Porady

Jak rozmnażać tulipany?

5 (5 opinii)

Większość ogrodników-amatorów zna metodę uprawy tulipanów z cebulek przybyszowych, które tworzą się obok macierzystych. Jest to podstawowa metoda rozmnażania tulipanów należących do odmian hodowlanych. Wysadzanie cebulek jest tak popularne, że wiele osób być może nawet nie wie, że tulipany rozmnażają się przy pomocy nasion.

Oczywiście, jak wszystkie rośliny okrytonasienne, tulipany po zapyleniu zaczynają rozwijać nasiona. Dzikie gatunki tulipanów rozmnażają się właśnie w taki sposób. Podczas uprawy z nasion tulipana będącego mieszańcem albo kultywarem, cechy charakterystyczne dla tego egzemplarza nie zostają zachowane. A na pierwsze kwiaty trzeba poczekać 4-5 lat. Dlatego też generatywne rozmnażanie tulipanów stosuje się głównie w pracach selekcyjnych.

Jak rozmnażać tulipany z nasion?

Tulipan jest rośliną zapylaną krzyżowo. To znaczy, kwiaty są tak zbudowane, że zapylenie następuje prawie wyłącznie pyłkiem z obcej rośliny (mechanizmy zabezpieczające przed samopylnością nie są całkowicie skuteczne). Mamy do czynienia z wymianą genetyczną. W naturze przenoszeniem pyłku między roślinami zajmują się owady. Ale dla otrzymania określonej odmiany tulipanów kwiaty są zapylane sztucznie. W ten sposób można spowodować celowe zmieszanie wybranych roślin rodzicielskich.

Zwykle taki zabieg sztucznego zapylenia krzyżowego można przeprowadzić, kiedy obie rośliny kwitną jednocześnie. W przypadku tulipanów, pyłek kwiatowy zachowuje długą żywotność nawet do 100 dni. Oznacza to, że pyłek z kwiatów wczesnego gatunku może być przechowany w lodówce do momentu zakwitnięcia gatunku (albo hybrydy) zapylanego.

Na dwa dni przed zapyleniem, w macierzystym kwiecie trzeba usunąć pylniki. Pyłek nanosi się pędzelkiem na słupek dwukrotnie, z przerwą 2-3 dni. Następnie kwiat trzeba osłonić, aby uniknąć przypadkowego zapylenia przez owady. Kiedy trzykomorowe kapsułki z nasionami staną się brązowe i zaczną pękać, trzeba natychmiast przystąpić do zbioru nasion, inaczej wypadną na ziemię. Po zbiorze nasiona przechowuje się w temperaturze 5-8°C powyżej zera.

Nasiona tulipanów w sklepie ogrodniczym
Socha Poznań
Nasiona tulipanów w sklepie ogrodniczym

Tulipany posadzone z nasion - jak uprawiać?

Jesienią nasiona tulipanów wysiewa się do gruntu. Wielu ogrodników wysiewa nasiona do skrzynek, aby stworzyć odpowiedni mikroklimat. Nasiona zagłębia się w grunt na 1-2 cm. W najbliższej przyszłości proces przebiega mniej więcej tak:

  • W ciągu miesięcy zimowych po wysiewie podtrzymuje się niską temperaturę, ale unika się mrozu.
  • Wiosną podlewa się i spulchnia podłoże.
  • Przez dwa lata młode tulipany rosną w jednym miejscu. Po drugim roku małe cebulki wykopuje się, aby przenieść je na nowe miejsce. W następnych latach przesadzanie powtarza się.

Kiedy młode tulipany zaczną kwitnąć, z każdym rokiem można wybierać rośliny o cechach najbardziej zbliżonych do założonych wyników krzyżówki. W przyszłości rozmnażanie wybranych egzemplarzy przeprowadza się wegetatywnie – przez cebulki.

Tulipany na rabacie kwiatowej
Historylines
Tulipany na rabacie kwiatowej

Jak rozmnażać tulipany z cebulek?

Pod koniec sezonu wegetacyjnego cebula macierzysta jest otoczona małymi cebulkami przybyszowymi. Jedna z nich jest największa i nazywa się ją zastępczą (cebule są jednoroczne i macierzysta cebula tulipana po przekwitnięciu obumiera). Aby otrzymać dobrej jakości cebulki tulipanów, należy:

  • Usunąć koszyczki nasienne; roślina nie będzie tracić energii na wytwarzanie nasion i cebulki przybyszowe będą bardziej dorodne.
  • Ścinając kwiat należy pozostawić liście, które będą zaopatrywać cebulę w składniki odżywcze.

Cebulki wykopuje się pod koniec lipca. Określenie właściwego terminu jest bardzo ważne, ponieważ:

  • Zbyt wczesne wykopanie nie pozwoli cebulkom w pełni dojrzeć. Łupina nie będzie dobrze uformowana, co negatywnie odbije się na ich przechowywaniu.
  • Zbyt późny termin, kiedy części nadziemne roślin całkowicie już obumarły, prowadzi do straty znacznej części cebulek. Miejsce, gdzie rosną staje się niewidoczne i łatwo można cebulki podczas wykopywania uszkodzić.

Gniazda cebulek można wykopywać, kiedy liście i łodygi całkowicie uschną. Po wykopaniu cebulek trzeba wykonać:

W okryty grunt sadzi się cebulki tulipanów pod koniec września/na początku października. Prawidłowe określenie terminu sadzenia jest również bardzo ważne. Zbyt wcześnie posadzone cebulki w ciepłą jeszcze ziemię, mogą przedwcześnie rozpocząć wegetację. Posadzone zbyt późno nie zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy.

5 (5 opinii)