Porady

Co zrobić, żeby kalanchoe (żyworódka) zaczęło kwitnąć?

4,6 (19 opinii)

W sposób całkowicie nieuzasadniony uważa się czasem kalanchoe za „kwiat jednorazowy”, który po przekwitnieniu można tylko wyrzucić. Piękne i kolorowe kwiaty tego sukulenta zdobią mieszkania od zimy do wiosny, kiedy inne rośliny wcale się z kwitnieniem nie spieszą. Niestety, kwiaty kalanchoe też w końcu tracą urok i więdną. Co zrobić, żeby roślina znowu zakwitła?

Większość osób uprawia kalanchoe jedynie przez jeden sezon, a potem je wyrzuca. Przyczyną tego jest przekonanie, że powtórne kwitnienie ciężko jest osiągnąć. Skoro kalanchoe raz przekwitło, to niechętnie da się przekonać do ponownego zaprezentowania swojej urody. Klucz do sukcesu tkwi w pewnej osobliwości niektórych roślin, zwanej fotoperiodyzmem.

W jakich warunkach kwitnie kalanchoe (żyworódka)?

Kalanchoe, ale też chryzantemy, astry i nawłoć, należą do grupy roślin dnia krótkiego. Oznacza to, że mogą one zakwitnąć tylko przy ograniczonym dostępie do światła (poniżej 10 godzin dziennie). Reakcje chemiczne, które zachodzą w roślinie w ciemności, pobudzają kwitnienie. Nadmiar światła, także sztucznego, może zahamować tworzenie kwiatów.

Poniżej wskazówki, co należy zrobić, by kalanchoe zakwitło

  • Wykonać cięcie rośliny po zakończeniu kwitnienia – ten zabieg odmłodzi kalanchoe oraz zapewni rozwijanie nowych, mocnych pędów.
  • Dobrze jest połączyć cięcie z przesadzaniem tej rośliny doniczkowej.
  • Roślinę należy przesadzić do większej doniczki i świeżego podłoża.
  • Od listopada kalanchoe nie powinno mieć dłuższego dziennego okresu oświetlenia, niż 8-9 godzin – dotyczy to zarówno naturalnego światła słonecznego, jak i sztucznego w mieszkaniu.
  • Należy zapewnić roślinie pobyt w ciemności od np. godziny 20 do 9 rano. W tym celu można ją przykryć nieprzezroczystym pojemnikiem albo kartonem. Podobną rolę spełni wstawienie doniczki z rośliną do szafy albo do jakiegoś pomieszczenia bez okien.
  • Korzystna będzie przy tym temperatura obniżona do 10-15ºC.
  • Podlewanie tej rośliny doniczkowej powinno zostać zredukowane, a nawożenie odstawione. Ten stan należy utrzymywać przez sześć do ośmiu tygodni, a po tym okresie należy pielęgnować kalanchoe całkiem normalnie.

Jak pielęgnować kalanchoe?
Jak pielęgnować kalanchoe?

Jak pielęgnować kalanchoe (żyworódkę)?

Przyczyn, które uniemożliwiają temu niezwykłemu sukulentowi tworzenie pąków kwiatowych, należy w większości przypadków szukać w nieprawidłowościach pielęgnacji. Chociaż ta roślina docznikowa nie należy do zbyt kapryśnych mieszkanek okiennych parapetów, to będzie kwitła tylko po spełnieniu pewnych warunków:

1. Odpowiednie oświetlenie 

Najlepiej czuje się kalanchoe na wschodnich i zachodnich oknach, gdzie otrzymuje dosyć rozproszonego światła. O stopniu naświetlenia komforcie rośliny można wnioskować po wyglądzie liści i pędów. W dobrych warunkach powinny mieć nasyconą barwę i mocny, zdrowy wygląd. Przy niedostatku światła liście bledną, młode pędy wyrastają drobne, a stare wydłużają się. Z kolei nadmiar słońca i energii cieplnej prowadzi do poparzeń liści. Aby zaprogramować kwitnienie kalanchoe, domowa pielęgnacja musi koniecznie zawierać czynnik ograniczania długości jasnego dnia do 8-10 godzin. Jeśli roślina będzie pozostawać w świetle dłużej, proces powstawania pąków kwiatowych nie nastąpi. Przy czym należy brać pod uwagę również oświetlenie sztuczne.

2. Właściwa temperatura

W okresie tworzenia nowych pędów, przyrostu zielonej masy i zawiązywania pąków kwiatowych kalanchoe dobrze się czuje w temperaturze 18-20ºC w nocy i 22-27°C w dzień. Skrajnie negatywnie wpływają na kalanchoe przeciągi oraz pobyt na chłodzie.

3. Radykalne cięcie rośliny po okresie kwitnienia

Skrócenie pędów nawet o połowę zapewni roślinie zachowanie ładnego, zwartego pokroju oraz tworzenie nowych pąków kwiatowych.

Zdarza się czasem, że mimo zachowania wszelkich zasad pielęgnacji kalanchoe nie zamierza rozwijać kwiatów. Jeśli roślina kwitła długo i obficie, może być przez to osłabiona i należy pozwolić jej na odpoczynek. Także wiek kalanchoe może sprawić, że roślina jest zbyt słaba, aby kwitnąć. W takim wypadku dobrze jest pobrać z niej sadzonki pędowe i po ukorzenieniu doczekać się nowych, młodych kwiatów.

Więcej o uprawie i pielęgnacji kalanchoe (żyworódki) przeczytasz w naszym osobnym artykule.

4,6 (19 opinii)