Skrzydłokwiat – warto mieć ten kwiat doniczkowy w domu. Zobacz dlaczego [WIDEO]
Skrzydłokwiat jest prawdziwym fenomenem pośród roślin doniczkowych. Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki, gdzie rośnie w cieniu dużych drzew. Pierwszy skrzydłokwiat został przywieziony do Europy stosunkowo niedawno, bo w 1870 roku.
Nazwa rodzajowa Spathiphyllum pochodzi od greckiego słowa „spáthē”, które pierwotnie oznaczało narzędzie z płaskim elementem roboczym, jak wiosło, miecz, czy łopata oraz „phýllon” – liść. Całość nawiązuje do typowego kształtu kwiatostanu rośliny. Ten wyjątkowy kwiat doniczkowy warto mieć w domu z kilku względów:
Bardzo łatwa uprawa skrzydłokwiatu
Uprawa skrzydłokwiatu jest bardzo łatwa, ponieważ roślina wybacza niejeden błąd. Jest dobrym wyborem dla początkujących miłośników kwiatów. Najlepiej rośnie, kiedy podłoże jest równomiernie i stale wilgotne, ale toleruje też lekkie przesuszenie. Nie potrzebuje bezpośredniego nasłonecznienia - kwiat nadaje się więc także do łazienki. Może stać w miejscu, które dla wielu roślin byłoby zbyt ciemne albo zbyt zacienione. Nawiasem mówiąc, skrzydłokwiat jest mistrzem „mowy ciała”: Kiedy ziemia jest zbyt sucha, teatralnym gestem zwiesza swoje liście. Zaraz po podlaniu prostują się one jednak na nowo.
Skrzydłokwiat to roślina dekoracyjna
Ta bardzo dekoracyjna roślina występuje w formie maxi, midi i mini. W zależności od gatunku skrzydłokwiat osiąga wysokość od 30 do 80 cm. Tworzy dżunglę ciemnozielonych, miękkich liści rozświetlaną białymi podsadkami.
Uprawa skrzydłokwiatu jest bardzo łatwa, ponieważ roślina wybacza niejeden błąd. Jest dobrym wyborem dla początkujących miłośników kwiatów.
Liście są połyskująco zielone, niepodzielone o długich ogonkach. Blaszki liściowe mają ostro zakończone, eliptyczne do lancetowatych. Kwiaty rozwijają się od marca do września – a często również zimą. Tak naprawdę niezwykły efekt tworzy nie kwiat, ale cały kwiatostan skrzydłokwiatu. Składa się z dużego, białego liścia przykwiatowego, tak zwanej spathy, która obejmuje cylindryczną kolbę kwiatową. Kolba, na której osadzone są pojedyncze kwiatki ma kolor kremowy albo zielony. Pachnące w większości przypadków kwiaty zachowują biały kolor tylko przez około tydzień. Potem okrywająca kwiatostan pochwiasta spatha przebarwia się powoli na kolor jasnozielony i stanowi miłą ozdobę przez dalsze 5-6 tygodni.
Skrzydłokwiat oczyszcza i nawilża powietrze
Skrzydłokwiat nie tylko nie wymaga od swojego opiekuna specjalnej troski, ale przeciwnie – sam się o niego troszczy.
- Roślina oczyszcza powietrze z takich związków chemicznych, jak formaldehyd, benzol, ksylen, trójchloroetylen oraz tlenek węgla. Ma to duże znaczenie, ponieważ te związki (z wyjątkiem tlenku węgla) występują w klejach, rozpuszczalnikach, lakierach, impregnatach i tym podobnych środkach powszechnie spotykanych.
- Nawilża powietrze oddając wilgoć, co ma szczególne znaczenie zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie. Aby wykorzystać tę cenną właściwość, dobrze jest mieć w mieszkaniu kilka roślin. A poza tym muszą być one regularnie podlewane i oczyszczane z kurzu.
- Filtruje powietrze z zarodników grzybów, co jest ważne dla osób skłonnych do alergii.
Często spotyka się opinie, że skrzydłokwiat pochłania promieniowanie emitowane przez komputer, drukarkę, czy telewizor. Tak naprawdę to promieniowanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych ma bardzo niewielki zasięg, który na dodatek maleje z kwadratem odległości i nawet nie dochodzi do twarzy. Niemniej jednak warto mieć w pobliżu komputera roślinę, która poprawi nastrój.
Skrzydłokwiat w wierzeniach
Podobno skrzydłokwiat posiada również liczne właściwości magiczne.
- Dla rodziny: wprowadza harmonię i zaufanie między małżonkami, zapobiega konfliktom, łączy pokolenia.
- Dla kobiet: pod wpływem skrzydłokwiatu nabierają przekonania o własnej wartości i atrakcyjności, roślina pomaga dojść do siebie po rozstaniu z kochaną osobą, sprzyja nawiązaniu nowej znajomości.
- Dla poprawy sytuacji finansowej: podłożenie pod doniczkę ze skrzydłokwiatem złotej monety powinno skutkować awansem w pracy, otrzymaniem spadku albo dużej wygranej na loterii.
Jak widać, skrzydłokwiat w mieszkaniu to nie tylko elegancka ozdoba, ale i liczne korzyści.
Komentarze