Porady

Mięta pieprzowa – pielęgnacja, uprawa, wymagania

0 (0 opinii)

Mięta pieprzowa zalicza się niewątpliwie do najbardziej popularnych ziół. Orzeźwiający aromat tej rośliny wpisał się na stałe w naszą codzienność – jako dodatek do gumy do żucia albo pasty do zębów, jako przyprawa albo lecznicza herbatka.

Bez mięty trudno się obyć. A na dodatek jest łatwa w uprawie i na dobrym stanowisku właściwie sama się rozmnaża. Oto kilka naszych wskazówek, które umożliwią pierwsze zbiory mięty pieprzowej we własnym ogrodzie. 

Skąd pochodzi mięta pieprzowa?

Chociaż miętę stosowano już w starożytnym Egipcie, znana dzisiaj powszechnie mięta pieprzowa (Mentha x piperita) pojawiła się dopiero w XVII wieku w Anglii. Jej dokładne pochodzenie nie jest znane, ale za pewnik uważa się, że jest naturalną hybrydą powstałą ze skrzyżowania mięty nadwodnej (Mentha aquatica) i mięty zielonej (Mentha spicata). W porównaniu do dziko rosnących w Europie gatunków mięty, mięta pieprzowa odznacza się dużą zawartością mentolu i orzeźwiającym pieprzowym aromatem – co dało podstawę do nazwy i niesłabnącej popularności rośliny.

Mięta na pająki i insekty? Porady sprawdź tutaj

Mięta pieprzowa jest zimoodporną byliną o płaskim systemie korzeniowym. W zależności od odmiany osiąga wysokość do jednego metra i rozprzestrzenia się poprzez rozłogi. Łodyga w dolnej części leży często na ziemi i rośnie dalej pionowo w górę. Czasem jest lekko owłosiona i z reguły mało rozgałęziona. 

Mięta pieprzowa jest zimoodporną byliną o płaskim systemie korzeniowym.

Naprzeciwlegle ustawione liście mięty pieprzowej mają w zależności od odmiany kolor od intensywnie jasnozielonego, przez ciemnozielony do czerwonawego. Wszystkie są ząbkowane i mają wyraźne unerwienie. Blaszka liściowa może być owalna lub lancetowata, z zaostrzonym wierzchołkiem. Na dolnej stronie liścia są widoczne maleńkie gruczoły, które zawierają pachnące olejki eteryczne, uwalniane przy dotknięciu. 

Kwiaty mięty pieprzowej rozwijają się od czerwca do września.
Kwiaty mięty pieprzowej rozwijają się od czerwca do września.

Kwiaty mięty pieprzowej rozwijają się od czerwca do września. Drobne kwiatki tworzą nibykłosy w formie walca. W zależności od odmiany przybierają barwy w gamie kolorystycznej fioletu i różu, są też odmiany o białych kwiatach. 

Wymagania mięty pieprzowej – stanowisko i podłoże

Wbrew szeroko rozpowszechnionej opinii mięta wcale nie lubi w pełni nasłonecznionych, suchych stanowisk. Woli świeże, lekko wilgotne i żyzne gleby. Większość odmian mięty pieprzowej czuje się dobrze w miejscach półcienistych, niektóre również w jasnym cieniu.

Aby zapewnić mięcie pieprzowej dobre warunki wzrostu w ogrodzie, dobrze jest ściółkować glebę wokół roślin liśćmi albo skoszoną trawą. W ten sposób zapobiega się szybkiemu wysuszaniu podłoża.

Wbrew szeroko rozpowszechnionej opinii mięta wcale nie lubi w pełni nasłonecznionych, suchych stanowisk.

Płaski system korzeniowy tworzy liczne rozłogi, tak że w małym ogrodzie trzeba zastosować przegrody dla ograniczenia ich spontanicznego wzrostu. Na dużej działce należy przeznaczyć dla mięty odpowiednią przestrzeń. Skuteczną metodą utrzymania mięty w ryzach jest uprawa w doniczkach. Ta forma nadaje się dobrze do półzacienionych tarasów i balkonów. W okresie kwitnienia można cieszyć się widokiem i zapachem filigranowych kwiatków, a przez całe lato mieć do dyspozycji świeże listki do herbaty, koktajlu albo sałatki. 

Mięta pieprzowa jest zimoodporną byliną o płaskim systemie korzeniowym.
Mięta pieprzowa jest zimoodporną byliną o płaskim systemie korzeniowym.

Uprawa mięty pieprzowej w ogrodzie

1. Wybór stanowiska – ważne jest żyzne, próchniczne podłoże w półzacienionym położeniu. Aby zapobiec nadmiernemu rozprzestrzenianiu się mięty, trzeba zastosować podczas sadzenia odpowiednie zapory dla korzeni. 

2. Rozmnażanie – jako naturalna hybryda mięta pieprzowa nie tworzy nasion i rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie poprzez rozłogi. Wystarczy tylko roślinę podzielić i przygotować nowe sadzonki.

3. Podlewanie o nawożenie – w przeciwieństwie do ziół śródziemnomorskich mięta pieprzowa lubi wilgotne podłoże. Dodatkowe podlewanie jest jednak konieczne w ogrodzie tylko po posadzeniu albo w czasie dłuższych okresów suszy. Ściółkowanie gleby zapobiega nadmiernemu wysuszaniu. Na dobry start w nowy sezon wegetacyjny pomoże roślinom niewielka dawka nawozu na wiosnę. Doskonale nadają się do tego celu nawozy organiczne. 

Skuteczną metodą utrzymania mięty w ryzach jest uprawa w doniczkach.
Skuteczną metodą utrzymania mięty w ryzach jest uprawa w doniczkach.

4. Zimowanie – mięta pieprzowa jest dobrze przystosowana do naszych warunków klimatycznych, jednak lekka osłona z gałęzi świerkowych na pewno nie zaszkodzi. 

5. Zbiór i przechowywanie – pojedyncze liście można zbierać przez cały rok, chociaż główny okres zbioru przypada na krótko przed kwitnieniem w czerwcu/lipcu. Zbiera się górne części pędów, które można ususzyć albo zamrozić. 

6. Cięcie – jesienią zaleca się cięcie mięty pieprzowej tuż nad ziemią.

Mięta pieprzowa ze swoim orzeźwiającym aromatem należy do absolutnej klasyki ogrodowych rabat.

Odmiany mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa ze swoim orzeźwiającym aromatem należy do absolutnej klasyki ogrodowych rabat. Tylko nieliczni wiedzą jednak, że istnieje więcej niż jeden wariant tej rośliny. Mięta pieprzowa (Mentha x piperita) nie jedną ma postać. Między poszczególnymi miętami można zauważyć niewielkie, ale wyraźne różnice. W ogrodowej uprawie mięty utrwaliły się z biegiem lat przede wszystkim odporne i bujnie rosnące odmiany z komercyjnej uprawy. Ambitni ogrodnicy-amatorzy mogą spróbować sięgnąć po mniej znane stare i nowe odmiany o niezwykłym aromacie. 

  • 'Agnes’ – odmiana bogata w mentol, o łagodnym aromacie. Odporna na mączniaka, dorasta do 80 cm wysokości.
  • ‘Mitcham’ – uchodzi za pierwotną formę klasycznej mięty pieprzowej. Najbardziej popularna ze wszystkich odmian pochodzi z Anglii, dorasta do 120 cm wysokości. Jej ciemnozielone i gładkie liście smakują wspaniale aromatycznie. Niestety, ta angielska odmiana jest podatna na rdzę mięty, chorobę grzybową wywoływaną przez Pucinella menthae, patogen występujący na wielu gatunkach roślin z rodziny jasnotowatych.
  • ‘Multimentha’ – odmiana pochodząca ze wschodnich Niemiec. Szczególnie odporna na chłód. Daje duże zbiory, jest bogata w mentol i dorasta do 100 cm wysokości. Posiada intensywny aromat.
Mięta pieprzowa ‘Chocolate’
Mięta pieprzowa ‘Chocolate’
  • ‘Nigra’ – dorasta tylko do 60 cm wysokości i odznacza się ciemnym kolorem liści. Jest łagodna w smaku.
  • ‘Proserpina’ – odmiana o klasycznie ciemnozielonych liściach. Rośnie bardzo bujnie i daje obfite zbiory. Dorasta do metra wysokości. Posiada łagodny, korzenny aromat.
  • ‘Chocolate’ – zapach i smak tej odmiany przypominają czekoladę miętową. Dorasta tylko do 60 cm wysokości. Łagodny, lekko słodkawy aromat doskonale pasuje do wszelkiego rodzaju deserów.
0 (0 opinii)