Porady

Masz kominek? Postaw drewutnię

0 (0 opinii)

Dawniej kominek stanowił podstawowe źródło ogrzewania w domach. Obecnie ponownie wrócił do łask. Stał się nie tylko źródłem przyjemnego ciepła, lecz także elementem dekoracyjnym. Pięknie wygląda, uspokaja, relaksuje i stwarza miłą atmosferę. Decydując się na kominek opalany drewnem, musimy zaplanować także miejsce na składowanie opału.

W dzisiejszych czasach nie ma możliwości, żeby drewno zebrać w okolicy. Trzeba je kupić i następnie przechowywać w zadaszonym, przewiewnym i słonecznym miejscu. Najlepiej jeśli drewno zostanie umieszczone na pewnym podwyższeniu. Powinno być ułożone w luźne stosy, aby cyrkulacja powietrza przyczyniała się do jego wysychania.

W kominku powinno się palić drewnem suchym, które spala się równomiernie, nie dymi i wydziela dużo ciepła. Świeżo drewno nie nadaje się do kominka, gdyż wydziela dużo sadzy, która osadza się w przewodzie kominowym. Ponadto wydziela mało ciepła i zmniejsza ciąg kominowy. Dlatego też drewno przed użyciem w kominku powinno być sezonowane, czyli przechowywane do wyschnięcia w przewiewnym pomieszczeniu przez kilkanaście miesięcy. Można również kupić drewno suche, sezonowane, które również należy składować w przewiewnym miejscu, aby nie uległo zawilgoceniu.

Częstym błędem jest przechowywanie drewna opałowego w nieprzewiewnym, zamkniętym pomieszczeniu, np. w piwnicy, gdzie wilgoć może doprowadzić do pleśnienia i gnicia polan. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie zadaszonej drewutni, gdzie drewno będzie zabezpieczone przed deszczem i jednocześnie będzie mieć dostęp powietrza.

Drewno powinno być zabezpieczone przed deszczem i jednocześnie posiadać dostęp do powietrza
Drewno powinno być zabezpieczone przed deszczem i jednocześnie posiadać dostęp do powietrza

Budowle do składowania drewna

Ilość potrzebnego drewna jest zależna od tego, czy kominek stanowi ogrzewanie dodatkowe i element dekoracyjny, czy też drewno jest używane do ogrzewania całego domu. Jeśli potrzebujemy niewiele drewna, wystarczy złożyć je w szopie na narzędzia, pod zadaszoną pergolą, lub pod daszkiem przy ścianie domu. Natomiast jeśli zamierzamy używać dużych ilości drewna, warto postawić specjalną budowlę.

W kominku powinno się palić drewnem suchym. Świeże drewno nie nadaje się do tego celu. Wydziela dużo sadzy, produkuje mało ciepła i zmniejsza ciąg kominowy. Dlatego też powinno być sezonowane, czyli przechowywane do wyschnięcia w przewiewnym pomieszczeniu.

Drewutnia stanowi samodzielny budynek w ogrodzie, który może służyć nie tylko składowaniu drewna, lecz także narzędzi do jego cięcia i rąbania. Może być na tyle duża, że w środku można swobodnie porąbać drewno. Drewutnia jest budowlą zadaszoną o ażurowych ścianach zapewniających dobre sezonowanie drewna. Posiada utwardzoną podłogę z kamieni, cegieł, wylewki betonowej lub desek. Może być budynkiem wolnostojącym lub przylegać do ściany domu lub garażu.

Wiata na drewno jest prostą konstrukcją składającą się z daszku wspartego na słupach. Zapewnia cyrkulację powietrza i zabezpiecza przed deszczem i śniegiem. Wiaty z reguły nie posiadają podłogi, dlatego nadają się do drewna przechowywanego w skrzyniach lub na paletach. Najczęściej są wykorzystywane do sezonowania drewna tylko latem. Ciekawą odmianą wiaty jest pergola na drewno, która może jednocześnie pięknie dekorować ogród, gdy porośnie ją kwitnące pnącze. Budowa pergoli o lekkich ażurowych ściankach jest bardzo tania.

Metalowy regał do składowania drewna to bardzo tanie rozwiązanie, stabilne i solidne. Regał powinien być zabezpieczony daszkiem lub postawiony pod zadaszeniem. Musi być również zakotwiczony w podłożu dla bezpieczeństwa. Dla niewielkiej ilości drewna możemy zaopatrzyć się w składany regał tarasowy, który można zabezpieczyć przed deszczem folią.

Metalowy regał to bardzo tanie rozwiązanie. Stabilne i solidne
Metalowy regał to bardzo tanie rozwiązanie. Stabilne i solidne

Składowanie drewna przy ścianie budynku możemy wybrać, jeśli budynek posiada dach z wysuniętym okapem. Wadą tego rozwiązania jest niestabilność stosu, który lepiej jest zabezpieczyć drewnianym stelażem. Dla tego rozwiązania możemy wybrać tylko ścianę od południa, gdzie operujące słońce zapewni odpowiednią temperaturę dla wysychania drewna.

Miejsce na drewutnię

Planując w ogrodzie miejsce na drewutnię, należy wziąć pod uwagę, że polana będzie trzeba przynieść do domu. Dlatego też drewutnię warto usytuować blisko, aby wiodła do niej łatwo dostępna ścieżka. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie drewutni w takiej lokalizacji, aby można było do niej dojechać samochodem i załadować polana. Jest to szczególnie ważne zimą.

Najprostsza drewutnia składa się z dwóch ażurowych ścianek i dachu. Jej konstrukcja musi umożliwiać łatwe wyjmowanie polan, dlatego najlepiej sprawdzają się budowle prostokątne o szerokości będącej dwukrotną długością polan.

Budowa drewutni

Czasem już w trakcie projektowania domu uwzględnia się miejsce do składowania drewna, tak aby transport drewna do kominka był jak najbardziej komfortowy. Może to być miejsce zadaszone, przy ścianie budynku, blisko tarasu. Można też zdecydować się na budowlę wolnostojącą, która jednocześnie będzie miała charakter dekoracyjny. Efektowne zaprezentowanie drewna może stanowić ozdobę ogrodu.

Drewutnia powinna być tak zaprojektowana, aby wyjmowanie suchego drewna nie stanowiło problemu. Najlepiej aby była podzielona na dwie części. Powinna pomieścić tyle drewna, żeby starczyło na dwa sezony grzewcze, czyli około 10 metrów sześciennych opału. Najbardziej popularnym materiałem do budowy drewutni jest drewno, które estetycznie komponuje się ze składowanymi polanami opałowymi. Drewno do budowy drewutni musi być impregnowane, aby zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci, grzybów i owadów. Drewutnia powinna być postawiona na fundamencie z bloczków betonowych. W przypadku prostszych konstrukcji można użyć starych płytek chodnikowych ułożonych szerzej niż wielkość drewutni. Drewutnia musi mieć podłogę wykonaną z kostki brukowej lub desek, aby składowane polana nie stykały się z ziemią.

Drewutnia może atrakcyjnie dekorować ogród
Drewutnia może atrakcyjnie dekorować ogród

Najprostsza konstrukcja drewutni składa się z dwóch ażurowych ścianek i dachu. Wielkość drewutni może być różna, jednak musi umożliwiać łatwe wyjmowanie polan. Dlatego najlepiej sprawdzają się budowle prostokątne o szerokości będącej dwukrotną długością polan. Przeciętnie polana opałowe mają długość 30-40 cm. Najwygodniej układać je w dwóch stosach, dlatego przeciętna szerokość drewutni powinna wynosić ok. 80 cm. Długość z kolei zależy od tego, jak dużo drewna wykorzystuje się do ogrzewania. Wysokość drewutni nie powinna przekraczać 1,8 m.

Ścianki drewutni stanowią ramy z krawędziaków 9 x 9 cm łączone na czop. Ramy można posadzić na metalowych obejmach osadzonych w betonie. W celu stabilizacji ramy łączymy czterema krawędziakami na wpust. Wszystkie belki należy połączyć metalowymi kątownikami.

Inne sposoby na budowę drewutni

Inny sposób budowy drewutni polega na wykonaniu konstrukcji ze słupów połączonych z fundamentem przy pomocy wkrętów i kątowników. Na krótszych bokach oraz w tylnej części wykonuje się ścianki z desek poziomych. Część przeznaczona do składowania drewna posiada ścianki z desek przybitych w dużych odstępach. Jeśli część drewutni zostanie przeznaczona na składzik na narzędzia, jej ścianki trzeba szczelnie obić deskami i wykonać drzwi.

Na tak wykonanej konstrukcji należy położyć dach. Może on składać się z drewnianych krokwi. Do krokwi przybija się łaty, na których można umieścić pokrycie z blachodachówki. Można również wykonać dach płaski, nachylony pod pewnym kątem, aby spływała z niego woda i śnieg. Taki dach można pokryć papą lub blachą falistą.

0 (0 opinii)