Porady

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Metody chemiczne i mechaniczne

0 (0 opinii)

Ogród to nie tylko same rzeczy, które akceptujemy w każdym calu. Niektórych z nich – choćby nie wiadomo jak szczytny był cel – polubić się nie da. Do nich należy m.in. kret, a właściwie jego kopce, które potrafią zepsuć najpiękniejszy trawnik czy rabaty. Gdy już do tego dojdzie, musimy szybko reagować, a czasami metody naturalne nie pomagają. Wtedy pora sięgnąć po środki chemiczne i mechaniczne. Które z nich skutecznie wybawią kreta z ogrodu? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Gdy zapobieganie okazało się nieskuteczne…

W osobnym artykule „Kret w ogrodzie – jak się go pozbyć?” opisujemy metody naturalne i zabiegi, które mają nie dopuścić do pojawienia się kreta w ogrodzie. To najlepsze sposoby, dzięki którym unikniemy skutków zawitania tego nieproszonego gościa na naszej posesji. Co jednak zrobić, gdy kret wdarł się w nasze uprawy, a metody przyjazne środowisku naturalnemu zawodzą? Niestety pora wypowiedzieć mu wojnę. Aby była ona jak najbardziej łagodna, zacznijmy od metod mechanicznych, zanim przejdziemy do zastosowania środków drastycznych chemicznych.

Zobacz: Jak działa siatka na krety? Właściwości, montaż, cena

Pozbywamy się kreta z ogrodu – metody mechaniczne

Metody mechaniczne mają na celu głównie odstraszenie kreta. Innym celem może być złapanie go i przesiedlenie w inne miejsce. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze z nich:

1. Pułapka rurowa

To najpopularniejsza pułapka. Ma kształt rury, a z obu stron zakończona jest drzwiczkami, które otwierają się tylko do wewnątrz. Gdy kret wejdzie do niej, nie będzie w stanie samodzielnie wyjść. Taką pułapkę należy umieścić w korytarzu kreta (optymalnie od razu przy kopcu) i następnie wyczekiwać osobnika. Uwaga! Najlepiej sprawdzać pułapkę dwa razy dziennie, aby nie dopuścić do śmierci kreta, gdy ten już znajdzie się w rurze.

2. Łapka kleszczowa

Niestety jest to metoda brutalna, której nie polecamy. Nie mniej jednak jest skuteczna, a o tym jest dzisiejszy artykuł. Łapkę mocuje się w kopcu lub tunelu. Gdy kret po niej przejdzie, uruchamiana jest zapadka zaciskająca kleszcze.

3. Odstraszacz elektryczny

Może być solarny lub akumulatorowy. Emituje on fale dźwiękowe słyszalne dla kreta oraz drgania, które odstraszają osobnika. Kupując taki odstraszacz sprawdzajcie, jaką powierzchnię zabezpiecza urządzenie (jaki ma promień działania). Na średniej wielkości ogród zwykle potrzeba kilka takich nadajników.

Działania kreta w ogrodzie potrafią być bardzo uciażliwe
Działania kreta w ogrodzie potrafią być bardzo uciażliwe

Skuteczne metody chemiczne na pozbycie się kreta

Metody chemiczne bywają zwykle bardziej brutalne i szkodliwe. Postaramy się wybrać w niniejszym zestawieniu takie, które w pierwszej kolejności mają na celu odstraszenie kreta i zmuszenie go do przesiedlenia oraz nie są tak szkodliwe dla flory.

1. Karbid

Bardzo popularny preparat, który wsypujemy do nory kreta. Zalewamy go wodą, a w wyniku takiej reakcji wydziela się bardzo nieprzyjemny zapach odstraszający krety.

2. Płyn na krety

Działa bardzo podobnie do karbidu, z tym, że nie trzeba go zalewać wodą, ponieważ jest gotowy do użycia. Dostępność i liczba rodzajów jest ogromna, więc możemy testować każdy z nich, aż w końcu kret się wyniesie z naszego ogrodu.

3. Granulaty do trawników

Granulaty złożone są z substancji biodegradowalnych, które nie szkodzą środowisku. Rozsypujemy je w całym ogrodzie. Granulaty wydzielają zapachy bardzo nieprzyjemne dla kretów (a nawet dla kotów czy psów).

4. Nawozy do trawników

Istnieją na rynku nawozy, które poza funkcjami zasilania trawników, mają również za zadanie odstraszyć szkodniki poprzez wydzielanie specjalnych aromatów. Najpopularniejszym zapachem, którego krety nie znoszą, jest lawenda.

5. Świece dymne

Dość drastyczna metoda, po którą nie zalecamy sięgać (ewentualnie w ostateczności). Świece umieszczamy w korytarzach, które zostają wypełnione dymem. Pod wpływem wilgoci wydzielają środek doprowadzający do likwidacji gryzoni. Zanim sięgniemy po takie produkty, warto spróbować z mniej inwazyjnymi świecami, które mają na celu tylko wypłoszenie kreta.

Przeczytaj także: Nornica czy kret – jak rozpoznać?

0 (0 opinii)