Porady

Azalia w doniczce gubi liście – jak uratować roślinę?

4,7 (10 opinii)

Azalie to wspaniałe i niezwykłe rośliny doniczkowe. W odróżnieniu od większości krótkotrwałych kwiatów uprawianych w mieszkaniu, potrafią przeżyć w odpowiednich warunkach nawet 30 lat. Oczywiście, nie jest to gatunek botaniczny, tylko jedna z licznych odmian azalii indyjskiej albo azalii japońskiej.

Kwiaty rozwijają się zimą, w lutym albo na początku marca. Okres kwitnienia trwa kilka tygodni. Piękne, subtelne kwiaty azalii stanowią szczególną ozdobę mieszkania. Trzeba tylko pamiętać o kapryśnym charakterze rośliny, która czuje się komfortowo i obficie kwitnie tylko przy uwzględnieniu wszystkich jej potrzeb i wymagań. Poza tym łatwo ulega różnym chorobom i szkodnikom. Jeśli ulubiony okaz ma problemy, mimo że stosujemy zasady prawidłowej pielęgnacji azalii w doniczce, a pąki i liście zaczynają opadać – co można zrobić?

Azalia gubi liście - złe stanowisko?

Częstym grzechem właścicieli azalii jest zapominanie, że od upału woli ona chłód. Przyzwyczajonej do warunków górskich lasów roślinie będzie odpowiadało wschodnie albo północne okno. Ważne, aby nie cierpiała na brak światła. Jednak bezpośrednie nasłonecznienie też jest niewskazane i trzeba w takim wypadku zastosować obowiązkowe zacienienie. W okresie grzewczym nie wolno ustawiać doniczki z azalią w pobliżu grzejnika. Nie wolno również popadać w drugą skrajność: poniżej, powiedzmy, 8ºC azalia może zimą zwyczajnie przemarznąć. W sezonie letnim nie powinna stać w upale – optymalny przedział temperatur, to 18-20ºC. W okresie kwitnienia – 15-16ºC.

Jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche, a na dodatek azalia narażona jest na bezpośrednie promienie słońca, to wkrótce zaczną opadać liście.

W warunkach mieszkania trzeba zwracać uwagę na dwa podstawowe kryteria doboru stanowiska dla azalii. Pierwszy – to podtrzymywanie potrzebnej wilgotności powietrza, drugi – przestrzeganie warunków cieplnych. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche, a na dodatek azalia narażona jest na bezpośrednie promienie słońca, to wkrótce zaczną opadać liście i więdnąć kwiaty. Ważne jest nawilżanie powietrza i osłona od słońca.

Okres ogrzewania w domu azalie znoszą skrajnie trudno, dlatego tym bardziej należy pamiętać o spryskiwaniu. Tyle tylko, że w okresie kwitnienia o takim sposobie zwiększania wilgotności trzeba czasowo zapomnieć, inaczej kwiaty opadną. Zarówno podlewanie tej rośliny, jak i opryskiwanie należy wykonywać odstaną wodą. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, w przeciwnym razie azalia bardzo szybko straci liście.

Pięknie kwitnąca azalia
Pięknie kwitnąca azalia

Dlaczego azalia w doniczce schnie?

Podczas uprawy tego delikatnego kwiatu można się zetknąć z takim problemem, jak zahamowane wzrostu albo wytwarzanie małej liczby pąków. Z reguły sprzyja temu nieodpowiednia mieszanka gleby i niedostatek potrzebnych mikroelementów. Jednak podstawowym problemem pozostaje opadanie liści. Po kilku miesiącach od zakupu w sklepie azalia zrzuca wszystkie liście i zaczyna schnąć. Dlaczego tak się dzieje i co jest przyczyną podsychania rośliny?

Główną przyczyną może się okazać niedostateczne podlewanie i mała wilgotność powietrza, powodujące zwijanie się i opadanie liści. Aby nasycić wilgocią przeschniętą bryłę korzeniową, należy na kilka minut zanurzyć doniczkę w pojemniku z letnią wodą. Twardość wody trzeba zmniejszać albo poprzez gotowanie, albo pozostawianie na dwie-trzy doby do odstania. Jeśli liście azalii żółkną, może to oznaczać chlorozę. Na skutek podlewania twardą wodą kwasowość podłoża zmniejszyła się i roślina nie może przyswajać składników odżywczych. Odpowiednie dla azalii podłoże powinno mieć pH między 4,0 i 4,5. Aby ratować sytuację, należy schnące gałązki odciąć do żywej tkanki i postarać się stworzyć azalii optymalne warunki do życia w mieszkaniu.

Inną przyczyną, dla której mogło się zdarzyć opadnięcie liści, bywa nieprawidłowe funkcjonowanie systemu korzeniowego, albo silny stres, jaki przeżyła azalia – na przykład na skutek gwałtownej zmiany położenia azalii w okresie kwitnienia lub przesadzenia. Może też być niedobór światła albo jego nadmiar.

Azalia w doniczce - zwalczanie problemów
Azalia w doniczce - zwalczanie problemów

Pojawienie się szkodników – dla azalii poważny problem

  • Jeżeli dorosłe liście azalii zaczynają szybko żółknąć i opadać, młode usychać, a na ich powierzchni widać małe, brązowe płytki, jest to jawna oznaka obecności tarczników – owadów z rzędu pluskwiaków, które wysysają sok z rośliny. Liście stopniowo tracą barwę, a roślina może zginąć, jeśli w porę nie zacznie się zwalczania szkodników. W początkowym okresie, zamiast stosowania oprysków, można spróbować przetrzeć każdy liść ściereczką z myjącym roztworem.
  • Przy nadmiernie suchym powietrzu i długim braku spryskiwania, mogą się pojawić przędziorki. Widoczna jest delikatna pajęczynka i żerujące na spodniej stronie liści maleńkie pajączki. W wyniku działania przędziorków pączki schną, a liście zwijają się i opadają. Trzeba zwiększyć wilgotność powietrza, a liście dokładnie przetrzeć.
  • Opadanie liści azalii może wywołać opanowanie rośliny przez mączliki. Wokół rośliny latają małe białe muszki, a pod spodem liści żerują ich larwy. Uratować azalię można tylko stosując oprysk insektycydem.
  • Jeśli liście zaczęły się zwijać i usychać, może to być objaw pojawienia się mola azaliowego (Caloptilia azaleella). Można dostrzec owady gołym okiem. Larwy minują liście (wyżerają jego wnętrze). Starsze larwy zwijają liście w rurkę, gdzie następuje ich przepoczwarczenie.

Objawów, które wskazują na opanowanie azalii przez szkodniki, jest oczywiście dużo więcej. Aby w porę odkryć problem i zaradzić mu, należy roślinę regularnie i uważnie oglądać.

4,7 (10 opinii)