Porady

Fasola szparagowa z własnej uprawy – instrukcja

4,5 (2 opinie)

W przeciwieństwie do innych odmian fasoli, tę je się w całości. Nie tylko nasiona, ale całe strąki. Podobno fasola szparagowa uchodzi za składnik prastarej szwajcarskiej potrawy – „Berner Platte”, ale aż tak daleko jej historia nie sięga. Fasola pochodzi z Ameryki Południowej i do Europy trafiła dopiero w XVI wieku. Razem z innymi roślinami z Nowego świata, jak kukurydza, a później ziemniaki, wzbogaciła nasze menu.

Uprawa fasoli jest stosunkowo prosta, roślina rośnie prawie w każdym ogrodzie. Nie należy tylko zapominać, że fasoli nie można jeść na surowo! Strąki i nasiona zawierają szkodliwe związki chemiczne, które rozkładają się podczas gotowania – ale nie podczas suszenia.

Fasola szparagowa jest ulubionym warzywem ogrodowym, które nie tylko daje zbiory już po dwóch miesiącach, ale nie sprawia też większych kłopotów. Warzywo jest gatunkiem jednorocznym bardzo wrażliwym na mróz. Odmiany karłowe dorastają do ok. 50 cm wysokości i nie potrzebują żadnych podpór. Odmiany tyczne tworzą długie pędy wymagają oparcia w postaci krat albo sznurów. Zbiór i uprawa fasoli może odbywać się wiele razy w roku.

Jak wszystkie rośliny strączkowe, także fasola żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Taka współpraca umożliwia jej wiązanie azotu z powietrza i wykorzystywanie do wzrostu.

Stanowisko do uprawy fasoli szparagowej

Aby uprawa fasoli zakończyła się sukcesem, trzeba najpierw stworzyć jej dogodne do wzrostu warunki. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Fasola szparagowa ceni sobie głębokie, pulchne, próchniczne podłoże, które nie jest podatne na tworzenie zastojów wody. Idealne jest jesienne głębokie przekopanie gleby i wystawienie na działanie mrozu, aby poprawić jej strukturę. Wiosną przed siewem albo sadzeniem wystarczy tylko płytkie przygotowanie podłoża.

Należy zwrócić uwagę na to, jakie warzywa rosły w planowanym miejscu i nie uprawiać fasoli po innych warzywach strączkowych. W przeciwnym razie trzeba się liczyć ze znacznymi startami zbiorów na skutek szkodników roślin i grzybów glebowych. Można temu zapobiec, stosując co najmniej trzyletnią pauzę. Ze względu na wzbogacanie gleby w azot i korzystne osłanianie jej wierzchniej warstwy przed wysychaniem gęstą pokrywą liści, fasola stanowi dobry przedplon dla innych warzyw.

Fasola szparagowa daje zbiory już po dwóch miesiącach od wysiewu
Fasola szparagowa daje zbiory już po dwóch miesiącach od wysiewu

Kiedy i jak siać fasolę szparagową do gruntu?

Fasolę można siać bezpośrednio do gruntu na rabacie albo do pojemników na rozsadę i później wysadzać do ogrodu. Odpowiednią porą do wysiewu warzywa do gruntu jest druga połowa maja, kiedy znikną już zagrożenia przymrozkami. Zbyt zimna gleba i możliwe nocne spadki temperatury przemawiają przeciwko zbyt wczesnemu wysiewowi.

Procent kiełkujących nasion zależy od wielu czynników. Częstym błędem jest używanie do siewu starych albo źle przechowywanych nasion. Zdolność kiełkowania zachowuje fasola zwykle przez trzy do czterech lat. Magazynowanie nasion w zbyt ciepłych i zbyt wilgotnych warunkach znacznie obniża ich żywotność. Następnie potrzebna jest właściwa temperatura gruntu, która powinna wynosić 20-25°C. Niższa temperatura, częsta w przypadku siewu do gruntu, hamuje kiełkowanie i podwyższa zagrożenie ze strony larw śmietek. Wgryzają się do wnętrza kiełkujących nasion, uniemożliwiając rozwój siewek.

Wyhodowanie sadzonek do późniejszego sadzenia w gruncie wymaga posiadania inspektu albo szklarni. W sztucznych warunkach łatwiej jest stworzyć optymalne warunki cieplne do wyhodowania młodej fasoli. Wysiew można wykonać już na początku albo w połowie kwietnia. Równomierna wilgotność substratu wpływa korzystnie na proces kiełkowania, natomiast nadmiar wody jest szkodliwy.

Sadząc do gruntu rozsadę, trzeba zwracać uwagę na odpowiednie odległości między roślinami. Fasolę karłową sadzi się zwykle w trzech rzędach co 40 cm, a tyczną – w dwóch rzędach w odstępach 50 cm.

Jak pielęgnować fasolę szparagową?

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, fasola nie ma dużych wymagań i potrzebuje skromnego nawożenia. Fasola jest wrażliwa na sól, dlatego nawozy organiczne do roślin powinny mieć pierwszeństwo przed mineralnymi.

Podłoże powinno być początkowo tylko lekko wilgotne. Główny okres zapotrzebowania na wodę zaczyna się wraz z tworzeniem kwiatów i strąków. Równomierna ale umiarkowana wilgotność gleby jest wtedy korzystna. To samo dotyczy wilgotności powietrza, zwłaszcza w szklarni. Najkorzystniejsza temperatura wzrostu fasoli wynosi od 18 do max. 25°C. Zbyt upalna i sucha pogoda nie sprzyja dobrym zbiorom fasoli szparagowej.

4,5 (2 opinie)