Porady

Jak zadbać o kwiaty doniczkowe przed urlopem?

0 (0 opinii)

Okres urlopowy to niełatwy czas dla kwiatów doniczkowych, które wymagają regularnego podlewania. Wiele osób zastanawia się wtedy, co zrobić z roślinami, aby nie zmarniały podczas naszej nieobecności. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy tego uniknąć. Jak to zrobić? Odpowiadamy w artykule.

Urlop – trudny okres dla kwiatów doniczkowych

Sezon wakacyjny to czas, na który czekamy z niecierpliwością. Wymarzony urlop to doskonała okazja, żeby móc wyjechać i odpocząć od codziennych zajęć. Wiąże się to jednak z tym, że podczas naszej nieobecności kwiaty doniczkowe nie będą regularnie podlewane, co w gorące, letnie dni może szybko doprowadzić do ich wyschnięcia. W takiej sytuacji odratowanie suchych roślin może być niemożliwe i będziemy musieli je wyrzucić. Jeśli chcemy tego uniknąć, to warto wcześniej odpowiednio się przygotować i zapewnić kwiatom właściwe warunki, dzięki czemu bez problemu przetrwają nasz urlopowy wyjazd.

Przygotowania warto zacząć od zapoznania się z tym, jakie zapotrzebowanie na wodę mają poszczególne kwiaty doniczkowe, które posiadamy. Niektóre z nich lepiej przetrwają kilkudniowy brak podlewania niż długotrwały nadmiar wilgoci w podłożu. Nie podlewajmy nadmiernie roślin przed wyjazdem, ponieważ możemy doprowadzić do gnicia korzeni. Konieczne jest takie zapewnienie zapasu wody, z którego stopniowo będą mogły korzystać przez cały okres naszej nieobecności. Jeżeli mamy w domu kaktusy lub sukulenty, to bez problemu przetrwają dłuższy okres bez podlewania. Te gatunki możemy podlać przed wyjazdem, a później po powrocie, nie martwiąc się o ich kondycję. Co może zaszkodzić kwiatom doniczkowym podczas naszego urlopu:

  • brak regularnego podlewania,

  • miejsce przy nasłonecznionym oknie,

  • wysokie temperatury,

  • zbyt mała wilgotność powietrza,

Najlepsze warunki dla kwiatów doniczkowych

Wyjazd na urlop wiąże się z tym, że jeśli nie mamy kogo poprosić o opiekę nad naszymi kwitami, to będą one narażone na brak regularnego podlewania i niesprzyjające warunki. Bardzo często może się to wiązać ze znacznym pogorszeniem kondycji naszych roślin lub ich całkowitym obumarciem. Dlatego lepiej odpowiednio się przygotować i nie martwić o to, w jakim stanie będą po powrocie z urlopu.

Odpowiednie miejsce

Wyjeżdżając na urlop, musimy zadbać o miejsce, w którym pozostawiamy nasze kwiaty doniczkowe. Powinniśmy zdjąć je z parapetów i odsunąć od mocno nasłonecznionych okien, ponieważ na takich stanowiskach temperatura może szybko wzrastać, powodując szybsze parowanie wody z podłoża. Rośliny najlepiej jest przestawić do chłodniejszego, lekko zacienionego pomieszczenia, w którym zapewniona będzie cyrkulacja powietrza. W tym celu powinniśmy zostawić otwarte drzwi do kuchni i łazienki, w których są kratki wentylacyjne. Zgromadzenie kwiatów doniczkowych w jednym miejscu sprawi, że parująca woda wytworzy korzystny mikroklimat, dzięki któremu podłoże będzie wolniej wysychać.

Hydrożel

Sposobem na niedopuszczenie do wysychania kwiatów doniczkowych jest zakup hydrożelu. Możemy go kupić w sklepach ogrodniczych. Przed wyjazdem należy zmieszać go z podłożem w doniczce, a następnie podlać rośliny. Taki preparat ma zwykle postać granulatu i magazynuje wodę, którą następnie stopniowo uwalnia do podłoża, dzięki czemu nie ma ryzyka przelania kwiatów.

Kule nawadniające

Innym rozwiązaniem, które uchroni nasze rośliny przed przesuszeniem, jest zakup kul nawadniających. Są dostępne w wielu kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Wykonane są z tworzywa sztucznego lub szkła i jak wskazuje nazwa, mają kształt kuli z charakterystyczną, zwężającą się do dołu szyjką. Ich stosowanie jest bardzo proste, wystarczy przed planowanym wyjazdem napełnić je wodą i wbić w ziemię w doniczce. Woda będzie powoli spływać do podłoża, zaopatrując rośliny w odpowiednią dawkę wilgoci. Kule nawadniające mogą dostarczać kwiatom doniczkowym wodę przez okres 1-2 tygodni.

Gliniane stożki i automatyczne konewki

Jeśli mamy dużo kwiatów doniczkowych, to do ich podlewania podczas naszej nieobecności możemy wykorzystać proste systemy nawadniające. Jednym z nich są gliniane stożki, które za pomocą cienkich rurek pobierają wodę z naczynia i transportują ją do doniczek. Stożek pobiera wilgoć jedynie wtedy, gdy podłoże jest suche, dlatego mamy pewność, że rośliny nie będą przelane.

Możemy również zakupić automatyczną konewkę, która jest bardzo wygodnym i skutecznym system nawadniania. Jej użycie jest bardzo proste i można w ten sposób dostarczać wodę do nawet kilkudziesięciu kwiatów doniczkowych.

Domowe sposoby nawadniania kwiatów doniczkowych podczas urlopu

Jeżeli nie mamy możliwości lub czasu, żeby zakupić akcesoria, które pomogą utrzymać kwiaty doniczkowe w dobrej kondycji podczas wyjazdu, to możemy skorzystać z domowych metod nawadniania. Do najpopularniejszych należą:

  • napełnienie wodą plastikowej butelki z niedokręconą do końca zakrętką. Umieszczamy ją w doniczce do góry dnem, dzięki czemu woda powoli uwalniana jest do podłoża,

  • zestawienie razem kwiatów doniczkowych i ustawienie ich poniżej źródła wody, którym może być miska lub pojemnik. Pomiędzy nimi rozciągamy sznurek, tkaninę lub wełniane nici, które będą transportowały wodę do roślin,

  • doniczki z drenażem możemy wstawić do naczynia z wodą, tak by nie sięgała ona powyżej drenażu, ponieważ mogłoby prowadzić to do gnicia korzeni,

  • równomierne wypełnienie podstawki kamieniami i napełnienie jej wodą. Kwiaty ustawiamy na kamieniach w taki sposób, by dno nie dotykało wody. Ta metoda pozwala zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny.

Przeczytaj także: Jak pobudzić kwiaty doniczkowe do wzrostu i kwitnienia?

0 (0 opinii)