Porady

Grubosz jajowaty – drzewko szczęścia. Zasady uprawy w doniczce

5 (2 opinie)

Pochodzący z Afryki Południowej grubosz jajowaty (Crassula ovata) znany jest pod różnymi nazwami: grubosz owalny, grubosz srebrzysty, drzewko szczęścia, drzewko pieniężne. W warunkach naturalnych dorasta nawet do czterech metrów wysokości, jednak w uprawie doniczkowej można liczyć co najwyżej na czwartą część tego „szczęścia”. Więcej w artykule!

Liście i kwiaty - kiedy kwitnie grubosz jajowaty?

Liście grubosza jajowatego mają kształt owalny, na górnej stronie lekko wysklepiony, płaskie pod spodem. Są ciemnozielone, mięsiste i siedzą na gałązkach bez ogonków. Delikatne białe albo różowe kwiaty pojawiają się na gruboszu dopiero po dziesięciu latach. Wyglądają osobliwie, ponieważ drobne, gwiaździste kwiatki mają długie, filigranowe pylniki, wystające na zewnątrz. Zakwita pod koniec zimy albo na wiosnę, ale tylko wtedy, gdy odczuje wyraźną różnicę między temperaturą lata i zimy. Aby pobudzić roślinę do kwitnienia, należy ją od października postawić w chłodnym miejscu. Kto ma ogród, może grubosza pozostawić tak długo, aż temperatura spadnie do ok. +5°C. W żadnym wypadku nie może pozostać na mrozie, ponieważ szybko przemarznie.

Jakiego stanowiska i podłoża potrzebuje drzewko szczęścia?

Drzewko szczęścia jest pod względem wymagań stanowiskowych bardzo mało wymagające. Latem zaleca się wystawienie rośliny na słoneczne albo półzacienione miejsce na otwartej przestrzeni. Do bezpośrednich promieni słońca powinien się grubosz stopniowo przyzwyczaić, w przeciwnym razie grozi mu poparzenie liści.

Aby pobudzić roślinę do kwitnienia, należy ją od października postawić w chłodnym miejscu. Kto ma ogród, może grubosza pozostawić tak długo, aż temperatura spadnie do ok. +5°C. W żadnym wypadku nie może pozostać na mrozie, ponieważ szybko przemarznie.

Jeśli pozostaje w mieszkaniu, to w pierwszej połowie roku odpowiedni będzie parapet okienny. Najlepiej, jeśli słońce widzi przez trzy do sześciu godzin dziennie. Jeśli grubosz jajowaty stoi w zbyt ciemnym miejscu, tworzy długie i cienkie pędy, które zaczynają się zwieszać. Gorącego powietrza z centralnego ogrzewania nie za bardzo lubi. Dlatego zimę powinien grubosz spędzić raczej w chłodnym ale jasnym miejscu. Idealna byłaby temperatura około +10°C.

Jako substrat nadaje się zwykła ziemia do kaktusów. Kwasowość podłoża powinna być lekko kwaśna do neutralnej.

Jak przesadzać i nawozić grubosza jajowatego?

W okresie wzrostu, od wiosny do jesieni, można drzewko szczęścia podlewać obficie. Podaje się tyle wody, aż przestanie wsiąkać w ziemię. Nadmiar wody z podstawki należy po kilku minutach wylać. Do następnego podlewania substrat może nieco podeschnąć. Roślina nie znosi zastoju wody, który jest najczęstszą przyczyną zrzucania liści albo rozmokłych pędów. Od jesieni do wiosny, zwłaszcza jeśli grubosz jajowaty przebywa w chłodnym pomieszczeniu, substrat powinien być przeważnie suchy. Podlewa się tylko odrobinę, aby liście nie zwiędły.

Grubosz jajowaty znany jest również pod nazwą drzewko szczęścia
Grubosz jajowaty znany jest również pod nazwą drzewko szczęścia

W pierwszym roku po przesadzeniu nawożenie grubosza jajowatego nie jest konieczne, ponieważ świeży substrat zawiera wystarczającą ilość składników odżywczych. Płynny nawóz do kaktusów albo roślin zielonych można podawać od kwietnia do września co 4-8 tygodni. Jeżeli podłoże zawiera dużo składników organicznych, wtedy wystarczy połowa zalecanej dawki nawozu. W każdym razie drzewko szczęścia nie uschnie, jeśli właściciel zapomni o podaniu dawki nawozu.

Przesadzanie i przycinanie grubosza jajowatego

Grubosz jajowaty musi być regularnie przesadzany zwłaszcza w młodym wieku, ponieważ szybko rośnie i jego korzenie potrzebują dużo miejsca. Zaleca się przesadzanie co dwa-trzy lata, a później co pięć lat. Odpowiednią porą do tego zabiegu są miesiące wiosenne i letnie.

W okresie wzrostu, od wiosny do jesieni, można drzewko szczęścia podlewać obficie. Podaje się tyle wody, aż przestanie wsiąkać w ziemię.

Zimą nie powinno się grubosza przesadzać w żadnym wypadku. Odpoczywa wtedy i nie rośnie. Roślina nie mogłaby się zregenerować, gdyby część korzeni została uszkodzona.

Ze względu na swoją naturalną formę wzrostu nieformowane drzewko szczęścia rośnie krzywe i powyginane. Na dodatek gałązki łatwo się łamią. Dlatego raz albo dwa w roku powinno się drzewko przyciąć. Staje się wówczas mocniejsze i gęściej rośnie. Można je też prowadzić w formie bonsai. Od początku potrzebne jest tutaj regularne i czyste cięcie.

Odmiany grubosza jajowatego

Istnieje wiele odmian tej popularnej i lubianej rośliny doniczkowej. Oto kilka przykładów:

  • Crassula ovata ‘Hobbit’
    Jasnozielone liście wyglądają jak małe łyżki. Przy odrobinie szczęścia można liczyć latem na delikatnie pachnące, białe kwiaty.
  • Crassula ovata ‘Gollum’
    Ta odmiana pod wpływem promieni słonecznych przebarwia się na czerwonawo.
  • Crassula ovata ‘Variegata’
    Podobna do formy dzikiej, ma jednak efektowne żółto-zielone paskowane liście.
  • Crassula ovata ‘Tricolor’
    Odmiana w trzech kolorach: liście są wewnątrz żółtawo-zielone, a krawędź zabarwiona na czerwono. Im bardziej słoneczne stanowisko, tym bardziej nieintensywne stają się kolory.

ZOBACZ RÓWNIEŻ>> Kwiaty doniczkowe – 10 gatunków nie do zdarcia!

5 (2 opinie)