Porady

Jak uprawiać fuksję? 10 wskazówek pielęgnacji

4,5 (43 opinie)

Fuksje kwitną niezmordowanie całymi miesiącami. Aby móc cieszyć się egzotyczną urodą tych niezwykłych roślin przez długie lata, a nie tylko przez jeden sezon, dobrze jest poznać nieco ich potrzeby.

Stanowisko do uprawy fuksji

Fuksje rosną w swojej naturalnej ojczyźnie pod koronami wysokich drzew. Lubią miejsca, w których nie dochodzi do nich palące słońce w godzinach południowych. Nie muszą jednak całkiem go unikać. Fuksje dobrze znoszą poranne i popołudniowe nasłonecznienie. Jeśli bryła korzeniowa nadmiernie się nagrzeje, kwiaty fuksji szybko zwiędną z wysuszenia. Trzeba więc pilnować, aby doniczki były odpowiednio osłonięte. Dla ochrony przed nadmierną utratą wilgoci przy bardzo wysokich temperaturach fuksja zwiesza też swoje liście – nawet jeśli gleba wciąż jest wilgotna. W żadnym wypadku nie wolno jej w takim stanie podlewać.

Woda do podlewania powinna mieć temperaturę otoczenia, aby roślina nie doznała szoku. Suche powietrze nie sprzyja fuksji, dlatego powinno się ją opryskiwać.

Woda do podlewania powinna mieć temperaturę otoczenia, aby roślina nie doznała szoku. Suche powietrze nie sprzyja fuksji, dlatego powinno się ją opryskiwać. Odmiany o jasnych kwiatach są mniej wrażliwe na słońce. Dużym plusem jest zachowanie fuksji podczas bardzo deszczowego lata. Doskonale przystosowuje się do tych warunków pogodowych i wciąż na nowo tworzy kwiaty. Odpowiednio dobrane stanowisko chroni też tę roślinę doniczkową przed chorobami i szkodnikami.

Fuksja w doniczce na tarasie - pielęgnacja
Fuksja w doniczce na tarasie

Jakie wybrać podłoże do posadzenia fuksji?

Fuksje preferują glebę przepuszczalną, lekko kwaśną (pH od 6 do 7). Powinna być zasobna w próchnicę, gliniasta, z domieszką torfu i piasku. Dla roślin doniczkowych można wykorzystać gotową ziemię kwiatową. Można dodać jedną trzecią dobrze dojrzałego kompostu. Dodatek piasku poprawia napowietrzanie korzeni.

Jak pielęgnować, nawozić i zimować fuksję?

Rośliny z tak dużą liczbą liści mają na skutek parowania wysokie zapotrzebowanie na wodę. Jednak powinniśmy zdawać sobie spra z tego, że mokra przez długi czas gleba jest szkodliwa dla korzeni fuksji. Podczas upałów liście więdną z powodu temperatury, a nie z braku wody. Idealnym stanem jest lekko wilgotna gleba przez cały czas. Ważnym elementem pielęgnacji tej rośliny doniczkowej jest ciągłe usuwanie przekwitłych kwiatów i zawiązków owoców. Tworzenie nasion pochłania wiele energii i utrudnia dalsze kwitnienie. Przy okazji należy też kontrolować roślinę w poszukiwaniu szkodników i objawów chorobowych.

Fuksje są roślinami o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe. To znaczy, że duża roślina z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym zniesie nawet pewien nadmiar nawozu. Optymalna temperatura dla fuksji to około 20°C. Jeśli termometr wspina się na poziom zbliżony do 30°C, fuksja reaguje na to przestojem wzrostu. To oznacza, że nie potrzebuje w tej sytuacji zasilania. Jeśli w glebie znajduje się nawóz o przedłużonym działaniu, a dodatkowo wraz z wodą dojdzie kolejna dawka nawozu w upalny dzień, może to spowodować oparzenia korzeni.

Jako rośliny zrzucające liście, fuksje potrzebują okresu spoczynku. Niestety, po sezonie letnim wiele fuksji trafia na kompost. Dlaczego niestety? Z tej niewielkiej rośliny (po odpowiednim przezimowaniu) może wyrosnąć wspaniały, pokryty kwiatami krzew. Po latach rozwinie się pokrzywiony, ugałęziony pień, a fuksja stanie bardzo cenna. Przechowanie fuksji przez zimę opłaca się więc i na dodatek nie wymaga specjalnie trudnych zabiegów.

Fuksja zwisająca w doniczce na tarasie
Fuksja zwisająca w doniczce na tarasie

10 objawów błędnej pielęgnacji i uprawy fuksji

Najważniejsze wskazówki, dotyczące błędów w pielęgnacji fuksji oraz zagrożenia zewnętrznego, można przedstawić w dziesięciu punktach.

1. Szkody wyrządzone przez upał

Doniczki, przede wszystkim plastikowe, mogą się bardzo mocno nagrzewać. W najgorszym razie cały system korzeniowy zostaje wtedy ugotowany. Jeśli uszkodzeniu ulegnie „tylko” część korzeni, roślina okaże to coraz mniejszymi, pojedynczymi kwiatami, do całkowitego zrzucenia kwiatów i liści. Zanim zniszczeniu ulegną wszystkie korzenie, należy fuksję wyjąć z doniczki, odciąć uszkodzone korzenie i przesadzić na nowo.

2. Szkody od słońca

Szkody od słońca powstają, kiedy fuksja wystawiona jest na palące słońce bez osłony, albo, kiedy zostaje nagle wystawiona z cienia na słoneczne miejsce. Szczególną uwagę należy zwrócić na świeżo przesadzone rośliny oraz wszystkie, które dopiero opuściły zimową kwaterę i są jeszcze bardzo wrażliwe. Można próbować ratować poparzone fuksje, przenosząc je w chłodne, zacienione miejsce. Uszkodzone pędy należy skrócić.

3. Plamy na liściach fuksji

Oprócz uszkodzeń liści na skutek bezpośredniego, mocnego nasłonecznienia, czerwone plamy mogą być też późniejszym następstwem dłuższych upałów, a fuksja, jako kwiat głównie balkonowy, jest na nie szczególnie narażona. Inną przyczyną wystąpienia plam na liściach może być opryskiwanie rośliny stojącej na słońcu. Przy braku składników pokarmowych liście blakną, a ich nerwy żółkną. W walce z plamami na liściach pomocne będzie usunięcie szkodliwych czynników.

4. Liście jasne i miękkie

Jasne i miękkie liście w połączeniu z nienaturalnie wydłużonymi pędami, na których odstępy między parami liści są bardzo duże, to oznaka niedostatku światła. Fuksję należy więc przestawić w jaśniejsze miejsce.

5. Zgnilizna korzeni

Zgnilizna korzeni powstaje na skutek zastoju wody i ciągłego przelewania fuksji. Liście więdną i opadają, trzeba więc uszkodzoną roślinę mocno przyciąć, usunąć uszkodzone korzenie i przesadzić do nowego podłoża. Następnie podlać mocno z roztworem fungicydu i czekać, aż wytworzą się nowe korzenie.

6. Nadmiar nawozu dla fuksji

Przedawkowanie albo zastosowanie zbyt mocnego nawozu prowadzi do uszkodzenia korzeni. Liście zaczynają zwisać, ich brzegi blakną i brązowieją. W końcu roślina zrzuca wszystkie liście. Ratunkiem jest szybkie przycięcie fuksji, usunięcie uszkodzonych korzeni i przesadzenie do podłoża bez nawozu.

7. Gąbczasta tkanka rośliny

Na skutek jednostronnego albo nadmiernego nawożenia fuksja rośnie szybko i wytwarza długie komórki. Jest przez to narażona na opanowanie na przykład przez mszyce. Należy zwracać uwagę na ilość nawozu i dostosować jego rodzaj do okresu wzrostu fuksji.

8. Szkody od mrozu

Jeśli fuksja przemarznie w jesienną noc, nie należy jej od razu wyrzucać. Po normalnym przezimowaniu fuksja powinna bez problemu wypuścić wiosną nowe pędy. Natomiast po dłuższym pobycie na mrozie i przemarznięciu tkanek w pniu dla rośliny nie ma już ratunku.

9. Środki ochrony roślin nie pomagają

Stosując w razie konieczności środki ochrony roślin, trzeba zwrócić uwagę, aby opryskać nie tylko górne, ale i dolne części liści. Poniżej 15°C prawie wszystkie środki nie działają. Jeżeli ten sam środek jest stosowany przez dłuższy czas, szkodniki stają się na niego odporne – należy więc zmieniać preparaty.

10. Fuksja nie przezimowała

Pomieszczenie do zimowania nie może przemarzać. Temperatura w nim powinna wynosić od 3°C do 8°C. Roślina nie potrzebuje żadnego nawożenia, ale oszczędnego podlewania. Krótko mówiąc, przesuszona i przemarznięta fuksja na pewno nie zakwitnie.

4,5 (43 opinie)