Porady

Dalia ogrodowa: pielęgnacja i uprawa doniczkowa (balkonowa)

4,7 (10 opinii)

Kto dysponuje tylko małym ogrodem, zna ten ból: chciałoby się zachować zasady i pozostawić na rabacie narcyzy, tulipany i inne wiosenne kwiaty, aż liście zwiędną i uschną. A z drugiej strony, najpóźniej w połowie maja posadzić do gruntu dalie i kwiaty letnie.

Jeśli chodzi o dalie, rozwiązanie jest proste i nazywa się uprawa doniczkowa. Niskie odmiany dalii nadają się doskonale do uprawy w dużych donicach, także na balkonie albo tarasie. W tym celu należy się zaopatrzyć w naprawdę dużą doniczkę o pojemności co najmniej 30 litrów. Bulwy dalii trzeba posadzić do dobrej ziemi kwiatowej, nie zapomnieć o podlewaniu i czekać.

Zalety uprawy dalii ogrodowej w doniczce

  • Mniej kłopotu ze ślimakami. Chyba nic nie smakuje ślimakom lepiej niż młode pędy dalii właśnie. Podczas wilgotnej pogody ślimaki mogą wyrządzić duże szkody w ogrodzie. Kiedy dalie stoją w doniczkach, wysoko, ślimaki mogą ich w ogóle nie zauważyć.
  • Wcześniejsze kwitnienie. Wcześnie w pomieszczeniu posadzone dalie mogą się bez przeszkód rozwijać, zanim trafią na balkon albo i do ogrodu. Kiedy podrosną i mają świeże podłoże oraz zapewnione nawożenie, rozwijają się niepohamowanie. Rozrastają się pięknie i szybko rozwijają kwiaty. Zaczynają kwitnąć już od połowy lipca.
  • Unika się niebezpieczeństwa zgnilizny korzeni. Na cięższych glebach i przy chłodno-mokrej pogodzie wrażliwe bulwy dalii szybko gniją. W uprawie doniczkowej częstotliwość podlewania i ilość dostarczanej wody da się dokładnie uregulować. A gdyby nawet na balkonie deszcz mocno zacinał, zawsze można doniczkę z dalią schować do mieszkania.
  • Łatwiejsze nawożenie. Dalie ogrodowe trzeba odpowiednio nawozić, ponieważ potrzebują dużo składników odżywczych. W doniczce jest to stosunkowo proste. Można precyzyjnie odmierzyć dawkę nawozu tylko dla dalii.
  • Wygodne zimowanie. Uprawiając dalie w doniczkach, ma się ułatwione zadanie jesienią. Wystarczy po przymrozku ściąć łodygi i całą doniczkę przenieść po prostu do nieprzemarzającego pomieszczenia na zimowanie. Kompletnie odpada wykopywanie bulw z zimnej i mokrej ziemi. Wiosną, kiedy bulwy dalii zaczną się budzić do nowego życia, dostaną świeżą ziemię i większą doniczkę.

Dalie należy regularnie podlewać i przycinać, by bujnie i pięknie kwitły
Dalie należy regularnie podlewać i przycinać, by bujnie i pięknie kwitły

Uprawa dalii ogrodowej w doniczce na balkonie: stanowisko, sadzenie, pielęgnacja

Kto nie jest w stanie zapewnić swoim daliom jasnego pomieszczenia do czasu przeniesienia doniczek na zewnątrz, nie powinien sadzić bulw przed końcem kwietnia. Jeśli zaś stoi do dyspozycji ogród zimowy lub szklarnia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić je już pierwszego kwietnia. Wcześniejsze sadzenie zapewni oczywiście wcześniejsze kwitnienie. Zanim wystawi się doniczki na balkon albo taras, trzeba rośliny dobrze zahartować.

Do przejściowej uprawy w szklarni powinno się bulwy dalii sadzić najpierw do małych doniczek. Jako podłoża można użyć normalnej ziemi kwiatowej, która musi być tylko dobrze przepuszczalna. Warto domieszać trochę piasku albo granulatu.

Podrośnięte dalie przesadza się do większych doniczek krótko przed początkiem sezonu. W zależności od odmiany powinny one mieć średnicę od 25 cm do 50 cm. Małe bryły korzeniowe umieszcza się w ziemi na taką głębokość, aby ich górna powierzchnia była tylko lekko przykryta świeżą ziemią.

Kiedy młode pędy osiągną już wysokość ok. 10 cm, powinno się je skrócić obcinaczkami do paznkokci albo nożyczkami. Dzięki takiemu uszczykiwaniu dalie rozgałęzią się i będą miały zwarty, krzaczasty pokrój.

Dalie potrzebują stanowiska słonecznego, ciepłego i możliwie osłoniętego od wiatru, by pięknie i bujnie rosły. Na skutek dużej powierzchni miękkich liści, mają dalie wysokie zapotrzebowanie na wodę. Codzienne podlewanie jest obowiązkiem. Kiedy w upalne, słoneczne dni rośliny mimo obfitego podlania zwieszają po południu liście, trzeba podlać je ponownie.

Przekwitłe kwiaty należy regularnie usuwać. Pobudzi to dalie do rozwijania nowych pąków. A kiedy zaczynają zagrażać pierwsze mrozy, trzeba dalie doniczkowe, podobnie jak te rosnące na rabatach, ściąć nisko i bulwy przezimować.

4,7 (10 opinii)