Porady

Jaka woda najlepsza do podlewania roślin w domu i na balkonie?

0 (0 opinii)

Jaką wodą należy podlewać rośliny doniczkowe? Czy twardość oraz pH wody mogą negatywnie wpływać na zdrowie roślin? Czy podlewanie wodą z kranu to dobry pomysł, a może lepiej postawić na deszczówkę? Sprawdź, jakie rodzaje wody najlepiej służą Twoim roślinom domowym i balkonowym.

Podlewanie roślin doniczkowych – na co zwrócić uwagę?

Czy wiesz, że rodzaj wody do podlewania roślin doniczkowych i roślin balkonowych jest szczególnie ważny m.in. dla ich zdrowia i kwitnienia? Rośliny potrzebują odpowiednich składników mineralnych do wzrostu i to właśnie woda jest jednym z ich źródeł. Warto wyraźnie podkreślić, że dostarczanie wody o nieodpowiednich parametrach może prowadzić np. do zasolenia gleby, zaburzeń równowagi mineralnej podłoża, a nawet do obumierania roślin. 

W pielęgnacji roślin doniczkowym warto zwrócić uwagę na: 

  • twardość wody – zawartość rozpuszczonych minerałów, w tym głównie wapnia i magnezu, 
  • pH – określa kwaśny, neutralny lub zasadowy charakter wody, 
  • zawartość chloru i metali ciężkich – mogą mieć działanie toksyczne dla roślin.

Rośliny nie powinny być również podlewane wodą ani zbyt zimną, ani zbyt gorącą, ponieważ może to wywołać szok termiczny i prowadzić do uszkodzenia ich korzeni. Najlepiej więc stosować wodę o temperaturze pokojowej – zazwyczaj ok. 20 stopni Celsjusza.

Rodzaje wody do podlewania roślin domowych i balkonowych

Do podlewania roślin doniczkowych najczęściej wybieramy: wodę kranową, deszczówkę, wodę filtrowaną, wadę destylowaną. Każdy jej rodzaj ma swoje wady i zalety, dlatego warto, abyś poznał je bliżej, by móc właściwie dobrać wodę odpowiednią do specyficznych wymagań Twoich okazów.

Woda kranowa

Najpopularniejszy wybór, zwłaszcza wśród ogrodników-amatorów, to woda z kranu. Jest łatwo dostępna, a w większości przypadków zawiera niezbędne dla roślin składniki mineralne, takie jak wapń i magnez. Powinieneś jednak pamiętać o tym, że woda z kranu możne być twarda, co oznacza, że zawiera dużo wapnia. Podlewanie roślin doniczkowych wodą kranową może więc prowadzić do zwiększenia zasadowości gleby, co jest szkodliwe zwłaszcza dla roślin kwasolubnych (np. dla paproci i storczyków). Woda kranowa może również zawierać chlor, który może zaszkodzić szczególnie delikatnym okazom.

Jeśli decydujesz się na podlewanie roślin twardą wodą z kranu, to warto, abyś pozostawił ją na maksymalnie 24 godziny w otwartym pojemniku. Dlaczego? Taki zabieg będzie skutkować odparowaniem chloru. W przypadku roślin wrażliwych na wapń lepiej jednak rozważyć przefiltrowanie twardej wody kranowej lub zakwaszenie np. przez dodanie do wody kilku kropel soku z cytryny.

Woda deszczowa (deszczówka)

Kolejnym rodzajem wody do podlewania roślin doniczkowych jest naturalna woda deszczowa. Charakteryzuje się lekko kwaśnym pH, co odpowiada większości roślin i może wspomagać ich wzrost, jest miękka i pozbawiona dodatków chemicznych. Zawiera także wiele mikroelementów, które korzystnie wpływają na kondycję roślin. Wadą jest natomiast jej dostępność – ograniczona przez pogodę. 

Jak zbierać wodę deszczową? Możesz zainwestować w zbiornik na deszczówkę lub po prostu postawić na balkonie pojemniki do zbierania deszczu. Ważne jest jednak, aby zużywać wodę na bieżąco.

Woda filtrowana lub destylowana

Woda filtrowana oraz woda destylowana pozbawione są zanieczyszczeń, metali ciężkich oraz innych substancji, które mogą zagrozić zdrowiu Twoich roślin domowych i balkonowych. Dzięki temu te rodzaje wody nie będą wpływać na zmianę pH podłoża oraz nie będą zakłócać przyswajania nawozów. Warto jednak, abyś wiedział, że woda destylowana pozbawiona jest minerałów, które, jak już wspominaliśmy, są ważne dla roślin. Konsekwencją podlewania wyłącznie wodą destylowaną może być niedobór pierwiastków w glebie. Najlepiej więc stosować ją w roli dodatku, mieszając z wodą z kranu lub z deszczówką.

Jakie rośliny preferują wodę z kranu?

Wodę kranową możesz bez obaw stosować w przypadku roślin odpornych na zasolenie gleby, takich jak pelargonie, surfinie czy inne kwiaty balkonowe. Ważne jest jednak, aby regularnie sprawdzać stan gleby i w razie potrzeby przepłukać ją wodą miękką (np. deszczówką), aby uniknąć nagromadzenia się wapnia. Co więcej, m.in. sukulenty i kaktusy tolerują wyższą twardość wody, dlatego też w ich przypadku zwykła woda kranowa będzie wystarczająca.

Jak sprawdzić twardość wody?

Większość firm wodociągowych udostępnia na swoich stronach internetowych dane o jakości wody, a w tym także o jej twardości – może być podawana w stopniach niemieckich (°dH) lub w miligramach węglanu wapnia na litr (mg CaCO₃/l). Przyjmuje się, że wartości powyżej 13°dH lub 200 mg CaCO₃/l oznaczają, że Twoja woda kranowa jest twarda. Chcąc poznać twardość „kranówki”, możesz również kupić domowe testery twardości wody (np. paski testowe), które dostępne są w sklepach ogrodniczych lub akwarystycznych. Wystarczy zanurzyć pasek w wodzie, a następnie porównać kolor z dołączoną skalą. Co więcej, twarda woda kranowa pozostawia charakterystyczny osad wapienny (zwłaszcza na sprzętach takich jak czajnik, bateria kranowa, prysznic) i często ma lekko metaliczny posmak.

W przypadku, gdy woda z kranu jest twarda (powyżej 13°dH), warto ją przegotować i odstawić na 12–24 godziny, aby wapń się wytrącił, a chlor odparował.

Jakie pH wody jest odpowiednie dla roślin?

Kobieta podlewająca rośliny doniczkowe
Woda do podlewania roślin doniczkowych powinna mieć odpowiednie pH

Tak jak wyjaśnialiśmy na początku artykułu, pH to wskaźnik, który określa, czy woda jest kwaśna, neutralna, czy zasadowa. Skala pH wody waha się od 0 do 14, przy czym: 

  • wartość pH poniżej 7 – oznacza, że woda jest kwaśna, 
  • wartość pH powyżej 7 – wskazuje na zasadowość, 
  • wartość pH równa 7 – oznacza, że woda jest neutralna. 

Woda, którą stosujesz do podlewania roślin, powinna mieć pH dostosowane do wymagań konkretnego okazu – odczyn wody wpływa na to, jak roślina przyswaja składniki odżywcze z gleby. Przyjmuje się, że:

  • większość roślin doniczkowych preferuje wodę o pH lekko kwaśnym, w granicach 5,5-6,5;
  • rośliny kwasolubne (np. storczyki, paprocie, wrzosy) tolerują pH wody od 5,0 do 5,5;
  • rośliny o dużej tolerancji na zasadowość (np. lawenda) mogą być podlewane wodą o pH w zakresie nawet do 7,5-8,0.

W takim razie, jak sprawdzić pH wody? Możesz zakupić paski wskaźnikowe, które dostępne są w sklepach ogrodniczych, lub pH metr glebowy.

Jak dostosować pH wody do potrzeb roślin?

Jeśli pH wody nie odpowiada wymaganiom konkretnej rośliny, to możesz je zmienić w domowych warunkach. W jaki sposób?

Jeśli woda ma pH zasadowe, możesz je obniżyć, dodając do niej kilka kropli np. soku z cytryny lub octu (w proporcjach kilka kropli na litr wody). Alternatywnie możesz zastosować kwas cytrynowy – 1/8 łyżeczki na litr wody.

Zdecydowanie rzadziej może się zdarzyć, że będziesz potrzebować, aby podnieść pH wody (np. w przypadku kaktusów lub lawendy). Wówczas wystarczy, że dodasz do wody odrobinę sody oczyszczonej. Przy czym musisz uważać na jej ilość – najlepiej, aby nie przekraczać proporcji szczypta sody na litr wody.

0 (0 opinii)