Porady

Dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną i brązowieją?

4,8 (27 opinii)

Wygląda bardzo elegancko i kwitnie stosunkowo długo – skrzydłokwiat. Pochodząca z amerykańskich tropików roślina wyróżnia się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi i okazałymi, przeważnie białymi kwiatostanami. Ponieważ jest na dodatek łatwa w uprawie, od dawna należy do ulubionych kwiatów doniczkowych. Niemniej jednak może od czasu do czasu sprawiać jakieś kłopoty.

Dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną? 

1. Szkodniki atakujące skrzydłokwiat

Jeśli skrzydłokwiat najpierw ma pojedyncze żółte liście, a tych z czasem przybywa, można odnieść wrażenie, że za jednego usuniętego pojawiają się dwa nowe. W takim wypadku uzasadnione jest podejrzenie, że stoją za tym fenomenem przędziorki. Te maleńkie pajęczaki wysysają sok z liści rośliny, ale gołym okiem trudno je dojrzeć. Można zrobić wtedy eksperyment i liście skrzydłokwiatu opryskać drobną mgiełką wody. Pokryte kropelkami ujawnią się wtedy delikatne pajęczynki utkane przez szkodniki. Na szczęście przędziorki nie są trudne do zwalczenia, ponieważ te zwierzątka czują się dobrze tylko w suchym cieple. Wystarczy znaleźć dla rośliny ciemniejsze miejsce z większą wilgotnością powietrza (na przykład opryskując opanowane liście), aby przędziorki się wyniosły. Czasem przyczyną żółknięcia liści bywają inne szkodniki, ale zdarza się to bardzo rzadko.

2. Błędy hodowlane w uprawie skrzydłokwiatu

Za żółknącymi liśćmi stoją czasem proste ale szybko skutkujące błędy w uprawie skrzydłokwiatu. Może to być, przykładowo, zbyt częste podlewanie albo niedostateczne nawożenie. Wprawdzie skrzydłokwiat potrzebuje dużo wody, zwłaszcza latem, ale absolutnie nie znosi jej zastoju. W razie wątpliwości trzeba skontrolować roślinę, czy liście zwieszają się i żółkną chociaż jest podlewana. Najlepiej wyjąć skrzydłokwiat z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Jeśli te z powodu nadmiaru wilgoci gniją, roślina więdnie, ponieważ nie może być dostatecznie zaopatrywana w wodę. Poza tym przebarwienie liści rośliny może spowodować niedobór składników pokarmowych. 

Uprawa skrzydłokwiatu - problemy
Petpoisoncontrol
Uprawa skrzydłokwiatu - problemy

Dlaczego liście skrzydłokwiatu brązowieją?

Jak każda roślina potrzebuje też skrzydłokwiat określonych warunków życiowych, aby móc rosnąć i dobrze się rozwijać. Jeśli warunki w mieszkaniu są zbliżone do oczekiwanych, roślina nie stwarza żadnych kłopotów. W przeciwnym wypadku szybko pojawiają się niepokojące sygnały – między innymi właśnie brązowienie liści. Ważne jest wtedy, aby rozpoznać przyczynę dolegliwości.

1. Skrzydłokwiat ma złą temperaturę 

Skrzydłokwiat pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych. Ciepło i wilgoć odgrywają w jego życiu bardzo ważną rolę. W zasadzie w mieszkaniu nie może być dla tej rośliny zbyt wysokiej temperatury. Idealne są powyżej 18°C i w żadnym wypadku nie powinny spaść poniżej 16°C, co dotyczy także fazy spoczynku od października do marca.

2. Nieodpowiednia wilgotność powietrza

Jako że chodzi o roślinę tropikalną, wilgotność powietrza ma dla niej bardzo duże znaczenie. Najlepszym miejscem do uprawy tego kwiatu byłaby łazienka, gdzie z reguły przez cały rok panuje znaczna wilgotność. Przeważnie jednak nie da się tego zrobić. Zbyt mała ilość wilgoci w miejscu, gdzie skrzydłokwiat stoi, szybko objawia się brązowymi końcami liści. Szczególnego znaczenia nabiera wtedy regularne opryskiwanie liści. Uwaga: opryskiwanie rzeczywiście tylko liści, a nie kwiatów! Woda do tego celu powinna być miękka, bez kamienia. Do opryskiwania nadaje się deszczówka, którą można zebrać w ogrodzie albo na balkonie. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się skrzydłokwiat, powinna wynosić ok. 50%. Dla porównania: przeciętna wilgotność w tropikalnym lesie deszczowym sięga 70%.

4. Nieodpowiednia ilość światła

Skrzydłokwiat potrzebuje oczywiście światła, ale nie może go być za dużo. Postawienie na parapecie południowego okna nieuchronnie doprowadzi do brązowienia liści i ostatecznie do obumarcia rośliny. Lepsze jest stanowisko zacienione albo w półcieniu.  

5. Błędy w nawożeniu skrzydłokwiatu

Przez pierwsze 6-8 tygodni po posadzeniu skrzydłokwiatu do doniczki, czerpie on pokarm z podłoża. Zapasy ulegają jednak wyczerpaniu i konieczne jest nawożenie. Powinno się odbywać regularnie co dwa tygodnie.           

4,8 (27 opinii)