Porady

Choroby i szkodniki magnolii – objawy i zwalczanie

4,4 (26 opinii)

Zdrowe magnolie są naprawdę odporne na choroby albo ataki szkodników. Zachorowanie oznacza zawsze, że magnolia na skutek nieodpowiedniego stanowiska albo niewłaściwej pielęgnacji została osłabiona i przez to straciła wrodzoną odporność.

Patogeny nieożywione

Niepokojące zmiany w wyglądzie magnolii nie zawsze są wywołane przez patogeny ożywione.

1. Magnolia ma żółte liście

Większość magnolii, z wyjątkiem zimozielonych, zrzuca jesienią liście, które wcześniej się przebarwiają. Jeśli jednak takie przebarwienie następuje w środku lata, albo wręcz na wiosnę, przyczyną może być chloroza. Chloroza wskazuje zawsze na niedobór w glebie magnezu i żelaza albo nadmiar wapnia. Z tych powodów roślina nie jest w stanie prowadzić fotosyntezy.

Pomóc może zastosowanie nawozu z zawartością Fe i Mg. Jeśli wartość pH jest zbyt wysoka, należy zwiększyć kwasowość podłoża.  

2. Magnolia ma brązowe liście

Przyczyny brązowienia liści mogą być różne. Jeśli jednak przebarwiają się nie tylko liście, ale również pąki liściowe i kwiaty, odpowiedzialność ponoszą zwykle wiosenne przymrozki. Gdyby ta przyczyna nie wchodziła w rachubę, należy wówczas przebadać glebę i stanowisko. Magnolie lubią lekko kwaśne podłoże o pH 5,5-6,5. Miejsce w pełnym ocienieniu jest dla nich nie do przyjęcia.

O ile magnolia rośnie w niewłaściwym miejscu, należy ją niezwłocznie przesadzić. W przypadku wiosennych przymrozków niewiele można zrobić, poza przeczekaniem. O poprawnym przesadzaniu magnolii piszemy tutaj.

3. Magnolia gubi liście

Wiele gatunków magnolii zrzuca przed zimą liście i przygotowuje się do spoczynku. Wiosną – w zależności od gatunku – przed albo po kwitnieniu pojawiają się nowe liście. Opad liści w ciągu lata jest sygnałem, że magnolia źle się czuje. Jedną z przyczyn może być niedawne posadzenie albo przesadzenie rośliny. w takich wypadkach dochodzi często do uszkodzenia albo przycięcia systemu korzeniowego. Zredukowane korzenie nie są w stanie zaopatrzyć w pożywienie całej części nadziemnej, stąd pozbywanie się liści.

Żółte liście magnolii - jak wyleczyć?
eXtension
Żółte liście magnolii - jak wyleczyć?

Patogeny ożywione

Osłabione magnolie stają się podatne na różne choroby grzybowe bakteryjne. Oto najczęściej spotykane przypadki:

1. Bakteryjna plamistość liści magnolii

Jest to choroba bakteryjna wywołana przez Pseudomonas syringae. Rozwija się szczególnie w warunkach chłodnych i wilgotnych (temperatura między 15°C i 25°C). Na obu stronach liści pojawiają się ciemne plamy. Otoczone są często żółknącą tkanką, a środku tworzą się dziury. Porażone bywają nie tylko liście, ale też kwiaty i młode pędy, które z czasem zamierają. Bakterie przenoszą się z kroplami deszczu, zimują w liściach albo opanowanych pędach.

Bakteria Pseudomonas syringae wyrządza szkody nie tylko magnolii. Po raz pierwszy odkryto ją na bzie lilaku (po łacinie „Syringa”) – stąd nazwa.

Chorobę plamistości liści najlepiej jest zwalczać poprzez zapobieganie. Ważne jest, aby korona magnolii nie była zbyt gęsta, ale przepuszczała dosyć światła i powietrza. Liście powinny mieć możliwość szybko obeschnąć, dlatego magnolia nigdy nie powinna być podlewana latem z góry. Wodę należy podawać bezpośrednio na bryłę korzeniową. Opanowane części rośliny należy jak najprędzej usunąć.

2. Mączniak na magnolii

Istnieją dwa rodzaje tej choroby grzybowej roślin, która objawia się białawym albo szarym nalotem na liściach. Z czasem liście brązowieją i opadają. Chorobę wywołują grzyby z rzędu Erysiphales.

Przy znacznym opanowaniu rośliny należy zastosować opryski fungicydem.

3. Szara pleśń magnolii

Choroba grzybowa wywołana zwykle przez gronowca szarego (Botrytis cinerea Pers). Podczas wilgotnej pogody na płatkach kwiatów magnolii pojawiają się wodniste, brązowe plamy. Chore tkanki gniją i pojawia się na nich szary nalot.

Zwalczanie choroby polega na opryskach grzybobójczym preparatem oraz usuwaniu opanowanych części rośliny.

Przeczytaj również: Magnolie do małego ogrodu – jakie odmiany?

4. Antraknoza (zgorzel)

Za powstanie choroby odpowiadają grzyby m.in. z rodzaju Colletotrichum. Na liściach pojawiają się duże brunatne plamy. Z czasem liść deformuje się, schnie i opada.

Choroba rozwija się przy dużej wilgotności i temperaturze powietrza. Sprzyja jej uszkodzenie rośliny spowodowane przycinaniem albo żerowaniem szkodników. Chore części rośliny należy usuwać.

5. Parch magnolii

Chorobę wywołuje grzyb Elsinoë magnoliae. Na kwiatach, liściach i młodych pędach pojawiają się niewielkie brunatnoczerwone plamy. Opanowane części magnolii ulegają deformacji. Należy je wycinać, a roślinę opryskiwać preparatem-fungicydem.

6. Zamieranie pędów

Grzyby z rodzaju Botryosphaeria powodują powstawanie brunatnych plam na pędach. Z czasem plamy obejmują cały obwód. Chore pędy obumierają od wierzchołka. Postępowanie jak z innymi chorobami grzybowymi: usuwanie porażonych części oraz opryski fungicydami.

Zarażona magnolia chorobą grzybową
LawnSavers
Zarażona magnolia chorobą grzybową

Szkodniki owadzie magnolii

1. Czerwce

Maleńkie pluskwiaki sadowiące się na młodych pędach, jak również na dolnej stronie liści i wysysające soki. Porażone części magnolii zostają osłabione i obumierają. Owady zasiedlają rośliny osłabione albo nadmiernie nawożone azotem. W razie potrzeby może pomóc oprysk insektycydem.

2. Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae)

Gatunek roztocza żerującego na liściach magnolii. Na opanowanych roślinach widoczne są jasne plamki, które stają się coraz liczniejsze. Z czasem liście żółkną i opadają.

3. Wciornastek różówek (Thrips fuscipennis)

Maleńki owad żerujący na młodych liściach i pąkach kwiatowych. Wysysa sok, powodując deformację części roślin.

4. Mszyca smugowa (Macrosiphum euphorbiae)

Mały pluskwiak tworzący kolonie na wierzchołkach pędów i na dolnej stronie liści. Wysysanie soku powoduje zahamowanie wzrostu opanowanych części rośliny.  

4,4 (26 opinii)