Porady

Jak uprawiać agrest w ogrodzie?

0 (0 opinii)

Porzeczka agrest, nazywana krótko agrestem, jest gatunkiem krzewu z rodziny agrestowatych. Popularny kiedyś agrest wyszedł na pewien czas z mody i z niektórych ogrodów zniknął nawet zupełnie. Po pierwsze z powodu swoich kolców, które mogą mocno uprzykrzyć zbiór owoców, a po drugie ze względu na podatność krzewu na chorobę grzybową zwaną amerykańskim mączniakiem agrestu. Oba problemy udało się jednak hodowcom opanować.

Wyhodowano wiele odmian, które są odporne na mączniaka, oraz takie, które w ogóle nie mają kolców. Jak widać, nic już nie stoi na przeszkodzie, aby mieć w ogrodzie jagody wielkości wiśni o charakterystycznym kwaskowo-orzeźwiającym smaku. Są zdrowe i zawierają wiele witamin, przede wszystkim witaminę C, jak również minerały i kwasy owocowe.

Botaniczna forma agrestu jest w Europie, Azji i Afryce Północnej szeroko rozpowszechniona, rośnie również w Ameryce Północnej. Jak w przypadku wielu roślin uprawnych, nie da się już dokładnie ustalić, gdzie znajduje się pierwotna ojczyzna agrestu, ani gdzie po raz pierwszy człowiek zaczął go uprawiać. Wiadomo, że przodkowie ogrodowych odmian agrestu rosną w jasnych, przeważnie wilgotnych lasach i na ich obrzeżach.

Odmiany agrestu – wybór

Istnieje szeroki wybór różnych odmian agrestu. Różnią się kolorem owoców, owłosieniem jagód i brakiem albo obecnością kolców. Innym wyróżnikiem odmian może być okres kwitnienia krzewów i dojrzewania owoców. Owoce agrestu mogą być żółte, czerwone i zielone; te ostatnie bywają czasem białawe. Czerwone są przeważnie mniej słodkie i aromatyczne od zielonych albo żółtych. Oto kilka przykładów:

  • ‘Invicta’ – zielone, średniej wielkości owoce z wyraźnie zaznaczonymi żyłkami; wyprostowany pokrój; bardzo wczesne dojrzewanie owoców (od połowy czerwca); obfite zbiory; tylko krótkie kolce na łodygach; mała podatność na mączniaka.
  • ‘Grüne Hansa’ – średniowczesna odmiana (od początku lipca); odporna na mróz i bardzo wydajna; średnia podatność na mączniaka; mocne kolce; lekko owłosione owoce o delikatnym smaku.
  • ‘Grüne Kugel’ – wydajna odmiana o średnim okresie dojrzewania; przynosi duże owoce o zielonkawym zabarwieniu; smak słodko-kwaskowy; bardzo podatna na mączniaka oraz szkody od mrozu.
  • ‘Winham’s Industry’ – stara odmiana angielska; średniowczesne kwitnienie i dojrzewanie owoców; regularne i bardzo bogate zbiory; mocne kolce; duże owoce o ciemnoczerwonym zabarwieniu; miękko owłosione z grubą skórką i bardzo przyjemnym smaku; odmiana mocna, jednak możliwe jest opanowanie przez mączniaka.
  • ‘Rocula’ – odmiana wczesna o mocnych kolcach; owoce okrągłe, średniej wielkości, ciemnoczerwone; ze względu na cienka skórkę, podatne na uszkodzenia; odporna na mączniaka.
  • ‘Triumphant’ – wydajna odmiana o średniowczesnym okresie dojrzewania; jasnożółte, średniej wielkości jagody; smak słodki, ale mało aromatyczny; konieczne mocne cięcia prześwietlające, inaczej ma skłonność do drobnych owoców; owoce doskonałe na przetwory.
  • ‘Pax’ – wczesna odmiana o mocnym wzroście; łatwy zbiór ze względu na prawie zupełny brak kolców; duże, czerwone owoce ze skąpym owłosieniem; odporna na mączniaka.

Odmiany agrestu – szeroki wybór
Odmiany agrestu – szeroki wybór

Stanowisko i podłoże dla agrestu

Agrest znosi lekkie ocienienie, natomiast w pełnym słońcu mogą powstawać oparzenia owoców. Idealne jest miejsce nieco osłonięte przez większe krzewy albo drzewa owocowe. Agrest znosi wprawdzie duże spadki temperatury zimą, jednak nie powinien być narażony na późne przymrozki wiosenne, które mogą uszkodzić wcześnie rozwijające się kwiaty.

Ziemia powinna być luźna, próchniczna i niezbyt sucha. Przepuszczalne gleby piaszczyste trzeba wzbogacić humusem. Idealne są ziemie żyzne, średnio ciężkie, z odpowiednią wilgotnością. Na zbyt suchym podłożu agrest nie będzie rósł.

Jak pielęgnować agrest?

  • Podlewanie - agrest reaguje bardziej nerwowo na suszę niż na przykład porzeczka. Aby uzyskać bogate zbiory, trzeba zapewnić krzewom dużo wody, zwłaszcza w okresie dojrzewania jagód. Przetrwani dłuższego okresy suszy wymaga regularnego podlewania. Stres wywołany niedoborem wody szybko uwidoczni się małymi owocami i przedwczesnym ich opadaniem.
  • Nawożenie – aby agrest dobrze rósł, musi przyjmować z gleby odpowiednią ilość składników odżywczych. Do nawożenia krzewów można zastosować uniwersalny nawóz organiczny, nawóz do roślin jagodowych albo naturalny nawóz ogrodowy w formie kompostu. Zaletą nawozu organicznego jest stopniowy rozkład i dostępność składników pokarmowych. W ten sposób nie ma niebezpieczeństwa przenawożenia roślin albo szybkiego wypłukania nawozu do głębszych warstw ziemi i wód gruntowych.

Agrest znosi lekkie ocienienie.
Agrest znosi lekkie ocienienie.

  • Organiczne nawozy – kompost ogrodowy albo dojrzały obornik – powinno się podawać późną jesienią, aby zawarte w nich składniki pokarmowe mogły być do dyspozycji rośliny na początku nowego okresy wegetacyjnego. Do obfitego owocowania agrest potrzebuje przede wszystkim wystarczająco dużo potasu, dlatego nawozy do roślin jagodowych zawsze zawierają odpowiedni udział tego składnika. Największy wzrost rośliny przypada na okres od połowy kwietnia do końca maja, dlatego główne nawożenie trzeba przeprowadzić wczesną wiosną. Glebę wokół krzewów agrestu można też okryć ściółką z koszenia trawnika.
  • Przesadzanie – zmiana miejsca dla agrestu jest możliwa nawet po kilku latach. Najlepszą porą jest jesień (październik/listopad), kiedy roślina znajduje się w spoczynku wegetacyjnym, ale można wykonać zabieg również na wiosnę. W każd6ym razie ziemia powinna być niezmarznięta, a dzień, kiedy będzie wykonywane przesadzanie, możliwie bez mrozu. Ponieważ podczas zmiany miejsca wzrostu rośliny zachodzi utrata znacznej części systemu korzeniowego, trzeba nadziemną część skrócić o około jedną trzecią.
    Krzew należy wykopać z dużą bryłą korzeniową i w nowym miejscu dodać nieco kompostu, aby roślina miała dobre zaopatrzenie i mniej przeżyła stres związany z przeniesieniem. Nie należy też zapominać o obfitym podlewaniu krzewu w początkowym okresie.

Poradnik uprawy agrestu w ogrodzie
Poradnik uprawy agrestu w ogrodzie

  • Przycinanie – agrest można prowadzić w formie krzewu albo na pniu; da się też zachować formę szpaleru. Agrest na pniu jest wygodniejszy do zbioru, ale mniej długowieczny od krzewu. Agrest tworzy owoce przede wszystkim na jednorocznych bocznych gałęziach starszych pędów. Aby pobudzać roślinę do takiego wzrostu, trzeba ją regularnie przycinać. Po sadzeniu jesiennym następuje pierwsze cięcie wiosną albo nawet późną zimą. Najmocniejsze pędy trzeba przy tym skrócić o jedną trzecią. Pozostałe pędy, z wyjątkiem około sześciu, usuwa się całkowicie. W następnych latach każdego roku należy wymienić dwa stare pędy na młode, przycinając je przy ziemi i pozostawiając w ich miejsce dwa nowe. Starsze pędy boczne, które owocowały, skraca się po zbiorach albo następnej wiosny. Tegoroczne pędy trzeba koniecznie zostawić, ponieważ to na nich pojawią się w przyszłym roku jagody. Prześwietlenie krzewu ułatwia zbiory zwłaszcza odmian kolczastych.
0 (0 opinii)