Róże pnące – 10 porad jak pielęgnować królową kwiatów!
Subtelnie pachnące, w przeróżnych kolorach i odcieniach i wciąż nowych formach kwiatów – róże są po prostu naturalną częścią każdego ogrodu. Poznaj 10 rad odnośnie ich pielęgnacji!
Królowa kwiatów, której najbliższy „dwór”, czyli botaniczny rodzaj liczy ponad 200 gatunków i niezliczoną liczbę odmian, prezentuje swoją urodę w różnych wariantach. Szczególnie efektownie wyglądają róże pnące wznoszące się po rusztowaniach i murach. Uprawa tych wspaniałych kwiatów, przy zachowaniu pewnych zasad, może się udać nawet początkującemu ogrodnikowi. Odrobina umiejętności i wytrwałości sprawi, że róże pnące nadadzą ogrodowym obiektom niezwykłego uroku.
10 porad - pielęgnacja róż pnących!
1. Stanowisko dla róż
Aby róże pnące mogły się optymalnie rozwijać, ważne jest zapewnienie tym delikatnym roślinom odpowiedniego stanowiska i podłoża. Szczególną rolę odgrywa tutaj wystarczające oświetlenie. Wszystkie róże pnące – podobnie jak wszystkie gatunki róż w ogóle – należą do roślin skrajnie światłolubnych, które mogą się w pełni rozwijać jedynie przy odpowiednim nasłonecznieniu. Z tego względu miejsce w ogrodzie z widokiem na słońce jest najważniejszym kryterium wyboru miejsca dla róży.
Róże pnące rosną wyjątkowo dobrze na stanowiskach przewiewnych, ale bez przeciągów. Łagodny ruch powietrza ma specjalne znaczenie; płatki róż zwilżone rosą albo deszczem, prędzej wyschną, kiedy następuje regularna cyrkulacja powietrza. W ten sposób zmniejsza się też ryzyko wystąpienia chorób.
Róże na pniu – najpiękniejsze róże pienne do ogrodu
2. Podpory dla róż
Róże pnące nie są w stanie samodzielnie się wspinać, jak to robią na przykład powojniki albo bluszcze. Nie posiadają organów czepnych i pędy róż muszą być odpowiednio prowadzone. W zależności od gatunku i odmiany mogą osiągać wymiary do 10 m w górę i do 5 m w szerz. Jako podpory można wykorzystać płoty, pergole, altany albo kraty. Najlepiej, jeśli są one wystawione na stronę południowo-zachodnią lub południowo-wschodnią.
3. Podłoże dla róż
Wybierając miejsce w ogrodzie dla pnącej róży, trzeba zwrócić uwagę, czy akurat tam nie rósł wcześniej jakiś gatunek z rodziny różowatych. Jeśli tak, trzeba wymienić substrat, najlepiej na powierzchni o średnicy 50 cm i na taką samą głębokość. W przeciwnym razie nowo posadzona róża pnąca nie będzie się prawidłowo rozwijać. Poza tym z biegiem lat w glebie zgromadziły się różne szkodniki, jak na przykład nicienie i grzyby. Podłoże, obok właściwego stanowiska, odgrywa ważną rolę w uprawie róż pnących. Optymalne właściwości substratu powinny zapewniać:
- wysoką przepuszczalność,
- dużą głębokość przy średniej zwięzłości gruntu,
- dużą zawartość składników pokarmowych,
- neutralny odczyn pH.
4. Jak sadzić róże?
Róże z odkrytym system korzeniowym sadzi się wiosną lub jesienią. Sadzonki róż w pojemnikach można sadzić jeszcze w lecie. Róże pnące nie wymagają na rabacie dużo miejsca, musi ono jednak spełniać warunki zarówno glebowe, jak i pod względem nasłonecznienia. Trzeba zachować zawsze odległość około 30-50 cm od podpory, aby korzenie róży mogły się równomiernie rozwijać. Kraty montowane na ścianach powinny być od nich oddalone o co najmniej 8 cm, aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. Kiedy róże pnące mają porastać furtki i łuki, trzeba przewidzieć możliwość swobodnego przejścia.
5. Podlewanie róż
Szczególnie w okresie zaraz po posadzeniu powinno się różę pnącą obficie podlewać, ponieważ w tej fazie wzrostu bardzo źle znosi suszę. Poza tym rzeczywiste zapotrzebowanie na wodę bywa często przeszacowane, jako że dobrze ukorzeniony krzew różany potrafi z reguły sam zadbać o swoje zaopatrzenie. Od czasu do czasu, w okresie dłuższych upałów, należy różę pnącą podlewać, ale zawsze od dołu, aby nie zamoczyć liści. Są one bardzo wrażliwe na wilgoć i łatwo ulegają chorobom grzybowym. Podlewać należy rano albo wieczorem, nigdy zaś w południowym słońcu.
Róże ogrodowe: uprawa w 9 krokach! Odmiany, cięcie, rozmnażanie [WIDEO]
6. Jak nawozić róże?
Mocno rosnąca róża pnąca ze swoimi licznymi liśćmi i kwiatami ma bardzo wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i dlatego powinna być regularnie nawożona. Przy czym zasilanie w roku sadzenia nie jest konieczne, o ile gleba została wymieszana z kompostem i może rozpocząć się dopiero w roku następnym wraz z okresem wegetacyjnym. Nadają się zarówno nawozy organiczne, jak i mineralne, przy czym pierwszeństwo powinien mieć kompost. Przy zastosowaniu nawożenia mineralnego istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania, co prowadzi do osłabienia róży i większej podatności na choroby.
7. Uprawa róż w pojemniku
Zasadniczo możliwa jest uprawa róży pnącej w doniczce albo pojemniku, o ile naczynie jest odpowiednio duże i głębokie. Róża należy do roślin o głębokim systemie korzeniowym, dlatego doniczka powinna mieć co najmniej 40 cm średnicy i nie mniejszą głębokość. Róża w doniczce wymaga regularnego podlewania i zasilania nawozem.
Przesadzanie, przycinanie i zimowanie róż - jak i kiedy to robić?
8. Przesadzanie róż
Najlepiej jest przesadzać różę pnącą uprawianą w doniczce co dwa-trzy lata. Przy czym idealną porą do tego zabiegu jest wiosna.
9. Przycinanie róż
Jak wszystkie róże, róża pnąca również powinna być przycinana, aby utrzymać mocny wzrost i piękne kwitnienie. Czas wykonania zabiegu oraz jego intensywność zależą od gatunku i odmiany.
10. Zimowanie róż
Wszystkie róże pnące wymagają ochrony przed mrozem. Późną jesienią należy w tym celu podstawę krzewu obsypać kopczykiem ziemi, ewentualnie kompostem lub ściółką z kory. W ten sposób roślina jest zabezpieczona przed wysychaniem i przemarznięciem. Dodatkową pomocą mogą być luźno ustawione wokół róży gałęzie świerkowe albo owinięcie pędów włókniną. Najwcześniej w drugiej połowie marca, względnie z początkiem kwitnienia forsycji, osłony zimowe należy usunąć.
Komentarze