Gatunki i odmiany mięty do uprawy w ogrodzie i na balkonie
Słysząc nazwę tej rośliny, wiele osób myśli od razu o mięcie pieprzowej, może o zielonej albo marokańskiej. A tymczasem znanych jest dzisiaj około 30 różnych gatunków mięty. Wyhodowano z nich liczne hybrydy, czyli krzyżówki botanicznych gatunków oraz gatunków i odmian. Mogą być uprawiane w ogrodzie albo w doniczkach.
Mięta w ogrodzie i na balkonie – charakterystyka
Mięta może stanowić więc ozdobę balkonów i tarasów albo na przykład wypełniać lukę na rabacie z bylinami. Bez względu na sposób uprawy, każdy gatunek i odmiana mięty stanowi cenne urozmaicenie ogródka warzywnego lub ziołowego.
Niektóre gatunki są zimoodporne i nie potrzebują żadnej ochrony przed mrozem. Inne zaś wymagają opieki, aby przetrwać bez szkody mroźne miesiące.
Planując uprawę jednego albo kilku gatunków mięty w ogrodzie, należy zawsze przewidzieć zaporę dla korzeni. Mięta ma bowiem zwyczaj bardzo szybko i bujnie się rozprzestrzeniać. Jeśli nie chce się oglądać w ogrodzie wyłącznie mięty, trzeba ograniczyć jej ekspansję.
Gatunki i odmiany mięty do uprawy w ogrodzie i na balkonie
1. Mięta pieprzowa – Mentha x piperita
Jest to niewątpliwie najbardziej zanana mięta pośród wszystkich mięt. Mięta pieprzowa daje się bez problemu uprawiać zarówno w doniczkach, jak i gruncie. Zadowala się półzacienionym do słonecznego miejscem na balkonie albo tarasie. Mało wymagająca mięta pieprzowa jest na dodatek zimoodporna. Jest naturalnym lekiem na przeziębienie i dolegliwości żołądka, a także dodatkiem do licznych potraw.
2. Mięta angielska ‘Mitcham’ - Mentha x piperita 'Mitcham'
Angielska odmiany mięty pieprzowej dorastająca do 80 cm wysokości. Jest rośliną wieloletnią i odporną na niskie temperatury. Intensywnie pachnie mentolem. Nawiasem mówiąc, mięta pieprzowa jest spontaniczną krzyżówką mięty nadwodnej i zielony, którą odkryto w Anglii i zaczęto uprawiać właśnie w okręgu Mitcham.
3. Mięta wonna (jabłkowa) – Mentha suaveolens
Wieloletnia i zimoodporna odmiana zasłużyła sobie na nazwę jabłkowym smakiem. Dorastająca do metra wysokości odmiana mięty wytwarza liliowe kwiaty, które wabią nektarem pszczoły i inne owady. Szczególnie dobrze czuje się mięta jabłkowa na stanowisku słonecznym do półzacienionego. Nadaje się do uprawy doniczkowej i może spędzić zimę na balkonie albo tarasie.
4. Mięta nadwodna (wodna) – Mentha aquatica
Dorastający do 90 cm wysokości gatunek mięty jest znany raczej jako roślina do oczek wodnych. Wieloletnią i zimoodporną miętą wodną można obsadzać brzegi sadzawek albo strefę płytkiej wody. Nadaje się też do sadzenia w doniczkach, o ile utrzyma się substrat w stanie stale wilgotnym. Mniej nadaje się do małych oczek wodnych na balkonie, ponieważ bardzo szybko może całe miejsce zająć wyłącznie dla siebie.
5. Mięta polna bananowa – Mentha arvensis ‘Banana’
Pachnąca niczym banan mięta dorasta do 50 cm wysokości ma płożący pokrój. Czy to na rabacie, czy w doniczce czuje się równie dobrze w miejscu słonecznym jak i półzacienionym. Na okres zimy ta odmiana mięty wymaga jednak ochrony, ponieważ nie jest całkowicie mrozoodporna.
6. Mięta kędzierzawa – Mentha crispata
Dorasta do 40-80 cm wysokości i jest zimoodporna. Karbowane i kędzierzawe liście tej mięty wyglądają pięknie nie tylko na rabacie, ale też w odpowiednim pojemniku na tarasie i balkonie. Jest delikatniejsza od mięty pieprzowej, natomiast może mieć podobne zastosowanie jako roślina lecznicza.
7. Mięta karyncka – Mentha austriaca
Znana przede wszystkim jako łagodna przyprawa słynnych karynckich pierożków (Kärntner Kasnudeln). Dorasta do 60 cm i nadaje się na stanowiska słoneczne i półzacienione na gruncie albo w doniczkach.
8. Mięta korsykańska – Mentha requienii
Większość gatunków mięty ma pokrój wyprostowany, ale nie mięta korsykańska. Rośnie, pokładając się i tworzy miętowe dywaniki. W naszym regionie potrzebuje ochrony na zimę. Rosnącą w półcieniu miętę korsykańską można zastosować jako roślinę pseudookrywową. Można ją też posadzić w ładnym pojemniku albo w formie rośliny drugiego piętra, pod warunkiem, że inne gatunki mają podobne wymagania.
9. Mięta cytrynowa – Mentha x gentilis var. Citrata
Pachnąca cytryną mięta należy do mieszańców zimoodpornych i wieloletnich. Dorastając do ok. 40 cm wysokości nadaje się zarówno na rabatę, jak i do uprawy doniczkowej.
Komentarze