Porady

Jakie kwiaty balkonowe posadzić wiosną? Zobacz

4,7 (3 opinie)

Kiedy miną już „zimni ogrodnicy” i roślinom nie zagrażają więcej nocne przymrozki, jest czas, aby znowu posadzić na balkonie kwiaty. Według ludowych obserwacji, potwierdzonych zresztą przez naukowe analizy, najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje właśnie między 10 a 17 maja.

Tereny zielone w miejskiej betonowej pustyni są przeważnie dosyć skąpe. Każdy chciałby jednak posiadać choćby odrobinę zieleni i barw. Wystarczy do tego niewielki nawet balkon. Można zmieścić na nim o wiele więcej kwiatów, niż by się początkowo mogło wydawać. Wiszące pojemniki, doniczki i kosze z kwiatami mogą ozdobić ściany balkonu, poręcze oraz płytę sufitową. Ściany działowe miedzy sąsiadującymi balkonami też mogą zostać wykorzystane.

Dla wielu osób piękny i kolorowy balkon jest jedyną możliwością kontaktu z żywym środowiskiem w wielkim mieście. Wysiłek tych ludzi, aby stworzyć sobie odrobinę komfortu w szarej codzienności, wpływa na estetykę miasta. Pięknie urządzone balkony z morzem kwiatów na tle szarych ścian budzą podziw i szacunek dla ich twórców.

Wiszące pojemniki, doniczki i kosze mogą ozdobić ściany balkonu, poręcze oraz płytę sufitową. Ściany działowe miedzy sąsiadującymi balkonami też mogą zostać wykorzystane.

Ważnym elementem tworzenia ozdoby balkonu jest wybór odpowiednich roślin ozdobnych. Nie można zapomnieć, że są one żywymi organizmami o specyficznym zapotrzebowaniu na światło, temperaturę, wilgotność powietrza itp. Wymagania poszczególnych roślin trzeba brać pod uwagę zwłaszcza, jeśli zestawia się z nich wielogatunkowe kompozycje.

Kwiaty wczesnowiosenne na balkon - gatunki

Można oczywiście kupić kwiaty gotowe, w stanie kwitnienia, ale wówczas nigdy nie wiadomo, jak długo potrwa ich uroda, czy nie zwiędną po kilku dniach. Lepiej jest wyhodować je samodzielnie. Do typowych kwiatów wczesnowiosennych na balkon należą:

Jeśli pozwoli temperatura i pogoda, mogą wyjść na zewnątrz już w marcu. Chociaż każdy gatunek jest sam w sobie piękny, to szczególny efekt można osiągnąć sadząc je zmieszane w dużych pojemnikach. Na przykład miło wyglądają fiołki rogate (Viola cornuta) albo też ogrodowe obok wysokich tulipanów i narcyzów. Podobne kombinacje można tworzyć według własnego uznania. Aby każdy balkon wyglądał inaczej, potrzeba tylko odrobinę fantazji.

Krokusy - idealne kwiaty wczesnowiosenne na balkon
Krokusy - idealne kwiaty wczesnowiosenne na balkon

Jakie kwiaty balkonowe zakwitają w marcu lub kwietniu?

Na przełomie marca i kwietnia zakwitają takie kwiaty, jak fiołek wonny (Viola odorata), śnieżyczka (Galanthus), ciemiernik (Helleborus), śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), miłek (Adonis), sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris), kosaciec (Iris), zimowit (Colchicum bulbocodium) – ten gatunek w przeciwieństwie do innych zimowitów zakwitana wiosnę.

Jakie kwiaty balkonowe zakwitają w maju?

W kolejnym miesiącu kwitnienie przeżywają: konwalia majowa, niezapominajka, mieczyki, piwonie, orliki, serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis).

Wybieramy kwiaty wiosenne na słoneczny balkon

Na słonecznym miejscu rosną najlepiej poniższe kwiaty:

  • pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum);
  • szałwia błyszcząca (Pelargonium peltatum);
  • floks Drummonda (Phlox drummondii);
  • żeniszek (Ageratum);
  • goździk (Dianthus);
  • nasturcja (Trapaeolum);
  • lewkonia letnia (Matthiola incana).

Większe doniczki można wykorzystać do posadzenia agawy, juki, wawrzynu, aloesu, kaktusów albo draceny. Godne polecenia są też rośliny pnące, które niezwykle ożywiają widok balkonu.

Pelargonia bluszczolistna jest idealnym kwiatem na balkon słoneczny
Pelargonia bluszczolistna jest idealnym kwiatem na balkon słoneczny

Balkony zacienione albo od północnej strony - jakie wybrać kwiaty?

Na cieniste stanowiska na balkonie można posadzić takie rośliny, jak: fuksje (o uprawie fuksji przeczytasz w tym artykule); aksamitki, begonie, niezapominajki, rezedę, tawułkę.

Te kwiaty mogą być skomponowane z roślinami doniczkowymi typu: niecierpek (Impatiens), laurowiśnia wschodnia (Laurocerasus officinalis), bluszcz (Hedera), trzykrotka (Tradescantia), aspidistra (Aspidistria), cissus (Cissus). Z roślin pnących dobrze będzie rósł bluszcz albo jakiś gatunek winnika (Ampelopsis).

Balkon wietrzny - jakie posadzić kwiaty do doniczek?

Balkon wietrzny wymaga roślin bardzo odpornych na wiatr. Muszą posiadać zwarty pokrój i mieć małe liście i kwiaty. Do warunków wystawionego na wiatr balkonu nadają się między innymi:

  • begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida);
  • werbena żyłkowana (Verbena venosa);
  • żeniszek meksykański (Ageratum mexicanum);
  • lobelia (Lobelia);
  • nagietek lekarski (Calendula officinali);
  • gazania (Gazania);
  • niskie złocienie (Chrysanthemum).

Sadząc wiosną kwiaty na balkonie trzeba pamiętać, że ich ilość nie jest gwarancją estetyki. Chaotyczna mieszanina wszelkich możliwych form i kolorów nie tworzy stylu. Przeciwnie, można to nazwać „pozbawionym stylu urządzeniem balkonu”. Rośliny powinny być skomponowane harmonijnie. To wrażenie ładu i uporządkowania można uzyskać na różne sposoby. Na przykład na zasadzie „duże i małe”: w jednym pojemniku rośnie jedna (albo parę) monochromatyczna roślina, której towarzyszą bujne rośliny z małymi kwiatkami. Albo „jasne i ciemne”: można spróbować zestawić kwiaty balkonowe o różnych odcieniach tego samego koloru. Stopniowe przechodzenie od jednego koloru do drugiego wygląda bardzo elegancko i naturalnie. Inny układ, to „jaskrawe i zgaszone”: dynamiczna kombinacja oparta na kontraście między kolorami, jak czerwony i biały, pomarańczowy czy niebieski. 

4,7 (3 opinie)