Porady

Jakie rośliny miododajne do ogrodu?

5 (4 opinie)

Rola pszczół w przyrodzie jest nieoceniona. Aż 80% roślin zapylają owady, w większości pszczoły. W naszym klimacie owady, głównie pszczoły, zapylają 90% roślin. W ostatnich latach pszczoły wymierają. Nie znamy jeszcze przyczyn tego zjawiska. Wiemy jednak, że bez nich może dojść do katastrofy ekologicznej.

Warto więc we własnym zakresie zadbać o ich dobrostan. Szczególnie pomóc pszczołom mogą właściciele ogrodów i ukwieconych balkonów, jeśli będą sadzić rośliny miododajne i przyjazne pszczołom. Niektórzy mogą w tym momencie zaprotestować, twierdząc, że przyciąganie pszczół oznacza niebezpieczeństwo użądlenia. Nic bardziej mylnego. Pszczoły nie żądlą niesprowokowane, szczególnie, że użądlenie oznacza dla pszczoły śmierć. Aby uniknąć nieprzyjemności, wystarczy spokojnie poczekać aż pszczoła odleci, nie machać rękami, nie biegać i nie krzyczeć. Nie należy też niepotrzebnie straszyć dzieci pszczołami.

Strach przed użądleniem w większości przypadków jest nieuzasadniony. Pszczoły nie żądlą niesprowokowane
Strach przed użądleniem w większości przypadków jest nieuzasadniony. Pszczoły nie żądlą niesprowokowane

Aby ogród był przyjazny dla pszczół, warto trzymać się prostych zasad:

Unikaj stosowania preparatów chemicznych do ochrony roślin. Środki chemiczne niszczą nie tylko szkodniki, ale też pożyteczne owady: zapylające oraz żywiące się szkodnikami. Staraj się stosować środki naturalne wykonane własnoręcznie - na przykład wodę z mydłem, wywary z czosnku lub cebuli, nawóz z pokrzyw lub popiół czy łupiny orzechów ziemnych stosowane do gleby. Jeśli użycie chemii jest niezbędne, wybieraj tylko środki ekologiczne i bezpieczne dla pszczół. Przestrzegaj okresów prewencji, aby zapobiegać zatruciu pszczół. Środki chemiczne stosuj zawsze dopiero wieczorem, to znaczy wtedy, gdy pszczoły już nie przylatują.

Unikaj stosowania nawozów sztucznych. Zamiast nich używaj nawozów naturalnych, jak kompost czy obornik.

Zasadź w ogrodzie jak najbardziej różnorodne rośliny, które kwitną w różnych miesiącach. Projektując ogród przyjazny dla pszczół, wybieraj rośliny jak najbardziej różnorodne, kwitnące w różnych okresach, nie sadź roślin inwazyjnych i obcych dla rodzimego ekosystemu, pozostaw część ziół i warzyw, aby mogły zakwitnąć.

Różne gatunki pszczół przylatują w różnych miesiącach. Dlatego warto, aby w ogrodzie rosły rośliny kwitnące w różnych okresach, by w efekcie przez cały sezon coś kwitło. Posadź jak najwięcej roślin miododajnych. Zaprojektuj też urozmaicone rabaty, aby pszczoły znajdowały tu pyłki i nektar przez cały sezon. W ogrodzie powinny rosnąć krzewy, drzewa, kwiaty, skalniak.

W naszym klimacie pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie większości roślin
W naszym klimacie pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie większości roślin

Warto również sprawdzić listę roślin inwazyjnych i zrezygnować z nich w swoim ogrodzie. Są to rośliny obce dla naszego ekosystemu, które konkurują z rodzimymi gatunkami i są niekorzystne dla bytujących tu owadów. Kontrowersyjną rośliną jest nawłoć. W Polsce naturalnie bytuje nawłoć pospolita, zaś nawłoć kanadyjska i późna zostały sprowadzone, bardzo się zadomowiły i znajdują się na liście roślin inwazyjnych. Z jednej strony pozwalają pszczołom na zbieranie nektaru do późnej jesieni. Z drugiej zaś strony późny zbiór utrudnia pszczołom przygotowanie się do zimy. Duża produkcja miodu nawłociowego jesienią powoduje, że pszczoły nie mają miejsca na rozmnażanie. Wskutek tego pszczoły mogą nie wychować pokolenia zimującego, co może spowodować wyginięcie całej rodziny.

Nie wypalaj liści i traw. Wypalanie liści i resztek roślin po zimie stanowi ogromne zagrożenie dla owadów, szczególnie dzikich pszczół. Lepiej wyrzucić resztki roślin na kompost.

Podlewaj rośliny wieczorem, gdyż wiele owadów nie zapyla mokrych kwiatów

Unikaj stosowania preparatów chemicznych i nawozów sztucznych. Zasadź jak najbardziej różnorodne rośliny, które kwitną w różnych miesiącach. Nie wypalaj liści i traw. Ogród podlewaj wieczorem.

Rośliny lubiane przez pszczoły

Pszczoły są tak ważne dla naszego życia, że warto zadbać o nie i posadzić w ogrodzie rośliny przyjazne dla pszczół. Planując swój ogród czy wystrój balkonu, stwórz dobre warunki dla owadów, aby czuły się w nim zdrowo i bezpiecznie i często przylatywały.

Pszczoły przyciąga głównie barwa kwiatów. Dlatego warto, aby w ogrodzie i na balkonie rosło dużo kolorowych kwiatów, kwitnących w różnych porach.

  • Kwiaty: jerzówka purpurowa, nasturcja, słoneczniki ozdobne, cynia, dalia, nagietek. Astry jesienne (marcinki) są oblegane przez owady i pszczoły też chętnie na nich zasiadają.
    Wrzośce są najwcześniej dostępne dla owadów, gdyż zakwitają gdy tylko robi się cieplej, nawet w lutym. Fiołki, które również zakwitają jako jedne z pierwszych. Facelia, którą lubią pszczoły i trzmiele.
  • Lawenda jest lubiana przez ludzi i pszczoły. Lawendę można przyciąć po pierwszym kwitnieniu, aby zakwitła ponownie.
  • Hyzop lekarski kwitnie przez całe lato.
  • Tymianek ma białe kwiaty, które kwitną długo i przyciągają owady.
  • Bazylie, a szczególnie bazylia tajska oraz indyjska, która długo kwitnie.
  • Pysznogłówka – bergamotka jest rośliną przyciągającą owady.
  • Ogórecznik lekarski jest rośliną szczególnie przyciągającą owady mimo, że ma niewiele kwiatów.
  • Wrzosy są również roślinami miododajnymi, ale wyłącznie ich odmiany pełnokwiatowe. Wrzosy pączkowe nie nadają się dla pszczół.

Warto też, aby w ogrodzie znalazły się takie rośliny jak: tojeść rozesłana, nawłoć pospolita, heliotrop, żmijowce, szałwie, kocimiętka, przegorzany.

Lista roślin miododajnych, nektarowych lub po prostu lubianych przez pszczoły jest długa. Spośród nich możemy wybrać rośliny do kompozycji kwiatowych do ogrodu lub na balkon. Kolorowe kwiaty odróżniające się barwą na tle zielonych liści cieszą nie tylko owady. Pszczoły lubią raczej kępy roślin niż pojedyncze kwiaty. Dlatego warto sadzić rośliny miododajne w grupach.

5 (4 opinie)