Porady

Pozbądź się mrówek z ogrodu – wypróbuj ten sposób

0 (0 opinii)

Jeśli szukasz skutecznego, a jednocześnie naturalnego sposobu na pozbycie się mrówek, to istnieje metoda, która nie zaszkodzi środowisku ani roślinom. Sprawdź, jak w prosty sposób skutecznie wyeliminować mrówki ze swojego ogrodu.

Na początku warto wspomnieć o tym, że mrówki mogą być nieocenionymi sojusznikami w ekosystemie ogrodu. Dlaczego? Eliminują one resztki organiczne i martwe owady. Jednak gdy ich liczebność staje się zbyt duża, mogą powodować szkody, między innymi chroniąc szkodliwe dla roślin mszyce, niszcząc korzenie czy budując kopce w nieodpowiednich miejscach. Dlatego też warto poznać skuteczne sposoby kontrolowania ich populacji, które są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi oraz zwierząt domowych.

Ziemia okrzemkowa na mrówki – jak działa?

Ziemia okrzemkowa, inaczej diatomit, to naturalny materiał osadowy pochodzenia organicznego. Powstaje z pozostałości skamieniałych pancerzyków okrzemek – mikroskopijnych glonów jednokomórkowych, które żyły miliony lat temu. Warto wiedzieć, że diatomit może pomóc Ci skutecznie pozbyć się mrówek w ogrodzie. Co ważne, działa mechanicznie, ale nie chemicznie, co oznacza, że nie jest toksyczny dla naturalnego środowiska.

Ziemia okrzemkowa pod mikroskopem ma strukturę małych ostrzy, które są bezpieczne dla większych organizmów, ale dla mrówek stanowią poważne zagrożenie. W momencie, gdy mrówki przechodzą przez proszek, to drobne cząstki ziemi okrzemkowej uszkadzają ich zewnętrzną warstwę ochronną (tzw. egzoszkielet), co z kolei prowadzi do odwodnienia, a w konsekwencji – do ich śmierci.

Wśród zalet ziemi okrzemkowej można wymienić:

  • ekologiczność –  jest naturalna i biodegradowalna, nie szkodzi środowisku;
  • bezpieczeństwo – jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych;
  • skuteczne działanie – działa do momentu, gdy pozostaje sucha.

Uwaga: Pamiętaj, że produkty dostępne na rynku mogą różnić się składem. Po wydobyciu skała przechodzi wstępną obróbkę cieplną, co pozwala uzyskać produkt zawierający średnio od 85 do 95% krzemu. Diatomit w ostatecznej formie to biały lub żółtawy proszek.   

Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?

Pierwszym krokiem będzie identyfikacja ścieżki, którą poruszają się mrówki, a także odnalezienie ich gniazd. Zaleca się, aby ziemi okrzemkowej używać w miejscach, w których mrówki są najbardziej aktywne – możesz ją rozsypać wokół roślin czy wzdłuż ogrodowych ścieżek. Aby diatomit właściwie zadziałał, powinien być suchy – po kontakcie z wodą utraci swoje właściwości. Regularnie sprawdzaj więc, czy ziemia okrzemkowa nie została zmyta przez deszcz lub w wyniku podlewania roślin. Podczas aplikacji ważne jest, aby unikać kontaktu z kwiatami. Nawet niewielka ilość ziemi okrzemkowej na kwiatach może obniżyć ich walory estetyczne oraz odstraszyć pszczoły.

Ziemia okrzemkowa jest wyjątkowo chłonna, co sprawia, że skutecznie wysusza larwy owadów, uniemożliwiając ich dalszy rozwój. Co więcej, drobna, pylasta konsystencja diatomitu sprawia, że mrówki, unikają z nim kontaktu. Dodatkowo możesz więc przygotować oprysk, mieszając 1/3 szklanki diatomitu z litrem przefiltrowanej wody. 

Uwaga: Zaleca się stosowanie ziemi okrzemkowej od momentu siewu do końca wegetacji. Jeżeli diatomit osadzi się plonach, to wystarczy dokładnie umyć owoce i warzywa przed ich spożyciem.

Inne, naturalne sposoby zwalczania mrówek

Pamiętaj o tym, że stosowanie naturalnych metod pozwala na kontrolowanie populacji robaków w ogrodzie bez ryzyka dla innych organizmów, zachowując jednocześnie równowagę ekosystemu ogrodowego.

Poznaj również kilka innych metod, które mogą okazać się skuteczne w walce z mrówkami:

  • naturalne aromaty – mrówki nie przepadają za niektórymi zapachami, takimi jak kwiaty lawendy, cynamon, goździki, cytryna (skórka z cytryny), sproszkowane chilli;
  • sok z cytryny – sokiem z cytryny można wypsikać miejsca, w których pojawiają się mrówki, można też wycisnąć sok bezpośrednio na ich ścieżki – kwaśne środowisko negatywnie wpłynie na orientację mrówek;
  • proszek do pieczenia – w połączeniu z cukrem działa podobnie jak boraks, mrówki zjadają mieszankę i wynoszą ją do mrowiska;
  • sproszkowana kreda lub zwietrzałe piwo z miodem – tworzą naturalną barierę przed wejściem mrówek z ogrodu do domu;
  • roztwór wody z mydłem – mydło (najlepiej szare), podobnie jak ziemia okrzemkowa, rozpuszcza ochronną warstwę na ciałach mrówek, co powoduje ich odwodnienie;
  • czosnek – ze względu na swój intensywny zapach zniechęca mrówki do przebywania w określonych miejscach; można przygotować roztwór z kilku ząbków czosnku zmieszanych z wodą i pozostawić na kilka godzin, a następnie spryskiwać nim miejsca, w których występują owady;
  • systematyczne zakłócanie spokoju owadom – jeśli gniazdo mrówek zostanie uszkodzone, to owady przeprowadzają swoje potomstwo w inne miejsce; mrowisko można nakłuwać kijem lub po prostu uciskać ziemię;
  • zalewanie gniazda wodą – zalewanie korytarzy może pomóc w przypadku niektórych gatunków mrówek, które nie są w stanie wychowywać swojego potomstwa w wilgotnych warunkach.
0 (0 opinii)