansa Variegata'. Odmiana o pędach częściowo pokładających się, a częściowo wzniesionych i rozpostartych. Igły i łuski są zielononiebieskie. Charakterystyczne dla tego jałowca są białokremowe kawałki pędów pozbawione chlorofilu, nieregularnie występujące na roślinie.
Jałowiec chiński znajduje szerokie zastosowanie w nasadzeniach pojedynczych i grupowych.
Jałowiec chiński znajduje szerokie zastosowanie w nasadzeniach pojedynczych i grupowych.

Uprawa jałowca chińskiego w ogrodzie

Jałowiec chiński znajduje szerokie zastosowanie w nasadzeniach pojedynczych i grupowych. Nadaje się do ozdoby zboczy i pagórków. Pięknie wygląda w ogrodach wrzosowych i japońskich.

Przed wysiewem nasion konieczna jest stratyfikacja. W bruzdy należy wcześniej wsypać nieco gleby spod rosnących jałowców, aby umożliwić rozszerzenie się mikoryzy. Sadzonki zaleca się wysadzać w miejscach słonecznych, ponieważ przy stałym zacienieniu rośliny tracą swoje cechy dekoracyjne, stają się wątłe i mogą tracić część igieł. Odległość między sadzonkami zależy od odmiany jałowca chińskiego. Formy kolumnowe można wysadzać co 50 cm, natomiast krzewy z rozłożystą koroną wymagają więcej miejsca – do 2 m. W razie potrzeby należy wykonać drenaż (warstwa piasku z kawałkami ceramiki o grubości 15-20 cm). Jałowce nie są wymagające jeśli chodzi o żyzność gleby. Optymalna wartość pH wynosi od 4,5 do 7.

Jak pielęgnować jałowiec chiński?

Pielęgnacja jałowca chińskiego nie jest skomplikowana. Uwagę należy jedynie zwracać na zapobieganie chorobom grzybowym roślin oraz uszkodzenia mrozowe wywołane brakiem wilgoci. Koronę jałowca należy raz w tygodniu opryskiwać w godzinach wieczornych, ponieważ źle znosi on suchość powietrza. Nie należy natomiast troszczyć się o częste podlewanie. Latem wystarczy podlewać krzewy i drzewa jałowca raz w miesiącu. Na zimę, dla lepszego zachowania wilgoci, można glebę przykryć ściółką z liści albo torfem.

Choroby i szkodniki jałowca chińskiego

Jałowiec chiński jest w zasadzie odporny na szkodniki i choroby, jednak czasem może go zaatakować:

  • osutka jałowca;
  • szara pleśń;
  • fytoftoroza;
  • mszyca;
  • tarcznik.

Zwykle potrzebne są opryski odpowiednim preparatem oraz usuwanie obumarłych części rośliny.

Przeczytaj także: Jak i kiedy przycinać jałowce?

0 (0 opinii)