Porady

Nornica czy kret – jak rozpoznać?

0 (0 opinii)

Nornica ruda i kret europejski to zwierzęta, które często żerują w ogrodach i na działkach. Są uważne za szkodniki, ponieważ niszczą grządki i trawniki. Objawy ich obecności są podobne, dlatego warto wiedzieć, jak odróżnić je od siebie i na co zwrócić uwagę. W artykule odpowiadamy na pytania, które pomogą rozpoznać, czy przyczyną szkód w naszym ogrodzie jest nornica, czy kret.

Jak wygląda nornica, a jak kret?

Nornicę lub kreta trudno jest dostrzec w ogrodzie podczas żerowania, jednak warto wiedzieć, jak wyglądają te zwierzęta i czym się od siebie różnią. Różnice są znaczne i z pewnością nie pomylimy obu tych zwierząt.

Nornica wyglądem przypomina mysz polną lub chomika. Zwykle waży około 20-30 g, średnio ma 10 cm długości i 5 cm, słabo owłosiony ogon. Cechą charakterystyczną jest ubarwienie. Futerko jest szare z rudymi refleksami w umaszczeniu. Oczy są czarne, lekko wypukłe i okrągłe. Dwa górne siekacze są wydłużone i rosną przez całe życie, dlatego zwierzę musi nieustannie je ścierać. Są ostre i może nimi przegryźć korę lub gałęzie. Nornica ma długie, tylne nogi, które przystosowane są do skakania. Jest zwinna, porusza się szybko także na ziemi. W przypadku zagrożenia potrafi doskonale schować się przed niebezpieczeństwem.

Zapoznaj się: Naturalne sposoby na zwalczanie nornic w ogrodzie

Nornica w ogrodzie
Nornica w ogrodzie

Kret jest większym zwierzęciem, ma 17-20 cm długości i walcowate ciało oraz krótki ogon. Jego futerko jest gęste, aksamitne i czarne, a od spodu szare. Nie chłonie wody i jest odporne na brud. Ma małą głowę w kształcie klina i mały, różowy ryjek. Uszy i oczy są niemal niewidoczne. Zwierzę jest praktycznie ślepe, odczuwa jedynie natężenie światła. Ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu i smaku. Przednie łapy, zakończone pazurami są silnie rozwinięte i przypominają łopaty. To dzięki nim kret może budować tunele przez długi czas. Na powierzchni ziemi porusza się powoli i chaotycznie, dlatego rzadko wychodzi ze swoich podziemnych korytarzy.

Kret
Kret w ogrodzie

Czym żywi się nornica, a czym kret?

Mimo że nornica i kret są szkodnikami, które powodują zniszczenia w naszym ogrodzie i na naszych działkach, to oprócz różnic w wyglądzie, różni je również sposób odżywiania.

Nornica ruda jest zwierzęciem roślinożernym. Jej pożywieniem są:

  • korzenie,

  • bulwy,

  • kłącza,

  • cebule.

Zdarza się, że żywi się także warzywami. Ponieważ potrafi wdrapywać się na drzewa, jej łupem padają owoce. Na zimę gromadzi zapasy nasion, jagód i młodych pędów drzew, jednak zdarzyć się może, że tym okresie będzie brakować pokarmu, dlatego obgryza korę z pni i gałęzi. Dorosły osobnik może przetrwać bez pożywienia nawet 5 dni. Aktywna jest nocą lub wieczorem. Czasami może pojawić się na powierzchni w dzień, dzieje się tak jednak tylko wtedy, dy jest głodna.

Kret jest owadożernym ssakiem. Żywi się:

  • dżdżownicami,

  • larwami owadów,

  • drobnymi kręgowcami,

  • poczwarkami owadów,

  • drobnymi gryzoniami.

Pożywienie lokalizuje za pomocą bardzo czułego słuchu i włosów czuciowych na pysku i ogonie, które są wrażliwe na drgania. Obok podziemnego gniazda ma spiżarnię, w której gromadzi dżdżownice. Może być ich nawet kilkaset i stanowią zapas pokarmu na zimę. Kret jest aktywny przez około 4 godziny, po czym zapada w sen i śpi przez 3 godziny. Podczas snu chrapie. Największa aktywność przypada na godziny poranne.

Objawy żerowania nornicy w ogrodzie

Nornica jest zwierzęciem pospolitym na terenie całej Polski. Spotkać ją można w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, zaroślach nad zbiornikami wodnymi, parkach, działkach i ogrodach. Teren żerowania wynosi około 1600 m2. Zakłada kuliste gniazda w spróchniałych drzewach, między korzeniami starych pni oraz głębiej w ziemi. Swoje tunele kopie płytko pod ziemią, na głębokości 5-15 cm, tworząc skomplikowaną sieć korytarzy z licznymi otworami wejściowymi. Zdarza się, że do poruszania się po ogrodzie, może korzystać z tuneli utworzonych przez kreta. Okrągłych, wejściowych otworów może być obok siebie nawet kilkanaście, widoczne są na trawnikach, grządkach i pod drzewami. Jeśli zauważymy wybrzuszenie i pęknięcia ziemi na kwietnikach i w warzywniku oraz więdnięcie roślin, to znaczy, że w naszym ogrodzie pojawiła się nornica. Rośliny więdną, ponieważ podgryza ona ich korzenie.

Objawy żerowania kreta w ogrodzie

Kret lubi gleby wilgotne i próchnicze, nie lubi miejsc suchych, kamienistych i gleb o wysokim poziomie wód gruntowych. Drąży tunele na głębokości około 20-50 cm pod ziemią. Mają one średnicę 6 cm i ciągną się na długości 100-200 m, choć mogą być również dłuższe. W ciągu godziny może wydrążyć nawet 12-15 m. Wydrążone korytarze patroluje co kilka godzin. Są one położone na tyle głęboko pod ziemią, że nie da się określić, którędy biegną. O obecności kreta w ogrodzie świadczą kretowiska, które są kopcami powstałymi z wypychanej z podziemnych tuneli ziemi. Drążąc korytarze w poszukiwaniu pożywienia, niszczy korzenie roślin, które przewracają się i zamierają.

Sprawdź: Jak działa siatka na krety? Właściwości, montaż, cena

0 (0 opinii)