Porady

Jak sadzić magnolię? Podłoże, terminy sadzenia

4,5 (28 opinii)

Magnolia to drzewo o niewiarygodnie pięknych kwiatach. Ich niezwykła uroda oraz upajający aromat od dawna wzbudzają zachwyt. Jak sadzić magnolie? Jaki termin będzie najlepszy? Przeczytajcie.

Magnolia – roślina magiczna?

Warto wiedzieć, że w Chinach magnolia jest uważana za roślinę magiczną. Zgodnie z wierzeniami, jeśli dziewczyna chce wyjść za mąż, powinna objąć pień drzewa, a wkrótce pojawi się narzeczony. W Japonii natomiast znana jest piękna i smutna legenda o pochodzeniu magnolii. Dziewczyna o imieniu Keiko zarabiała na życie, wyrabiając papierowe kwiaty. Były one piękne, ale niestety płacono jej za nie tylko grosze. Dopiero papuga, z którą dziewczyna dzieliła się jedzeniem, ujawniła jej sekret. Papierowe kwiaty ożyją, jeśli spadnie na nie kropla krwi, ale w żadnym wypadku nie może to być kropla ostatnia. Korzystając z tej tajemnicy, dziewczyna stała się bogata. Jednak jej chciwy kochanek, chcąc żyć w luksusie, zmuszał ją do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Pewnego dnia Keiko ostatnią kroplą krwi ożywiła papierowy kwiat i umarła. Ten właśnie kwiat został nazwany magnolią i do dzisiaj symbolizuje szlachetność i hojność serca.

Zakup sadzonek magnolii

Zanim przystąpi się do sadzenia magnolii, trzeba wybrać odpowiednie sadzonki. Najlepiej kupować młode rośliny w szkółkach roślin albo w specjalistycznych sklepach. Chodzi o to, aby uzyskać informacje o wymaganiach i mrozoodporności wybranej odmiany. Sadzenie na wschodzie kraju gatunków i odmian, które pięknie kwitną na przykład na Pomorzu Zachodnim, może być stratą czasu i pieniędzy.

Zanim przystąpi się do sadzenia magnolii, trzeba wybrać odpowiednie sadzonki. Najlepiej kupować młode rośliny w szkółkach roślin albo w specjalistycznych sklepach.

Sadzonki dostępne w handlu mogą być w balotach albo w pojemnikach. W pierwszym przypadku rośliny rosły w gruncie. Korzenie miały kilka razy przycinane, aby wytworzyły możliwie gęsty system korzeniowy w małej przestrzeni. Wykopane i zawinięte z bryłą korzeniową magnolie nie przesychają i łatwo mogą być przeniesione do ogrodu. W przeciwieństwie do sadzonek balotowanych rośliny pojemnikowe rosły cały czas w doniczkach. Ta metoda uprawy magnolii umożliwia sadzenie praktycznie przez cały rok, o ile tylko gleba nie jest zmarznięta. Korzenie pozostają zawsze w stanie nienaruszonym, co gwarantuje bezstresowe przyjęcie się roślin w ogrodzie.

Zapoznaj się: Choroby i szkodniki magnolii – objawy i zwalczanie

Kiedy powinno się sadzić magnolię?

Większość specjalistów uważa, że magnolie najlepiej jest sadzić jesienią, od połowy do końca października. Sadzonki znajdują się już w stanie spoczynku wegetacyjnego. Jesienne sadzenie zapewnia prawie 100% udatności.

Większość specjalistów uważa, że magnolie najlepiej jest sadzić jesienią w okresie od połowy do końca października.

Co do wiosennego terminu sadzenia, zdania są podzielone. Jedni ogrodnicy sądzą, że magnolie, podobnie jak drzewa owocowe, można sadzić wiosną – w kwietniu. Inni twierdzą zaś, że nawet niewielkie spóźnione przymrozki zdolne są wyrządzić dopiero co rozbudzonym magnoliom nieodwracalne szkody. Ich rehabilitacja będzie po takim przemarznięciu długotrwała i prawdopodobnie mało efektywna. 

Nasiona magnolii
Nasiona magnolii

Przygotowanie miejsca i podłoża pod magnolię

Przy sadzeniu magnolii ważne jest, aby młodej roślinie od początku stworzyć optymalne warunki do życia. Będzie wówczas mogła szybko i dobrze się rozwijać. Miejsce do sadzenia należy wybrać zawczasu, pamiętając, że magnolia:

Dołek do sadzenia powinien być co najmniej trzy razy większy od średnicy i wysokości bryły korzeniowej magnolii. Dno dołka powinno być dodatkowo spulchnione, aby uniknąć zastoju wody albo późniejszego napotkania korzeni na przeszkodę. Następnie należy nasypać do niego ziemi kwiatowej o kwaśnym odczynie i dużej zawartości próchnicy. Na tę warstwę ustawia się namoczoną bryłę korzeniową albo wyjętą z pojemnika roślinę. W tym momencie należy koniecznie zwrócić uwagę na głębokość sadzenia. Nie wolno magnolii zagłębić bardziej niż do pierwotnego poziomu balotu albo pojemnka.

Dołek do sadzenia powinien być co najmniej trzy razy większy od średnicy i wysokości bryły korzeniowej magnolii.

W przypadku wyższych sadzonek magnolii (ok. 1,75 m) należy od razu przygotować dla nich paliki (1-3 sztuk). Pomogą one młodej roślinie utrzymać się w gruncie. Musi upłynąć przynajmniej jeden sezon, zanim na dobre zakotwiczy się w ziemi. Pień drzewka należy przymocować do podpórek miękkim sznurkiem albo taśmą gumową tak, aby nie doznał uszkodzeń. Kiedy młoda magnolia stoi wreszcie na swoim miejscu, należy ją podlać, ale bez nadmiernego przemoczenia.

Jeżeli w ciągu kilku lat magnolia nie będzie dobrze rosła, możliwe, że posadziliśmy ją w złym miejscu. Wtedy warto pomyśleć o przesadzeniu magnolii, o czym piszemy w osobnym artykule.

4,5 (28 opinii)