Gerbera Jamesona – uprawa, pielęgnacja i wymagania rośliny doniczkowej
Gerbera Jamesona ma swoją ojczyznę w dalekiej, tropikalnej Afryce Południowej. W naszym klimacie uprawiana jest jako kwiat doniczkowy. Jak ją uprawiać? Odpowiadamy w artykule!
Gerbera doniczkowa nigdy nie należała do roślin łatwych w uprawie, choć od lat ogrodnicy wciąż inwestują w nią swój czas. Dlaczego? Głównie ze względu na piękne kolory. Często można spotkać gerbery na weselach jako ozdoby, czy jako część bukietu z okazji urodzin czy imienin. Czasami tak krótkie spotkanie wystarczy, żeby zauroczyć się gerberą i jej kolorami.
Gerbera Jamesona w doniczce – jak ją pielęgnować?
Na nasze szczęście, wszystkie gerbery w doniczkach pielęgnuje się z zbliżony sposób, dzięki czemu fani tych roślin nie będą musieli uczyć się nowych rozwiązań i sposobów na uprawę kwiatów. Co więc musimy zrobić, by gerbera Jamesona kwitła? Co 3 tygodnie wyrwijmy stare liście, dzięki czemu będzie zabezpieczona przed chorobami grzybowymi. Liście wymagające wyrwania mają kolor żółty, na pewno je rozpoznamy! Prześwietlenie gęsto rosnących liści i usuwanie najstarszych też wpływa pozytywnie na nasze kwiatostany.
Zasilając roślinę trzeba pamiętać, że kwiat doniczkowy źle znosi zasolenie ziemi. Najodpowiedniejszym rodzajem nawozów są łatwo przyswajalne nawozy do pelargonii. W zmniejszonej dawce, do około 1/3 z zalecanej. Zasilaj gerberę przy każdym podlewaniu, dzięki temu wspaniale zakwitnie!
Gerbera Jamesona w doniczce – jakie warunki trzeba jej zapewnić?
Idealne warunki dla gerbery Jamesona związane są ze słonecznym stanowiskiem, sprzyjającym pojawianiu się kwiatów. Trzeba jednak uważać na przypalanie liści, które może powodować ustawienie kwiatu na pełnym słońcu. Odległość od okna też ma znaczenie!
Regularnie podlewając roślinę zapewnimy jej wilgotność – szczególnie podczas upałów będzie to niezbędny element pielęgnacji. Roślina przyzwyczajona do tropikalnego klimatu chętnie doceni nasze starania. Również wilgotność powietrza nie pozostanie bez znaczenia. Nie ustawiaj rośliny w pobliżu grzejników, nie sprzyja to jej rozwojowi!
Gerbera Jamesona wymaga zimowego okresu spoczynku, gdy temperatura zacznie zbliżać się do 15 stopni Celsjusza. Ogranicz wtedy podlewanie oraz nawożenie rośliny. Latem doskonale zniesie ciepłe powietrze i nawet okolice 30 stopni Celsjusza nie powinny zrobić na niej większego wrażenia. Pamiętaj! Wyższa temperatura wiąże się z ryzykiem pojawienia się chorób grzybowych.
Najlepszym podłożem dla naszej gerbery Jamesona będzie gleba przepuszczalna, próchnicza, o kwaśnym odczynie – 5,5 pH. W tej samej ziemi dobrze będzie rosnąć przez kilka lat, bez konieczności wymiany. Najlepszą glebą dla niej jest mieszkanka kompostu korowego i torfu wysokiego.
Przeczytaj również: Difenbachia – odmiany, pielęgnacja, choroby
Gerbera Jamesona – choroby i szkodniki
Gerbera jest nie tylko wymagającą rośliną, ale również narażoną na liczne szkodniki. Do najgroźniejszych chorób, które mogą spotkać naszą roślinę należy fytoftoroza gerber, która skutkuje więdnięciem rośliny, nawet jeżeli prawidłowo o nią dbamy. Źródłem choroby może być zakażone podłoże. Zwalczanie polega na wymianie ziemi i zastosowaniu odpowiedniego środka. Istotną rzeczą w zapobieganiu pojawiania się tej choroby jest regularne podlewanie roślin.
Mając gerberę w domu trzeba uważać również na Botrytis cinerea – szarą pleśń. Jej rozwojowi sprzyja wysoka temperatura powietrza oraz duża wilgotność ziemi – dlatego nie wolno dopuścić do przelania rośliny. Jednym z objawów choroby są żółte liście rośliny. Dodatkowo, trzeba uważać też na mszyce czy przędziorki, które często atakują rośliny doniczkowe.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.